Forum Machete,Modelism,Hobby: Oferta realizare piese unicat / serie foarte mica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Oferta realizare piese unicat / serie foarte mica folosind un strung CNC

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 02:48 AM

De curand am fost rugat sa realizez pentru un utilizator al forumului cateva tevi de tun dupa desen. Cum ideea initiala pe care o aveam pentru asta s-a dovedit a nu fi tocmai cea mai buna, am sfarsit prin a imi converti strungul la comanda numerica (CNC)

Ma gandesc ca poate mai sunt doritori pentru asa ceva, asa ca am deschis topicul tocmai in ideea asta. In plus, am nevoie de 'proiecte' interesante ca sa invat pana unde pot duce masinaria. Asadar, ca sa nu o lungesc, conditiile ar fi urmatoarele:
- sa nu va grabiti. Nu e o afacere, lucrez in putinul timp liber pe care il am.
- sa veniti cu un desen cat mai clar, si cu toate dimensiunile specificate. Daca e pe calculator, preferabil intr-un format care sa aiba o legatura cu desenul tehnic.
- prefer sa fie piese care nu se gasesc deja pe piata
- sa aiba oarece legatura cu machetele
- la nivel de costuri, nu va pot da nici o informatie fara desen in prelalabil. Momentan, daca se respecta conditiile de mai sus, costurile cred ca vor fi cat se poate de convenabile.

Cam asta ar fi. Pentru contact, PM sau in topic.

O poza cu tevile despre care vorbeam. Diametru maxim 4mm, la gura 2.5mm, partea din spate minim 1.1mm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8491.jpg


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 March 2011 - 01:20 PM

Le-ai facut foarte misto! Imi place!
Ti-am zis ca vreu sa fac asaceva pentru telescopul/furca fata la Yamaha YZR M1, cind am timp, fac schita si ti-o trimit. Cind ai totul in fata, va fi bine sa imi spui cit ma va costa. La ceea ce ai mai spus tu, sa nu fie produse care deja se gasesc, ei aici este o problema. Produsul este pe piata dar nu in Romania. Este scump ( costa aproape atit cit costa Kit-ul ), lucru care as prefera sa evit :friends:. Mai vorbim despre asta!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 03 March 2011 - 01:20 PM


#3 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 03 March 2011 - 04:17 PM

Foarte interesant.
Crezi ca ar iesi niste tuburi pitot?
(1/72, 1/48)

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 04:33 PM

Tibi, vino cu desenul. Ce ziceam eu cu gasitul deja, se leaga de faptul ca nu-i o activitate 'lucrativa', si nu pot sa concurez o productie de serie. Insa tot dupa cum am zis, caut sa ma aleg cu invatatura din asta, asa ca nu e nici o problema.

Romi, acelasi lucru il vroia si Edi. Depinde mult de dimensiuni, la 48 aproape sigur da, la 72 trebuie sa incerc. Mai demult am facut un test, lucrand manual, si parea ca merge. La fel, un desen.

Multumesc.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 02:23 AM

Romi, ref. la tuburile pitot, atata timp cat diametrul minim in lung se situeaza in jur de 0.3-0.4 mm e ok. Am testat si cam aici se taie filmul.

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 07:20 AM

Am testat si mai atent, si deja pot sa zic ca ar merge tuburi pitot chiar si la 72. Piesa de test e in imaginea atasata, dimensiunile fiind (de la varf, cate 3mm lungime) 0.30 / 0.35 / 0.40 / 0.45 / 0.50 / 0.55 / 0.60 mm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pitot_test.jpg


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2011 - 11:03 AM

Probabil se vor face solicitari pentru tunuri, mitraliere, jambe, la scarile 1/72 1/35, 1/48.
Parerea mea este sa stringi cit mai multe "comezi" pentru a face mai multe piese odata, e mai usor. Parerea mea.

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 11:27 AM

Z, fiecare piesa in parte are propriile ei particularitati, si propriul mod de abordare a prelucrarii. Din cauza asta, chiar nu conteaza ca e un model de piesa odata, sau 10, sau 100. Tot pe rand trebuie facute, model cu model. E drept ca pentru fiecare model de piesa, cand e programul pus la punct, pot sa fac indiferent cate bucati la rand... Trebuie doar sa bag material in strung, si sa dau drumul la program. Iar daca vreau dupa aia sa fac inca o sarja, la fel. Pun materialul si ii dau drumul.

Ca fapt divers, intre tunuri si testul initial de tuburi pitot (ca intre timp am mai reglat una alta si pot sa cobor si sub 0.3), nu exista nici o legatura. Nici la sculele folosite, nici la modul de abordare. Daca pentru tunuri am folosit un cutit de 0.35mm latime si cai generate cu programe speciale, ca sa nu depasesc limitele otelului de cutit, cu adancimi de taiere de maxim 0.5mm, la tuburile pitot am scris de mana codul, si sunt facute intr-o singura trecere folosind un cutit normal cu placuta speciala pentru neferoase, taiand direct la dimensiunea finala (deci cam 2.8mm adancime de taiere).

#9 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2011 - 11:51 AM

Salut, inca nu am un desen exact dar ca sa iti faci o idee, m-ar interesa niste jante pentru DAC, ca cele din poza, cu diametrul maxim undeva la 40mm, modulare (din doua bucati practic - una pentru exterior si una pentru interior), pentru ca vor fii introduse pe un cauciuc din rasina, din ambele parti. Ca bucati ar fii 7jante.

Partea din stanga e janta propriu zisa, iar cea din dreapta ar fii practic o bucsa.
Imagine postata Imagine postata

Si niste bare metelice in trepte, diametre intre fi-4 si fi-8, lungime intre 80-250mm, pentru arbori cardanici (in 2-3 trepte) si diverse tije. (in poza un exemplu orientativ, crucile si cuplajele le fac eu, doar axul in sine, in trepte ma intereseaza)
http://www.alodezmembrari.ro/poze-piese/2/...XX352.175.1.JPG

Cu piesele nu ma grabesc absolut deloc intrucat proiectul pentru care le folosesc stagneaza si el de ceva timp, astept daca se poate un raspuns, ca sa stiu daca ma apuc sa proiectez la cote piesele respective, si de ce nu un pret orientativ.

Mersi frumos!

Aceasta postare a fost editata de GGG: 04 March 2011 - 11:54 AM


#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 01:15 PM

GGG, ce vad acolo pare realizabil. Fara desene complete insa nu pot sa iti zic nimic mai mult.
Insa daca tot torni rasina, mai degraba iti fac un set la care iti faci prelucrarile secundare (degajarile in jenti daca exista) si adaugi detaliile (suruburi, etc...), iar apoi matritezi intreg ansamblul si torni copiile.

#11 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2011 - 07:10 PM

Corect, uite ca asta nu mi-a venit in minte pe moment, ma gandeam strict la manufacturarea pe masina. Imi este de ajuns o singura janta, desigur ca fara suruburi si alte minuni, dar arborii vor fii cate unul din fiecare. O sa fac un desen complet, e bun un document Catia sau AutoCad, sau il scot JPEG ?

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 07:19 PM

Catia n-am folosit, Autocad cred ca e ok. Lucrez in Solidworks.

#13 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2011 - 10:53 PM

Autocad sa fie, o sa ti-l trimit pe mail (presupun ca acelasi cu id-ul din profil, nu?)

Catia are o interfata mai prietenoasa decat autocad-ul, si alte optiuni pentru randare/materiale/3d. Se invata si mai usor :friends:

#14 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 07 April 2011 - 07:27 PM

as dori sa stiu daca poti sa-mi faci 29 de tunuri pt. un galeon?

#15 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 02 August 2011 - 11:44 AM

Sunt si eu interesat de niste tevi pentru tunuri, 16 cred. Scara 1:350 de la 38 cm (4 buc) respectiv 15 cm (12 buc). Se poate face asa ceva?
Referinta: http://www.bnamodelw...B700L03_MED.jpg 38cm
http://www.bnamodelw...350L-12_MED.jpg 15cm

#16 Useril este offline   vio 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-August 11
  • Location:c-s
  • Interests:tot ceea ce te ajuta sa nu ramai un om limitat

Postat 03 August 2011 - 12:22 PM

]
Sunt si eu interesat de niste tevi pentru tunuri, 16 cred. Scara 1:350 de la 38 cm (4 buc) respectiv 15 cm (12 buc). Se poate face asa ceva?
Referinta: http://www.bnamodelw...B700L03_MED.jpg 38cm
http://www.bnamodelw...350L-12_MED.jpg 15cm
[/quote]

cred ca e vorba de dimensiunea in mm nu in cm

#17 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 03 August 2011 - 03:04 PM

Nu, este vorba de 38 cm SKC / 34 si 15cm SKC / 28 la scara 1:350. Nu iti pot da cotele exacte momentan, trebuie sa masor cu un micrometru bun.

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2011 - 03:32 PM

Da, se pot face tunuri ca cele din imagini. Un desen cu cote e suficient.

#19 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 03 August 2011 - 05:51 PM

Imi poti spune te rog si un pret estimativ?

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2011 - 09:59 PM

Dublul costului alamei. Fara o schita completa, nu pot sa iti spun mai exact de atat.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi