Forum Machete,Modelism,Hobby: Restaurare corabie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Restaurare corabie Sfaturi pentru restaurarea unei corabii

#1 Useril este offline   tydor 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Location:Iasi/Bacau

Postat 20 February 2011 - 04:06 AM

Desi intentionam sa-mi incep aventura in lumea machetelor cu una construita de la zero, nu pot sa neglijez corabia din aceste imagini. De aceea am nevoie de ajutorul vostru. Dupa cum se poate observa, sunt multe de facut. Stiu ca nu au fost respectate dimensiunile si ca intreaga cosntructie lasa de dorit, dar as vrea sa aduc macheta intr-o stare onorabila. Orice sfat cu privire la uneltele si materialele necesare si etapele ce trebuie urmate este binevenit. Nu uitati ca sunt incepator.
Imagine atasata: Picture_298.jpgImagine atasata: Picture_299.jpg[aachment=61
76:Picture_296.jpg]
Imagine atasata: Picture_295.jpg[attachment=6
79:Picture_291.jpg]
Imagine atasata: Picture_290.jpgImagine atasata: Picture_289.jpg[attachment=6
82:Picture_288.jpg]
Imagine atasata: Picture_286.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_296.jpg
  • Imagine atasata: Picture_294.jpg
  • Imagine atasata: Picture_291.jpg
  • Imagine atasata: Picture_288.jpg

Aceasta postare a fost editata de tydor: 20 February 2011 - 04:09 AM


#2 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 20 February 2011 - 09:58 AM

daca chestia aia are vreo valoare sentimentala pentru tine, curata bine de praf cu o pensula , construieste-i o vitrina din sticla si inchide-o acolo multa vreme... :lol: . poti nici sa nu o arati la nimeni :friends: . daca nici valoare sentimentala nu are, renunta pur si simplu la a mai consuma timp cu ea, si apuca-te de o constructie de la o...

#3 Useril este offline   tydor 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Location:Iasi/Bacau

Postat 20 February 2011 - 01:40 PM

Vezi postareagobi71, la 20 Feb 2011, 09:58, a spus:

daca chestia aia are vreo valoare sentimentala pentru tine, curata bine de praf cu o pensula , construieste-i o vitrina din sticla si inchide-o acolo multa vreme... :lol: . poti nici sa nu o arati la nimeni :friends: . daca nici valoare sentimentala nu are, renunta pur si simplu la a mai consuma timp cu ea, si apuca-te de o constructie de la o...



Tinand cont totusi de faptul ca acea chestie a fost realizata de o persoana fara cunostinte in domeniu si fara niciun plan, am de gand sa scot ce-i mai bun din ea. De aceea sper in continuare sa primesc sfaturile voastre.

Aceasta postare a fost editata de tydor: 20 February 2011 - 01:41 PM


#4 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 11:50 PM

tinand cont de sfatul lui gobi, care a fost mai mult decat bine intentionat, cel mai bine ar fi sa-l urmezi.

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 February 2011 - 09:29 AM

Salut,
o parere, evident pur subiectiva.
Din ceea ce vad eu, este o nava fara prea mari pretentii, asemanatoare copiilor facute la gramada care se gasesc prin bazaruri, fara a respecta mai deloc realitatile istorice sau macar pe cele dimensionale. Sfatul primit mai sus mi se pare pertinent.

Daca nava ai primit-o cadou de la cineva la care tii, merita sa o "refaci" in sensul de a o curata, daca nu, mai bine renunta. In acest caz nu este vorba despre lipsa de vointa, ci de faptul ca bagi mai multa manopera intr-o actiune de restaurare decat merita. Si daca reusesti sa o aduci la forma la care a fost in momentul terminarii, daca nu reprezeinta ceva pentru tine din punct de vedere sentimental, practic nu ai facut nimic, deoarece este o macheta care nu spune nimic.

#6 Useril este offline   tydor 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Location:Iasi/Bacau

Postat 21 February 2011 - 02:14 PM

Are valoare sentimentala pentru ca in acele zone acoperite cu un patrat maro se afla niste nume. Altfel probabil m-as fi apucat s-o refac dupa propriile idei. Dar incerc totusi sa o aduc la o stare placuta ochiului care nu are cunostinte in domeniu. De aceea niste sfaturi in privinta unor unelte necesare, vopsele, lacuri, modalitati de curatare a panzelor, poate chiar si placare a puntii ar fi mai mult decat binevenite. Apropo, recunoasteti vreun vas celebru pe care nava din imagini incearca sa-l imite?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi