Forum Machete,Modelism,Hobby: SCARA ...? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SCARA ...?

#1 Useril este offline   CACTUS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-January 11

Postat 05 February 2011 - 01:30 PM

SALUTARE TUTUROR , AM SI EU O MICA DILEMA ?? . DACA SE POATE SA ECSPLICE CINEVA CUM PUTEM DETERMINA SCARA UNUI MODEL , ( NAVOMODEL ) AN PLANURILE UNEI AMBARCATIUNI .( MISTRAL . - O SALUPA )AVAND IN VEDERE CA PE PLAN NU APARE NICIOCOTA CUM POT STABILI SCARA DE LUCRU . VA MULTUMESC , SPOR LA MODELIT SI VANT BUN DIN PUPA . P S - SCUZE DACA NU AM POSTAT UNDE TREBUIE .

#2 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 05 February 2011 - 02:09 PM

Vezi postareaCACTUS, la 5 Feb 2011, 13:30, a spus:

SALUTARE TUTUROR , AM SI EU O MICA DILEMA ?? . DACA SE POATE SA ECSPLICE CINEVA CUM PUTEM DETERMINA SCARA UNUI MODEL , ( NAVOMODEL ) AN PLANURILE UNEI AMBARCATIUNI .( MISTRAL . - O SALUPA )AVAND IN VEDERE CA PE PLAN NU APARE NICIOCOTA CUM POT STABILI SCARA DE LUCRU . VA MULTUMESC , SPOR LA MODELIT SI VANT BUN DIN PUPA . P S - SCUZE DACA NU AM POSTAT UNDE TREBUIE .


Păi este simplu:
dacă iei ca exemplu scara 1 : 100, asta înseamnă că, la un centimetru pe hârtie, corespund 100 centimetri la obiectul în mărime naturală (cm am ales eu unitatea de măsură)

Uite, a explicat cartula aici cum se calculează

Dacă e vorba de salupa asta, Imagine atasata: mistral_motor_boat.jpg, care are 11,4 metri lungime, atunci pentru scara 1 : 100, modelul tău va avea 11, 4 cm lungime, pentru scara 1 : 50, va avea 22,8 cm lungime şi aşa mai departe...
Iar dacă ai deja modelul construit şi nu cunoşti la ce scară este, foloseşti regula de 3 simplă pentru a afla:

lungimea reală x 100 : lungimea modelului tău şi afli scara modelului respectiv

Baftă!

Aceasta postare a fost editata de VALIX: 05 February 2011 - 02:26 PM


#3 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 08 February 2011 - 11:55 PM

Daca pe plan exista rigla gradata, poti stabili scara foarte usor observand de cate ori este mai mica acea rigla (segment) dupa ce ai printat planul (pur si simplu masori pe plan), decat numarul de centimetri inscrisi pe ea (pe rigla sunt inscrisi metri... doar faci transformarea in cm)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi