Forum Machete,Modelism,Hobby: Dacia 1310 1/16 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dacia 1310 1/16 Constructie pas cu pas a unei dacii...

#1 Useril este offline   alexxx95 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Location:Medgidia

  Postat 09 April 2011 - 04:04 PM

Salutare!Ma numesc Alex si sunt pasionat de masini :hi: .Mentionez ca sunt cat de cat afiliat cu modelismul dupa cum se va vedea in urmatoarele poze.Astept sugestii si comentarii!
P.S. Pozele sunt umpic cam vechi...poate voi pune niste poze mai noi pe seara!
Imagine atasata: P3250034.JPGImagine atasata: P3200031.JPGImagine atasata: P3170007.JPG3170007.JPG]

Aceasta postare a fost editata de alexxx95: 09 April 2011 - 04:05 PM


#2 Useril este offline   alexxx95 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Location:Medgidia

Postat 09 April 2011 - 06:33 PM

Cam asa...
Imagine atasata: P3270044.JPGImagine atasata: P3270043.JPGImagine atasata: P3270041.JPG3270041.JPG]Imagine atasata: P3260039.JPG

#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 09 April 2011 - 09:07 PM

Salut si bine-ai venit. In primul rand, felicitari pentru initiativa, e ceva inedit. In al doilea rand daca imi permiti, incearca sa renunti la hartie/carton. Nu de alta, dar e pacat, pentru ca in anumite momente nu-ti va iesi totul exact cum vrei si macheta poate avea un sfarsit tragic. Si in plus un material mai dur ii ofera si o oarecare rigiditate. Tu hotarasti, din partea mea, bafta si spor ! :)

#4 Useril este offline   alexxx95 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Location:Medgidia

Postat 10 April 2011 - 10:51 AM

E destul de rigida si asa.....oricum multumesc pentru aprecieri.Daca se poate ce material imi poti recomanda asa mai rigid....???
P.S.Sa vad ce pot sa mai mesteresc astazi la ea:P

#5 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 10 April 2011 - 08:40 PM

Poti incerca un carton (ca cel de felicitari, poate chiar o idee mai gros, din pacate nu stiu g/m2 ca-ti spuneam), poti incerca cu foi de ABS (vezi sierra.ro sau alte site-uri de profil), au grosimi intre 0.5 si 2 parca. Poti de ce nu, sa faci modelul dintr-un bloc de ipsos/ghips (sau orice altceva), apoi mulezi pe el ce vrei, chiar si foaie de tabla de cupru. Uite o idee aici

Spuneam sa renunti la hartie/carton, pentru ca nu prea poti sa dai vopsea pe ele. Dar pot fi si scoase la imprimanta, vezi aici si aici

Si eu am inceput tot din carton un model, si din motivele de mai sus (vopsea crapata, hartie uda, prea putine detalii la experienta mea de atunci). O sa pun o poza cu incercarea mea, ca sa faci o comparatie cu asta

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de GGG: 10 April 2011 - 08:43 PM


#6 Useril este offline   Prognosis 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 09-May 10
  • Location:Slobozia
  • Interests:Trenulitul

Postat 19 May 2011 - 11:41 AM

Forex sau comatex, se lipeste bine si poate fi slefuit la canturile rotunjite, e mai rigid si mai rezistent edcat cartonul nefiind afectat de umididate. Merge vopsit atat cu acrilic cat si cu emailuri. Felicitari pentru lucrare!

Aceasta postare a fost editata de Prognosis: 19 May 2011 - 11:42 AM


#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 September 2011 - 09:52 AM

Salut,

in acest caz, desi folosesc si eu carton la unele proiecte, as recomanda plastice de tip forex sau stiren. Aceasta pentru simplul motiv ca lucrand in varianta scratch, nu dupa planuri gen cardmodeling, trebuie sa obtii anumite curburi, care se pot face prin slefuire ulterioara a unor piese patrate.

Ca intrebare, lucrezi dupa planuri sau dupa masuratori?

Intreb deoarece, din unele imagini imi pare ca unele cote nu sunt ok?

Este posibil sa fie insa din cauza unghiului de fotografiere.

Spor la lucru.





#8 Useril este offline   cristianci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 14-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, Concept art, Design, Ilustratie, Pictura, Fotografie

Postat 16 September 2011 - 09:41 AM

Salut, ma bucur sa revad metodele pe care le incercam si eu cand eram mai mic. La momentul respectiv eram foarte multumit cu rezultatul obtinut si din pacate mi-au fost aruncate pe motiv ca nu-mi vedeam de scoala...eram prin scoala generala atunci. N-o sa repet spusele antevorbitorilor ce pot sa adaug este ca trebuie sa relgezi nivelul detaliilor, proportii, si sa evoluezi la capitolul materiale folosite care-ti vor veni in ajutor mult mai eficient de exemplu materialul plastic ce-ti confera prelucrare mai exacta, o suprafata mai rigida si potrivita pentru aplicarea vopselei mai tarziu; vizioneaza materialul asta pe la minutul 7:37:

http://www.youtube.c...40B1&lf=mh_lolz

, cei drept nu apuci sa vezi prea multe insa iti poti face o idee cum se lucreaza macheta "master" inainte de a fi turnata. Stiu c-ai investit timp si energie pozitiva in ce-ai facut pana acum si-ti este foarte foarte greu s-o iei de la capat dar daca esti suficient de pasionat vei gasi puterea:D usor de zis greu de facut dar ce nu face omu' pentru un rezultat mai bun; pana la urma este chestie de perfectionare. Daca totusi materialele gen forex sau stiren sunt scumpe si greu de grasit , poti incerca si o alta metoda cu carton mai gros, "mucava" parca se numeste (se gaseste la orice magazin de materiale pentru pictura, arhitectura, modelaj) de grosime 2 sau 3 mm...acum depinde si de scara la care lucrezi; ideea este sa alegi materialele in funtie de complexitatea formelor caroseriei in cazul de fata pentru dacia 1310, se potriveste la fix. Am facut mai demult ca experiment botul unui AUDI A3 ( capota, aripi, bara si grila fata....poate fac rost de niste poze) mi-a iesit foarte bine si avea si forme cu mult mai rotunde decat la dacia 1310. Inconvenientul cartonului este ca la slefuire pe langa faptul ca face mult praf (foloseam un flex mic), suprafata obtinuta este foarte poroasa si necesita o chituire generala ca in final sa ai o suprafata de genul forexului. Da, tot forexul este mai bun :)

Iti urez spor la treaba, de iesit iese sigur.....dar cu materialele potrivite

PS: marele avantaj de acum este netu', gasesti tot felul de tehnici si video-uri cu tutoriale chiar daca nu sunt specifice pe construire de modele auto

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi