Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 352
  • 353
  • 354
  • 355
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#7061 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 17 January 2020 - 12:20 PM

Salut Repulse, gata corabia?

As avea o intrebare daca nu te superi: stiu ca tu ai refacut butucii (capetele de catarg) din lemn, din cauza gaurilor date aiurea de producator). Ti-am urmat exemplul, dar am o neliniste: au rezistat ok cand ai intins straiurile gabierilor? Ma tem ca de la tensiune, butucul de lemn sa nu se rupa in zona orificiului mai mare (oe unde trece arborele gabier). Oare e cuser sa fac o matisare in zona (chiar sub butuc) care sa asigure coloana si gabierul?

Cateva poze cu butucii facuti de mine si cu stadiul actual. Greu cu timpul.

Imagine atasata: 20200114_134343.jpg Imagine atasata: 20200115_184353.jpg Imagine atasata: 20200115_222407.jpg


#7062 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 18 January 2020 - 11:01 PM

Salut Mitzone.

Chiar m-am intrebat in ce stadiu mai esti cu constructia.
A mea nu este gata inca. Am luat o pauza de cateva zile. Sa vedem cand continui si cu ce.
Referitor la butunci : la mine au rezistat fara probleme. Din cate vad eu lemnul folosit de tine pare stejar. Sau gresesc ? In tot cazul daca e un lemn cu densitate mare nu cred ca or sa fie probleme. Eu am folosit de nuc.Arata fain butucii. Bravo.Poti face si matisare daca vrei sa te simti mai in siguranta. Poate chiar o sa aduca un + la aspect.



#7063 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 20 January 2020 - 10:29 PM

E chiar stejar 😁, bravo
Multumesc, o sa fac ca tine, daca totusi se rupe nu e greu sa refac unul, si a doua oara matisez.

Spor maxim

#7064 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 10 April 2020 - 10:31 AM

Dupa multa vreme, revin cu ceva progrese legate de "bete". Toti arbori si toate vergile sunt slefuite si baituite, colonalele gata de asigurat cu straiuri si sarturi, gabiile la locul lor. mai trebuie sa mesteresc un pic la arboreti si sa leg scripetii de vergi. Velele nu le voi monta dupa metoda DeA ci le voi inverga separat si apoi atasa la catarge, dupa ce in prealabil am terminat de ridicat complet catargele. Daca o sa am chemare, o sa incerc sa imi cos propriile vele, sa vedem ce o sa iasa. Pana atunci, am facut un test cu catargele asezate in pozitie, sa vad cum se aliniaza. Cred ca iese bine, dar daca cineva mai arunca un ochi pe aici si vrea sa dea ceva sugestii, sunt binevenite.

Prova:
Imagine atasata: 20200410_003458.jpg


Tribord:
Imagine atasata: tribord.jpg

#7065 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 23 April 2020 - 11:44 AM

Am mai avansat un pic, legat sarturile si straiul artimonului, si prima pereche de sarturi la arborele mare (urmeaza straiul si restul de sarturi). Greu mai merge. Am pierdut oarece timp cu impletitul si vopsitul paramelor, acum cred ca am destule cel putin pentru coloane si gabieri (cand ajung la arboreti cred ca treuie sa pun iar fabrica in functiune).

Imagine atasata: 20200423_092054.jpg


PS recitind postul de mai sus, am vazut ca am mancat un "i" din arobri. Scuze.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 23 April 2020 - 12:02 PM


#7066 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 05 May 2020 - 12:13 PM

Revin cu ultimele "noutati": am terminat manevrele fixe aferente "parterului" - sarturi si straiuri. Cred ca au iesit destul de bine, desi capetele de berbec nu sunt perfect paralele. Catargele par foarte bine aliniate (gabieri si arboetii sunt doar montati orientativ, nu sunt inca fixati). Arborele mare e putin inclinat spre spate, trinchetul o idee spre inainte si artimonul pare perfect vertical. Nu stiu daca asa bine, dar mie asa mi-a iesit, si pare sa fie in concordanta cu planurile DeA.
Imagine atasata: 20200505_003208.jpg

Imagine atasata: 20200505_003218.jpg

Imagine atasata: 20200505_003309.jpg

Imagine atasata: 20200505_003551.jpg


Ca bonus, am instalat si cuvenitele caliorne, sa mearga treaba mai usor cu marfa:
Imagine atasata: 20200505_041831.jpg


Aici mai am un pic de lucru, sa le mai reglez putin din "ate", nu vreau sa incomodeze vela mare. Am folosit ate de 4 diametre diferite, nu stiu insa cat de bine se vede diferenta. De asemenea, am incercat pe cat se poate sa fac nodurile ca la carte, desi nu mi-a iesit mereu, iar in unele locuri e practic imposibil la scara asta (cel putin pentru mine).

Urmeaza grijelele, fixarea ancorelor in pozitia finala, cavile, si apoi trecerea la etajul gabierilor. Mai am si pe la pupa ceva treaba (batul de steag, felinarul) dar astea le pastrez pentru cand o sa ma plictisesc de ate, nu ma incurca cu nimic.

#7067 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 27 May 2020 - 08:23 PM

In sfârsit a venit momentul sa pot spune că am terminat SIB-ul. Mi-a luat ceva timp, dar am scuza unei perioade foarte pline din viata mea. Nu am mai postat de vreo 7 ani, de jenă as putea spune. Au trecut uneori luni intregi fără sa apuc să lucrez la corăbioară, desi numai eu stiu cât mă putea relaxa. I-am promis însă sotiei, la final de an 2019, că în următorul an o voi termina. M-am tinut de cuvânt (desi tocmai am remarcat, atunci când faceam fotografiile, ca am uitat sa pun colacii de parâmă pe caviliera puntii centrale - dar o voi face in 2-3 zile).

Multumesc tuturor celor care au postat in acest forum, mai ales veteranilor Traian si Crios, mesterului Leo2003, dar si tuturor celorlalti care, chiar si cu cea mai mica idee, m-au ajutat sa rezolv micile probleme apărute.

Aici voi pune doar cateva poze, restul in postul de 'SIB la final'.

PS. As vrea sa-i fac o vitrina. Are cineva idee cum si unde? Multumesc anticipat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Optimized-P1080494.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-P1080469.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-P1080485.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-P1080509.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-P1080497.jpg
  • Imagine atasata: Optimized-P1080513.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mioriticul: 27 May 2020 - 08:27 PM


#7068 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 04 June 2020 - 02:11 PM

Felicitari, arata foarte bine. Nu stiam ca am un coleg de "suferinta" in Belgia.

Legat de vitrina, daca inca mai locuiesti in Belgia, cred ca cel mai usor e sa ti-o contruiseti tu singur. Sticla, taiata pe dimensiunile dorite, poti sa o comanzi la:
https://www.glaswebw...ASABEgL0LfD_BwE

Profilele de lemn pentru rame poti sa le iei de la Hubo, Gamma sau magazine specializate pe lemn, gen Woodtex. Nu as recomanda Brico, sunt nesimtit de scumpi.

La dimensiunile Sfantului, cred ca poti scoate vitrina undeva sub 100 de euro.

#7069 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 08 June 2020 - 03:10 PM

Multumesc frumos.

Multumesc frumos pentru pont, o sa ma interesez.

Da, inca locuiesc in Bruxelles. Planuiesc sa duc SIB-ul in tara, cu primul drum cu masina.

Bafta si tie in continuare - imi place cum arata.

Vad ca ai si Bismarck-ul in lucru. Am putea sa discutam pe marginea lui? Sunt intr-un impas mare acolo :)

#7070 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 15 June 2020 - 09:25 AM

Vezi postareaMioriticul, la 08 June 2020 - 03:10 PM, a spus:

...
Vad ca ai si Bismarck-ul in lucru. Am putea sa discutam pe marginea lui? Sunt intr-un impas mare acolo :)


Din pacate, de la Bismark nu am desfacut decat posterul respectiv, asa ca nu sunt prea familiar cu subiectul. Timpul nu prea imi permite mai mult de un proiect in acelasi timp (si oricum m-am intins cu SIB-ul mult). Dar eu zic sa expui problema oricum (fie aici - nu cred sa se supere cineva, nu mai sunt asa multi interesati de topic, fie la topicul pentru Bismarck). Sunt sigur ca unii dintre colegii mai experimentati vor veni cu un sfat, o parere, eventual desfac si eu revista cu numarul respectiv, analizam subiectul, poate ii dam de cap.

PS Daca vrei sa repatriezi SIB-ul probabil e mai indicat sa ii faci vitrina in tara.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 15 June 2020 - 09:26 AM


#7071 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 04 February 2022 - 12:10 PM

La aproape 8 ani de cand am inceput, gata si eu. Mai am doar sa ii pun catrafusele in cala, dar pentru asta astept sa termin vitrina si cavaletul (sper ca undeva intr-o luna sa termin si cu astea). Pana atunci, cam asta e ce a iesit:
Imagine atasata: 20220204_090007.jpg Imagine atasata: 20220204_090033.jpg Imagine atasata: 20220204_090335.jpg Imagine atasata: 20220204_090401.jpg Imagine atasata: 20220204_090407.jpg Imagine atasata: 20220204_090427.jpg Imagine atasata: 20220204_090506.jpg Imagine atasata: 20220204_090525.jpg

#7072 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 01 March 2022 - 10:55 PM

Felicitari, Mitzone. Arata foarte bine!

#7073 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 09 March 2022 - 04:45 PM

Multumesc Imagine postata

Intre timp am terminat si colivia (aproape, mai am sa dezlipesc protectiile si sa spal geamurile). Cam asa a iesit.

Imagine atasata: vitrina.jpg


A durat mai mult decat ma asteptam, dar sunt destul de multumit de rezultat. Sper sa termin si cavaletul cat de curand si sa trag linie.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 09 March 2022 - 04:46 PM


#7074 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 March 2022 - 06:57 PM

Felicitari pentru realizare!
Este constructie complexa care a necesitat mult efort si concentrare. Te-ai gandit la urmatorul proiect?

#7075 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 15 March 2022 - 02:05 PM

Multumesc frumos. Vazand ce faci tu si alti colegi de pe forum (lunganu, nea stefan, si mai demult crios sau traian), SIB-ul pare mai mult o joaca. Dar a trezit microbul in mine, in mod cert voi continua. Deocamadata vreau sa termin si cavaletul (nu ar trebui sa fie o mare scofala, dar efectiv nu reusesc sa gasesc doua ore libere sa ma ocup de el).
O sa intru apoi intr-o pauza fortata (ceva probleme de rezolvat) pana spre sfarsitul verii, apoi as vrea sa fac si Bismarck-ul care a aparut in aceasi perioada cu SIB-ul. Sper totusi sa fureze mai putin. Si daca totul merge bine, as incerca apoi ceva de la zero, doar pe baza de planuri. Oricum, o sa mai tulbur linistea forumului, asta e clar.

#7076 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 25 March 2022 - 10:16 PM

A dat Dumnezeu si am reusit sa termin si cavaletul:
Imagine atasata: 20220324_211632.jpg Imagine atasata: 20220324_2116421.jpg


Am facut o ultima desprafuire si am indesat toate cele in cala:
Imagine atasata: 20220325_114716.jpg


Si a venit vreme pentru mine sa inchei epopea sfantului:
Imagine atasata: 20220325_120344.jpg


Ma bucur enorm ca l-am terminat, dar parca ramane un gol in suflet pe langa bucuria finalizarii. Una peste alta, o experienta placuta, clar o voi repeta, prin toamna sper sa incep sa lucrez la urmatorul proiect. Intre timp o sa mai arunc un ochi pe aici, in caz ca mai sunt colegi ramasi in urma care mai au nelamuriri.

#7077 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 August 2022 - 02:06 PM

Salutări, prieteni!
Au trecut aproape 10 ani de când nu am mai dat pe aici. Abandonasem când am înțeles că am nevoie de o vitrină întreagă ca să-l expun și nu aveam loc pentru ea. Între timp, mi-am schimbat locuința și m-a vizitat un prieten căruia i-a plăcut jucăria și m-a capacitat să o termin. Înainte de a veni el, starea machetei era următoarea: era montată velatura și manevrele până la vela gabier trinchet și vela mare. Mai erau de montat vela gabier, brigantina, zburătorii manevrele lor mobile și ceva mărunțișuri.

Am învățat foarte multe de pe acest forum. Nu doar despre galioane (dar și despre acestea destule), cât despre tehnici de lucru cu lemnul (fasonări, încleieri, vopsiri) și altele. Am prins curaj și am făcut lucrări la altă scară, multe finisaje în lemn la noua locuință, pentru care aș fi dat foarte mulți bani la meșteri.

Dar să revin la SIB. Nu pretind că SIB-ul meu este perfect, acum sunt conștient de greșelile pe care le-am făcut. Dacă ar fi să fac altă machetă a unei nave din epocă, multe lucruri le-aș face în altă ordine, dar, fiind prima mea machetă, zic că e cum e. Vă pun câteva poze cu aspectul final.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5 Sfantul Ioan Botezatorul pupa 2.JPG
  • Imagine atasata: 4 Sfantul Ioan Botezatorul prova 2.JPG
  • Imagine atasata: 3 Sfantul Ioan Botezatorul sectiune 2.JPG
  • Imagine atasata: 2 Sfantul Ioan Botezatorul tribord 2.JPG
  • Imagine atasata: 1 Sfantul Ioan Botezatorul babord 2.JPG


#7078 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 19 August 2022 - 09:29 PM

Bravo! Felicitari!
A iesit foarte bine, ma bucur ca ai finalizat modelul.

#7079 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 August 2022 - 01:02 PM

@177: Mulțumesc pentru apreciere. Mă bucur că vă place.

#7080 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 22 August 2022 - 12:36 PM

Pe_dos, felicitari, arata foarte bine. Chiar ma intrebam de ce nu ai postat si poze cu nava terminata. Stiu ca pana la un moment dat, ai mers in acelasi ritm cu tot grupul. Profit de ocazie sa iti multumesc, m-am inspirat foarte mult de la tine, ca si de la leo. Multe din intrebarile pe care le-ai pus le-as fi ridicat si eu.

PS de Bismarck cand te apuci?

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 352
  • 353
  • 354
  • 355
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi