Forum Machete,Modelism,Hobby: Vacuformare & termoformare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vacuformare & termoformare

#21 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 05:26 PM

Faina masinaria... Adevarul ca rama aia metalica face toti banii... Cred ca pana la urma o sa trec si eu sa folosesc o rezistenta, in mod cert e mai avantajos decat cu pistolul de aer...

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 January 2006 - 08:19 PM

Da, iar treaba cu variatorul de temperatura merita incercata!

#23 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2017 - 07:15 PM

Ma tot framant sa-mi fac o astfel de masinarie si prima intrebare careia trebuie sa-i gasesc raspuns este: Care sunt dimensiunile, ramei care tine folia, cele mai potrivite pentru scara 1/72 ?
Reperele pe care cred ca o sa le produc ar fi partea vitrata a cabinelor. Ca materie prima ar fi de dorit sa utilizez folii de la ambalaje, dar in cest caz nu cred ca pot obtine decat bucati cu dimensiuni cativa centimetrii (pe o latura). Asta ma pune si mai mult pe ganduri cu privire la dimensiunile ramei.

Pentru incalzire doresc sa utilizez doua rezistente "recuperate" de un cuptor cu microunde defect (avea si gratar). Respectivele rezistente sunt izolate in tuburi de sticla. Un avantaj, zic eu. Sunt cam lungi insa. Lungimea totala cca.0320cm, partea cativa cca. 22 cm. Se incalzesc foarte puternic FOARTE REPEDE ( cam 5 secunde). Nu sunt "aprinse" in poza, e vorba de lumina blitzului.
Imagine atasata: rezistente.jpg

Oameni buni, care v-ati mesterit o asa scula, ce dimensiuni ziceti ca ar fi potrivite pentru rama?

Deasemenea, ma gandesc sa folosesc ca pompa de vid o pompa electric de umflat pneuri auto.

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2017 - 08:43 AM

Cu folii recuperate, o sa fie destul de greu de lucrat, deoarece, cum spuneai, sunt mici. Nu am asa ceva, dar cred ca un 100x100 ar fi suficient, daca te limitezi la cupole. Acea rezistenta nu cred ca e buna, tocmai pentru ca se incinge prea repede si e greu de controlat temperatura, apoi e cam mare. Un suflator de aer cald, cum s-au gasit la Lidl, e mai util. Parerea mea.

#25 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2017 - 09:57 AM

Multumesc.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi