Forum Machete,Modelism,Hobby: 1:48 Fw-190 D-9 (Weekend Edition) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1:48 Fw-190 D-9 (Weekend Edition)

#1 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 10:40 PM

Dupa ce anul trecut am inceput ceva machete si nu le-am terminat (au ramas vopsite numa si fara decaluri) am zis sa mai reinoiesc parcul de avioane WW2, bineinteles Luftwaffe.
Am achizitionat kit-ul de la Xabba caruia ii multumesc pentru promptitudine (nu este singurul). Kitul este unul aratos, ingrijit si sper sa nu creeze probleme.
Un review al kitului se gaseste pe net asa ca nu am facut poze de review.
Totusi vreau sa va arat ce incerc sa construiesc. Probleme nu prea au fost dar am intampinat unele dificultati la imbinarea fuselajului cu aripile si mai ales la acele capace de acces la tunurile de pe aripi, in rest chiar as putea spune ca a fost "fun to built". Am decis sa-l imbunatatesc un pic : tevile tunurilor din aripi (din ace de siringa)si conductele de frana de pe trenul de aterizare (sarma de cupru din cablu de retea). Momentan astea fiind singurele adaugiri ca sa zic asa
Cred ca pozele vorbesc de la sine.
Sper ca sa-l duc la bun sfarsit si sa va prezint si produsul finit.
As vrea sa mentionez ca o sa incerc sa-l vopsesc (pentru ca tot cu pensula lucrez) cu MM si Revell SM.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 1_2.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 March 2011 - 08:52 PM

Arata bine pina aici! Imi place si cum ai umplut gaura si ai detaliat jambele!
Succes in continuare!

#3 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2011 - 02:24 PM

Multumesc tibi22!
Am sa revin cu poze.

#4 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2011 - 09:59 AM

Imi cer scuze ca nu am mai postat nimic pana acum dar am avut niscai probleme cu agregatul (Pc-ul). Revin acum cu ceva poze. Am inceput sa vopsesc piesele mai mici.
Va prezint ceva detalii cu trenul de aterizare si avionul pregatit pentru vopsire.
Fuselajul este vopsit dar nu am avut aparatul sa pot face poze. Promit solemn ca pana la sfarsitul saptamanii sa va arat poze cu el.
Cam atat pentru moment.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0003.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0008.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0010.JPG


#5 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2011 - 10:08 AM

Am reusit dupa lupte seculare sa vopsesc Dora. Am uitlizat pentru RLM 75 si RLM 76 (intrados) vopsea email ModelMaster, iar pentru RLM83 vopsea Revell SM 363, care am zis eu ca e mai aproape de adevar.Vopsitul a durat ceva pentru ca am vopsit avionul de 3 ori (deh ce sa-i faci daca vopsesc la pensula) :sorry: .Oricum chiar si asa in unele zone nici acum nu imi place cum a iesit. :pardon:
Mai am de lipit partile mai mici de la trenul de aterizare, antene si diferite repere, apoi urmeaza decal-urile si o sa incerc un pic de weathering (mai ma gandesc).
Atasez si ceva poze!

Imagine atasata: IMG_0007.JPG
Imagine atasata: IMG_0003.JPG
Imagine atasata: IMG_0001.JPG
Imagine atasata: IMG_0009.JPG
Imagine atasata: IMG_0010.JPG

O zi buna si spor la treburi!
:good:

Aceasta postare a fost editata de seemann: 22 June 2011 - 10:10 AM


#6 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2011 - 01:31 PM

76 ala mi se pare tare ciudat. Oricum, arata remarcabil pentru scara respectiva, avand in vedere ca e vopsit la pensula. Se poate si mult mai rau, a se vedea "Dora"mea http://www.cartula.r...post__p__118320 :bang:

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 22 June 2011 - 01:42 PM


#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 June 2011 - 02:30 PM

Nu sunt un cunoscator in RLM-uri, atit mai putin care producator face RLM-urile corecte si asa mai departe... Nici nu ma intereseaza, asa ca si tine, eu m-am "lipit" de un producator ( in cazul meu Gunze) si merg pe vopselele lor! Ceea ce ai facut tu din pensula arata foarte bine! Poate singura ta problema sunt petele de pe deriva, dar nu sunt usor de realizat din pensula. Poate era mai bine daca le faceai prin tufuire ( sper ca zic bine termenul), folosind o pensula taiata drept si parul mai scurt?? Dar eu nu te critic nici la partea asta. Sa te vedem acum cind aplici decalurile, sper sa iti adere bine decalurile.

Succes!

#8 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2011 - 08:40 PM

Sper sa iasa bine cu decal-urile. Cu drybrushing-ul nu stiu ce sa zic... am incercat dar nu prea mi-a reusit...

#9 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 22 June 2011 - 09:28 PM

Salut. La fel sunt si eu de parere ca RLM-urile sunt dubioase (cel putin 76-le si 83-ul), totusi nu sunt complet fanteziste. Tot cele de la Gunze imi plac si mie in materie de RLM-uri. Imi place foarte mult cum ti-a iesit la pensula, eu nu cred ca am avut vreo macheta pe cand vopseam cu pensula sa arate asa de bine. Ideea este ca acest avion a avut camuflaje care s-ar preta cam 90% la vopsirea cu aerograful.
Bafta! Astept si urmatorul avion (unul care sa nu necesite pete si margini gazate).

#10 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2011 - 09:19 PM

Ai dreptate Paul cu RLM 76 dar cu 83-ul nu stiu ce sa zic tot un verde inchis este... ma rog ... cat despre urmatorul nu stiu cand o sa fie...

Bafta!

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 June 2011 - 07:39 AM

Seemann toata stima pentru felul cum vopsesti cu pensula!!!! Si, zic eu, daca insisti poti face din pensula, tufuire, si acele pete "gazate", cu ceva exercitiu. Nu este greu, doar trebuie ceva rabdare.

Intradevar, RLM-urile de la Gunze sunt foarte bune, le recomand cu caldura.
In privinta RLM-urilor de la MM, sufera de acel pacatos "efect de scara". Cum am mai spus si cu alta ocazie, doar 74, 75, 81 si 82 sunt cit de cit utilizabile. RLM 76 este un gri tern, asemanator cu MM 1728, folosit in general pentru aviatia moderna. In cazul vopselelor RLM de la MM, un RLM 76 bun se poate obine din... RLM 65 in care se amesteca cam 7% RLM 83, tot de la MM.

#12 Useril este offline   seemann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2011 - 10:24 AM

Z-Mare ai dreptate cu petele difuze dar asta inseamna exercitiu dupa cum ai spus si tu... dar te rog lasa-ma sa adaug ca inseamna si cateva machete "stricate"... asta daca nu ai experienta. Dupa cum am mai spus din cauza vopsiri cu pensula nu sunt in todeauna multumit (urme de pensula sau vopsea scursa) si asta insemna curatarea vopselei cand se poate cu diluant iar cand nu se poate cu smirghel fin si multa apa....
Asa ca, chiar daca nu respect intru totul vopsirea machetelor incerc sa ma apropii cat de cat de realitate.
Vreau sa va multumesc tuturor pentru aprecieri!


ps: de maine sunt in concediu asa ca intra si constructia intr-o pauza! :clapping:

Toate cele bune!

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 June 2011 - 04:36 PM

Vezi postareaseemann, la 29 June 2011 - 10:24 AM, a spus:

curatarea vopselei cand se poate cu diluant iar cand nu se poate cu smirghel fin si multa apa....


Merge curatata foarte bine si cu pastele abrazive de la Tamiya.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 June 2011 - 07:28 AM

Citeaza

...dar te rog lasa-ma sa adaug ca inseamna si cateva machete "stricate"...
Nu neaparat! Poti lua o buacat de plastic pe care sa o vopsesti, apoi poti incerca pe ea sa faci petele, asta pina deprinzi tehnica!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi