Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 349
  • 350
  • 351
  • 352
  • 353
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#7001 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 02 July 2019 - 06:11 PM

Vezi postareaflorinx, la 02 July 2019 - 03:53 PM, a spus:

Frumoase tunuri,poate incerci ceva si la afet.



Multumesc, atat pentru laude cat si pentru "sursa de inspiratie" atasata. In mod cert afeturile tunutilor de pe coverta (cand voi ajunge acolo) vor fi un model mai elaborat, o sa aiba si saula aceea pentru oprirea tunului din recul, si daca reusesc sa fac scripeti suficient de mici, poate si caliorne pentru repunerea tunului in pozitie. Pentru cele de pe principala inca ma gandesc daca se merita un efort mai mare: din 16 tunuri, 9 au afetul aproape ascuns (cele doua din pupa plus cele 7 din babord - bordul inchis la mine). Pentru cele 7 din tribord, as pute pune niste inele pe afet, altceva nu vad ce, orice parama as lega va atarna in gol si cred ca se va vedea urat. Mai vedem, deocmadata trebuie sa le pun roti Imagine postata

Apreciez ca iti mai faci timp sa arunci un ochi pe aici, e foarte util sa ai o parerea suplimentara, mai ales de la cineva cu mai multa experienta.

#7002 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 08 July 2019 - 01:36 PM

Am reusit sa termin de cusut panzele.
O luna mi-a luat. Mi-a iesit pe nas atata cusut si sper sa nu fiu nevoit sa repet chestia asta prea curand.
Imagine atasata: DSC07793.jpg Imagine atasata: DSC07789.jpg
Imagine atasata: DSC07799.jpg Imagine atasata: DSC07804.jpg
Pe langa asta am inaltat fiecare catarg cu 2 cm.

#7003 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 09 July 2019 - 10:12 AM

Lasand la o parte obiectiile pe care le stii deja, eu zic ca arata foarte bine. Pot sa te intreb cum ai procedat la "tiv"?

Si legat de catarge, la ce te referi cand zici ca "le-ai inaltat"? Le-ai facut mai lungi? Si daca da, care sectiune: coloana, gabierul, arboretul? Parca spuneai ca ai mers pe tabelul postat de Leo2003 pentru lungime catargelor. Era ceva gresti pe acolo?

#7004 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 09 July 2019 - 10:45 AM

Multumesc Mitzone. Am scos cat s-a putut din materialele avute la indemana.
La tiv....pai indoit, calcat cu fierul, apoi "sigilata" un pic marginea intrebuintand aracet diluat cu apa. Pe urma cusut.Daca vrei pot face o poza si cu reversul panzei.
Da, am uitat sa precizez ce am inaltat la catarge. La baza (coloana), capatul ce se afla sub punte am adaugat 2 cm. Nu se observa ca e modificat. Sigur, eu am folosit dimensiunile din tabelul respectiv. La milimetru chiar dar......ceva nu dadea bine. Panzele principale pareau prea mari Si tu parca observasesi asta.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 09 July 2019 - 10:51 AM


#7005 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 09 July 2019 - 12:24 PM

Daca nu e prea mare deranjul, as fi recunoscator pentru o poza cu partea cealalta Imagine postata De la o singura vela e suficient.

Multumesc pentru clarificarile legate de catarg. Asa este, de cand ai pus poza cu artimonul, coloana parea prea mica. Raman dator pentru observatia asta, sper ca prin toamna sa ajung si eu la "bețe" siprefer sa tai doar o data, mai ales ca nu am alte baghete, daca fac ceva gresit. Spor maxim in continuare.

#7006 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 09 July 2019 - 12:37 PM

Nici o problema.
Imagine atasata: DSC07806.jpg Imagine atasata: DSC07807.jpg
Am folosit blitzul. Galbeneala aia de pe margini (aracet) nu e chiar atat de vizibila cu ochiul liber




#7007 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 10 July 2019 - 05:25 PM

Multumesc. Eu zic ca tivul arata bine. Galbenul ala posibil sa mai iasa la o spalare. Oricum nu cred sa bata la ochi prea tare. Hai ca mai ai un pic Imagine postata. Eu m-am cam impotmolit la tunuri, au intrat copiii in vancanta si nu prea mai am timp de nimic. Pana prin septembrie nu intrevad decat progrese limitate.

#7008 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 11 July 2019 - 08:52 AM

Daca ai mine vechi de pix Parker le poti folosi la tunuri. Minele mai vechi sunt din alama si cu ele poti "incalta" rotile tunurilor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03077.jpg

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 11 July 2019 - 08:59 AM


#7009 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 11 July 2019 - 09:57 AM

Am prins aseara un pic de timp si am terminat artileria grea (cele 16 tunuri de pe principala). Cam asa a iesit:

Imagine atasata: 20190711_012621.jpg Imagine atasata: 20190711_012633.jpg


Ma rog, ar mai fi un pic de bibilit la ele (nu vreau sa las axul rotilor asa auriu, vreo doua tevi sau mai zgariat la manipulare), dar in mare cam asta e. Alte detalii nu cred ca vor mai primi.

Frumos tunuletul tau. Ceva in genul vreau sa le fac pe cele 8 de pe coverta. Interesanta ideea cu minele de pix. Eu ma gandisem la una din urmatoarele variante:
  • roti de lemn (am mesterit deja mare parte din ele, dintr-un creion de culare neagra de la care am scos mina). As putea sa las fieasa cum e (culoarea neagra da impreia unui cer de metal, mai ales ca e si lucioasa) sau sa o imbrac in tabla de la o cutie de bere, vopsita tot neagra.
  • sau rotile de la tunurile DeA, cele de metal, placate cu furnir, sa para de lemn, lasand sa se vada doar o idee din roata de metal, cat sa para ca est cercul care intareste roata de lemn
O sa vad cand voi ajung acolo, tunurile acelea vor fi cam printre ultimele lucruri inainte sa trec la greement.

#7010 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 11 July 2019 - 10:46 AM

Foarte buna ideea cu rotile din creion. Eu m-am chinuit sa le fac cu o freza.Arata bine tunurile tale. Si eu am incercat sa le vopsesc dar nu mi-a iesit.


#7011 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 14 July 2019 - 11:00 AM

Cam asa ar arata invergata...

Imagine atasata: DSC07814.jpg


#7012 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 15 July 2019 - 09:57 AM

Arata foarte bine. Bravo.

Nici eu nu am stat degeaba weekendul asta, am avut ceva insomnii. In concluzie:
1) Am pus tunurile din bordul inchis si pupa in pozitiile finale:
Imagine atasata: 20190712_001914.jpg Imagine atasata: 20190712_001952.jpg


Le-am pus si pe cele doua din pupa, dar am uitat sa le trag in poza.

2) Am mesterit un capac cu rama pentru un fals bocaport pe puntea principala, altfel nu vad cum ajungea marfa in cala:
Imagine atasata: 20190714_014727.jpg Imagine atasata: 20190714_015213.jpg


Aseara am mai mesterit un capac pentru tambuchiul de pe principala si am pus scarile din bocaport si am pregatit gratarele pentru bocaportul mare de pe coverta, dar n-am mai apucat sa fac poze.

#7013 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 15 July 2019 - 12:21 PM

Foarte ingrijit MItzone. Imi place.
Imagine postata

#7014 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 15 July 2019 - 02:37 PM

Multumesc. Din pacate nu sunt foarte multumit de cum mi-au iesit scarile cu materialul de la DeA. Pana acum nu prea mi-am batut capul, ca veneau sub punti si nu prea se vedea. Dar acum nu prea mai merge. Am vazut ca tu lea-i refacut pe ale tale, si au iesti foarte fiane, o sa incerc ceva similar.

Daca ai trecut deja la invergat velele, inteleg ca nu mai ai chiar asa de mult. Ai ridicat deja arborii (legat straie, sarturi, etc)?

#7015 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 15 July 2019 - 02:44 PM

Arborii i-am facut, sunt pozitionati dar in rest nu am nici un fel de legaturi facute. Inca nu imi este foarte clar ce si unde trebuie facut. Ca sa nu stau degeaba m-am ocupat de panze. Dupa invergarea lor vedem ce mai facem.Cum vrei sa refaci scarile ?


#7016 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 16 July 2019 - 09:57 AM

Vezi postareaRepulse, la 15 July 2019 - 02:44 PM, a spus:

...Cum vrei sa refaci scarile ?



Pai ma gandesc sa fac cam cum ai facut si tu, doar ca neavand furnir disponibil, m-am orientat spre ninste betisoare de mestecat in cafea. O sa faca niste teste sa vad cum iese, si daca sunt cat de cat ok o sa le postez aici pentru evaluare (doar ca nu stiu cand voi reusi).

Daca ai probleme cu greementul, scrie aici ce te supara si poate le lamurim impreuna (oricum ma voi lovi si eu de problemele respective in viitor, asa ca ma ajut si pe mine). Poate mai sunt si alti colegi mai experimentati care mai arunca un ochi pe aici si ar putea da un sfat.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 16 July 2019 - 10:00 AM


#7017 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 16 July 2019 - 10:38 AM

Cred ca mai ai din furnirul cu care ai imbracat corabia. Eu pe ala l-am folosit.

#7018 Useril este offline   moshu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 09-June 19

Postat 17 July 2019 - 09:35 AM

Am mai avansat si eu putin ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20190312_223118.jpg


#7019 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 17 July 2019 - 07:48 PM

Bine Moshu. Felicitari.
Cum a decurs ?


#7020 Useril este offline   moshu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 09-June 19

Postat 17 July 2019 - 09:40 PM

Vezi postareaRepulse, la 17 July 2019 - 07:48 PM, a spus:

Bine Moshu. Felicitari.
Cum a decurs ?


Am ales sa nu respect indicatiile DeA... si sa merg pe recomandarile celor mai experimentati ... Varianta lui Leo mi s-a parut mult mai buna ... respectiv montarea arborilor pe etaje de la pupa la prova ... Mi-a fost destul de groaza de "crosetarea sarturilor, straiurilor" ... dar cu muuulta rabdare ... merge ...

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 349
  • 350
  • 351
  • 352
  • 353
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi