Forum Machete,Modelism,Hobby: Ajutor pentru proiectul meu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajutor pentru proiectul meu Sper sa trezeasca interes.

#1 Useril este offline   Cristiii 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 08 February 2011 - 10:26 AM

Voi incepe prin a va saluta pe toti cei care au intrat pe aces topic si prin a-mi cere scuze inca de pe acum pentru motivul meu aici. Sunt un membru nou pe forum :unknw: , am chiar 5 minute, dar am aruncat ceva priviri mai bine de o ora, iar prin ce faceti voi pe aici ati putea oferi raspunsuri la unele din intrebarile mele. Ce vreau sa mai exact, este sa-mi vopsesc laptopul. Nu sunt forum-uri pe net pentru astfel de "izbande", iar pentru ca voi lucra cu plastic, modul de lucru va fi in mare cam acelasi(in ceea ce priveste pregatirea si vopsirea). Documentatia mea pana-n momentul de fata, nu a fost reprezentata decat de filmuletele de pe youtube. Mi-a intrat atat de tare ideea asta in cap incat daca nu o fac acum chiar o sa-mi para rau mai tarziu.

Laptopul o sa vreau sa-l vopsesc in felul urmator: exteriorul de culoare albastru metalizat, iar pe interior o sa vreau un negru mat.
Dupa ce m-am uitat mai mult pe net, tind sa inclin pentru produsele de la Duplicolor (grund plastic, vopsea metalizata si lac). Dar pe langa Duplicolor am gasit si produse de la firma Kober. Astfel acum ridic si primul set de intrebari dupa ce am scris atatea prostii, Duplicolor sau Kober? Care e mai bun? Si de ce?

Pentru negrul mat, aici chiar nu stiu. Am gasit de la Kober spray negru mat. Insa as dori sa aplic si lac. Acum apare al doilea set de intrebari. Daca aplic lacul folosit mai devreme, va disparea efectul de mat al vopselii? Daca nu, exista lac mat? Apropo, mai folosesc, inainte de aplicarea vopselii, grundul? Acum desigur ca si negrul asta mat pe care-l vreau eu, as vrea sa fie de genul cauciucat, pe care poate unii dintre voi poate chiar l-ati intalnit pe la telefoane (carcasa din spate) sau cine stie ce alte produse. Daca stiti la ce ma refer, credeti ca pot sa obtin o astfel de suprata? Si daca da, cum?

Acum privind pregatirea pentru vopsire. Am ales sa folosesc un smirghel de 800 pentru slefuirea initiala si un smirghel de 1200 mai apoi. Este buna alegerea mea, sau sa folosesc alte granulatii?

Folosirea manusilor chirurgicale si a alcoolului izopropilic am inteles ca este absolut necesara pentru evitarea depunerii de grasime pe suprafete. Cu asta v-am surprins, este? :clapping: Intrebari puse aiurea :-)

Intrebari privind vopsirea. Grundul este incolor, are vreo importanta majora asupra culorii finale? Dupa aplicarea grundului, iau o pauza de 15-20 minute, cat sa-i permit acestuia sa se usuce. Apoi vopsesc. Apoi vopsesc al doilea strat. Intrebare: la ce interval de timp sa aplic al doilea strat? Sa fie oare necesar si un al treilea? Si acum dupa vopsire, cat timp sa-i ofer pentru uscare vopselii inainte sa aplic lacul? (multe multe intrebari, asta pentru ca vreau sa-mi iasa bine si sa nu-mi bat joc!!)

Si acum inchei prin a multumi tuturor celor care au avut rabdare sa citeasca intreg postul si, desigur, persoanelor care sunt dispuse sa lase cate-un comment cu raspunsuri la intrebarile mele. Stima!! :whistle: Iar daca am omis cate ceva sau aveti si alte sfaturi, eu o sa le astept cu nerabdare. Multumesc mult!!

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 February 2011 - 11:12 AM

Salut, ma incumet a raspunde eu, sper sa nu apara 2 raspunsuri, s-a blocat compul la validarea primului dintre ele :unknw: .

Vopsirea laptopului probabil ca ofera satisfacetii vizuale, ca un tunning, trebuie avute insa in vedere considerente de rezistenta a vopselii pe materialul de baza.

Se foloseste un grund, care trebuie sa fie grund de plastic, acesta are alta comportare fata de cel utilizat in mod curent in vopsirea auto de exemplu. Pe tub se precizeaza ca este dedicat maselor plastice. Peste grund se aplica unul sau doua straturi de vopsea, nu cred ca vor fi necesare 3 straturi. Dupa vopsire se sigileaza "capodopera" cu lac, ce poate fi lucios, semimat, mat. Toate cele 3 componente trebuie sa fie de acelasi tip, adica COMPATIBILE, pentru a nu exista fenomene de exfoliere a unui strat. Intre aplicarile succesive se lasa un timp suficient uscarii, timp care de regula este precizat pe produs. Nu grabi procesul, deoarece rezultatele sunt de regula nasoale.

Exista in comert si lacuri colorate, nu neaparat incolore. Acestea insa se folosesc mai rar, dar in functie de aplicatie, pot da o nota aparte rezultatului final.


Dintre cele doua produse enumerate nu stiu care e mai bun.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi