Forum Machete,Modelism,Hobby: Trumpeter Aerospaciale SA365N Dauphin 2, 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trumpeter Aerospaciale SA365N Dauphin 2, 1/48 Special Air Service YR-SBS

#1 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 02:22 PM

Desi nu sunt adeptul machetelor 1:48 (din lipsa de spatiu) am zis ca in cazul avioanelor si elicopterelor romanesti am sa fac o exceptie. Vazand la mai toate mitingurile la care am participat Dauphiunurile YR-SBS si YR-SCS apartinand Special Air Service am zis sa fac unu din ele; evident 1:48. Cred ca este cea de-a 3-a macheta la scala asta pe care o fac. Primele au fost un F22 Raptor si un F117 Nighthawk de la Italeri.
Dupa ce am facut cercetare despre machetele 1:48 de pe piata am considerat ca Aerospaciale SA365N Dauphin 2 de la Trumpeter este cel mai potrivit model. Cei de la Trumpeter au scos 2 variante ale acestui model: "Japan Dom Rescue" si "Icelandic Coast Gurad + Harbin Z-9A" aceasta din urma avand 2 variante de decaluri. Am ales varianta "Icelandic Coast Gurad + Harbin Z-9A" deoarece aceasta seamana destul de bine cu ce urmeaza sa fac.

Am ales varianta YR-SBS in locul lui YR-SCS deoarece pt prima varianta am mai multe poze + vinciul folosit pt ridicarea persoanelor este intalnit numai pe YR-SBS. Tin mortis ca elicopterul meu sa aiba vinci

Imagine atasata: 51mz3z7abml.jpg
Imagine atasata: trp2818.jpg


Pe linkul de mai jos este incercarea altcuiva de a face elicopterul respectiv in culorile celor de la Special Air Service
http://aviatia.freeforums.org/macheta-elic...uphin-t257.html

Ce vreau sa obtin...
Imagine atasata: dsc0002us.jpg
Imagine atasata: dsc0003so.jpg
Imagine atasata: dsc0005de.jpg
Imagine atasata: dsc0006pr.jpg
Imagine atasata: dsc0007tf.jpg

Ce am realizat pana acum se vede in pozele de mai jos. Centurile de sigurnata sunt PE (SET IJN Seat Belts / EDUARD 48282) procurate de pe Xaba.ro. Stiu ca aceste centuri nu au nici o treaba cu scaunele mele dar a trebuie sa improvizez. O varianta era sa achizitionez PE-ul HH-65A DOLPHIN de la Eduard care avea centurile exact asa cum le vroiam eu insa din tot setul cam numai acelea imi trebuiau iar pretul fiind de apoximativ 20$ am zis pas.



Am sa va mentin la curent cum progreseaza constructia.
Numai bine, Andrei

#2 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 10 March 2011 - 08:57 PM

Salut! Frumos ce-ai făcut pānă acum! Uite aici, dacă nu l-ai văzut deja, un filmuleţ de pe YouTube!

http://www.youtube.com/watch?v=c_9wusOaWW8...embedded#at=268

#3 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 09:59 PM

Mersi frumos pt filmulet.
Atasez un link cu interiorul lui YR-SBS. Sa speram ca o sa-mi iasa cat de cat ca acolo. Pt bancutele mai trebuie sa vopsesc partea din spate cu alb dupa care le lipesc de podea
http://www.helicopters.ro/galerie.html

#4 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2011 - 08:45 PM

Dupa o lunga pauza am mai mesterit ceva la Dauphin.
Intre timp:
- am plasat podeaua cu scaunele in interiorul fuselajului
- am confectionat o targa din niste piese mai vechi si am lipit-o intre cele 2 banchete. (In pozele celor de la SAS am vazut ca au o bancheta in locul acesteia insa toate scaunele sunt modulare deci prezenta targii nu este ceva sf :-D )
- dintr-o plastetlina care se intareste am facut tetierele banchetei din spate (+sacul/patura de pe targa)
- am facut fumurii geamurile laterale (Multumesc AdiP pt sfat) :-P
- iar din sarma am facut manerele de deasupra usilor.

Urmeaza sa fac castile pilotului/copilotului (la asta ma astept sa am ceva probleme), sa pun geamul din fata, sa chituiesc ce se poate si sa vopsesc tot elicopterul in alb urmand ca dupa aceea sa "pictez" si dungile portocalii de pe el.

Si cateva poze
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#5 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 14 May 2011 - 02:16 PM

Nu-i rau pana acum. Ce portocaliu o sa folosesti?
Asta ar fi interesant
http://hobbyx.ro/det...detalii&id=1157

#6 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2011 - 09:30 AM

Nu m-am gandit la portocaliul de la tamya insa arata foarte bine cu cel din realitate in momentul de fata. Acum ca mi-ai dat idei am sa-l folosesc :-D
Initial m-am gandit la portocaliul de la revell http://www.revell.ro...p?prod=15030014 insa din ce vad cel de la tamya ii mai ok. Acum e cu dus si intors pana anu trecut portocaliul era defapt un rosu mai deschis. De la soare si toate intemperiile, rosu s-a decolarat si a devenit portocaliul de azi.

http://www.photoavia...hoto/view//7636 Dauphin in 2009
http://www.photoavia...hoto/view//1740 Dauphin in 2010. Desi este vorba de YR-SCS in cele 2 poze. Si in cazul lui YR-SBS (modelul pe care-l fac) culorile au avut aceeasi soarta.

#7 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 10:06 AM

Intre timp...
- am mascat "parbrizul", am pictat rama geamurilor pe interior + l-am upgradat umpic ca era mult mult prea sec
- panoul radio are multe butoane/detalii lipsa asa ca am camufla lipsurile cu o harta


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#8 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2011 - 03:21 PM

Intre timp
- am vopsit elicopterul in alb + portocaliu
- am finalizat elicea principala. (Ma bate gandul sa fac cablajul din fire de lita de blumb in zona centrala...)

Acum urmeaza partea grea. Trebuie sa fac cateva dungi albastru inchis paralele cu zonele portocalii.
PS. Am scos furtunul ala de sub elicopter...arta foarte neingrijit (lipsa experientei). Prefer sa-i duc lipsa (desi el exista in realitate) decat sa-mi urateasca elicopterul.

Criticile + indicatiile sunt bine venite.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 18 October 2011 - 03:29 PM


#9 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2011 - 03:13 PM

Sper ca pana la anu sa-l termin.

Imagine postata

Imagine postata

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 December 2011 - 10:01 AM

Arata foarte bine pina acum! Hai sa-l vedem gata! :dribble:

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 December 2011 - 10:26 AM

Nu se recomanda vopsirea ramelor cupolei pe interior. Grosimea mare a plasticului da o treaba deloc esteica daca privesti la ungi mic cupola. Ramele se vopsesc pe exterior, in culoarea ceruta pe interior, apoi se vopsesc in culoarea de baza.
In rest este fain.

#12 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2011 - 06:43 PM

@ Z-Mare - Corect spus!!
Insa inainte sa dau fiecare strat de vopsea am analizat alte modele similare ale acestei machete (facute de cei din afara). Toti care au preferat sa lase usile deschise au pictat si interiorul cupolei; ca urmare am zis sa fac si eu la fel. Pana acum eu sunt multumit.

#13 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 18 December 2011 - 04:03 PM

Din pura curiozitate: SBS era 365N sau N1?
N-ul are 13 pale la fenestron, N1 are 11.
Macheta ta are 11.

#14 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 18 December 2011 - 06:23 PM

S-a intamplat ceva ciudat!
Aveam postul de mai sus gata de a fi trimis, dar am zis sa verific mai intai. Am gasit ca SBS era N1, deci macheta e corecta.
Drept care am dat CANCEL. Totusi mesajul a fost postat! :pardon:

#15 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2011 - 12:30 PM

Cu ocazia acestui mesaj va urez un mare mare La Multi Ani!!!! Sa aveti parte numai de bucurii, sanatate si timp pt machete in anul ce urmeaza :rolleyes:

Intre timp...am montat rotorul din coada elicopterului, trenul de aterizare, prizele de aer si duzele de evacuare a gazelor. La prizele de aer am folosit niste photo etch-uri donate de un coleg spotter.
Urmeaza sa vopsesc/confectionez decalurile. Din pacate nu am nici un pic de experienta la printat decaluri ca urmare va cer ajutor daca poate cineva sa-mi printeze 2 inmatriculari (YR-SBS) + 2 logo-uri; evident contra cost.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#16 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 02 January 2012 - 09:29 PM

Up! :-)



La multi ani!
In aceeasi situatie cu tine am fost, sunt si probabil voi mai fi si eu. Sfatul meu - in masura in care nu se anunta nimeni disponibil - este sa "musti din glontz" :-D si sa cheltuiesti cateva GBP. Cumpara-ti o coala, doua de decal transparent (sau alb) si incearca sa te descurci singur. Gandeste-te doar, in masura in care iti reuseste, cate oportunitati ti se deschid in materie de modelit subiectul preferat! Cu tot cu posta nu cred sa cheltuiesti mai mult de 10-15 lire.

Noroc!




P.S.: daca intrebi de ce nu am facut eu asa pana acum,... iti pot spune ca este in planul de cheltuieli pentru 2012 :-)

#17 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 10:27 PM

@ niki - mersi de sfat. Este vreo marca/brand anume de decal care mi-o recomanzi? Am o imprimanta HP 3180 inkjet acasa (nu stiu in ce masura influenteaza calitatea printului...ramane de vazut) insa pot sa merg intr-un centru de printare pt mai multa siguranta. Legat de decaluri home-made am citit cam tot ce era pe forum.

Noroc

#18 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 03 January 2012 - 06:00 PM

:-)

Am vazut pe Modelsforsale ca exista coli de la Techmod. Daca e vorba de acelasi Techmod care face si decal-uri, atunci cred ca poate merita incercat.

La Hannants mai exista Experts Choice, insa mi-aduc aminte sa fii citit mai degraba lucruri negative despre firma asta. Oricum, pana nu incercam...

Numai bine,
Niki

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi