Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger late - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger late Dragon 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 21 April 2011 - 08:04 PM

Aproape gata...Vehicolul lui M.Wittman ,SPzAbt. 101,Normandia 1944:

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Trebe sa gasesc "spilul" cu tufele aplicate pe 1/72[n-am reusit nici pana acum],sa-l "impodobesc" putin...am incercat ceva pe un Mercedes L3000,dar cam nesatisfacator:
Imagine postata

Stie cineva vreo "smecherie" in privinta asta?

#2 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 22 April 2011 - 01:11 PM

dani, vad ca te-ai hotarat sa postezi ceea ce mai executi si nu-i rau.
Eu nu mai am habar ce folosesti, ca vopsele si ca tehnica de aplicare.
Prea multe sfaturi nu ma hazardesc sa-ti dau, tancurile fiind un subiect delicat pentru mine.
Ia si tu un model de 2 bani si incearca diverse chestii pe el - uzuri mai ales, de tot felul.
La cat de mult ai lucrat pana acum, mana ar trebui sa-ti mearga.

Despre frunzis ... n-am nicio idee. Nu m-a interesat tehnica.
Ceea ce ai facut pe camion si tun arata destul de civilizat. Poate doar grosimea sarmei folosite ... ceva mai mititica.

dani, ca fapt divers ... Am asteptat pana acum ca sa vad prietenii tai ce-ti zic. Fara numar, fara numar ...
Simptomatic pentru natia careia apartinem cu totii. Asa cum am invatat de ceva vreme, un spitz ascutit bine si
plasat asisderea undeva in dos este, nu de putine ori, mult mai folositor decat orice mangaiere blajina si fatarnica
pe ceafa.

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 April 2011 - 03:39 PM

Salut , Dani . Putini modelisti de la noi fac rabat de la metodele cunoscute si caile batatorite , pentru a incerca sa-si puna modelele in valoare utilizand procedee sau accesorii inedite ( experimentale) , asa cum faci tu.--- Imi place in mod deosebit Mercedesul cu Pak pentru faptul ca ai incercat sa-l camuflezi cu acele tufe.--------------Din ce am vazut , in multe cazuri , pe masinile reale se intindea sau se prindea o plasa de sarma cu ochiuri fine ( gen cotet de gaini) , pe care se prindeau crengile pentru camuflarea vehicolului .Daca nu aveau acea plasa , cred ca incercau sa le prinda pe unde puteau . Uneori am vazut ca incercau sa ascunda in special calandrul ( incercau sa rupa forma botului),prinzand crengile pe la bara de protectie .Alteori acestea veneau in combinatie cu foi de cort ( in camuflaj) , puse pete bot si uneori peste cabina (etc). -----Aceste foi de cort cred ca s-ar putea realiza destul de realist cu ajutorul unei foi de decal mare printata cu modelul de camuflaj dorit ,mai degraba decat cu foita de plumb ( etc). ------------Pentru a reprezenta acea plasa de sarma , de care spusesem la 1/72 ,ma gandesc ca ar putea sa mearga un ciorap de dama fin caruia sa-i largesti usor ochiurile (?)si pe care sa aplici crengile ( aici nu cred ca exista un model - poate in X sau oblic fata de forma vehicolului) . Am vazut ( pe undeva :-D ) ceva gen voal si imi aduc aminte ca mi-a placut foarte mult materialul ."Mergea" foarte bine si ca plasa fina de camo insa nu-mi mai aduc aminte cum erau dispuse ochiurile. ------ Mert-ul e cumva Pegasus ; daca da , de unde ti l-ai luat ? :clapping: --- Sa ne mai incanti cu modeluse !

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 April 2011 - 03:52 PM


#4 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 22 April 2011 - 05:22 PM

Felicitarile mele , timp si spor in continuare si nu in ultimul rand ,PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI.

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 22 April 2011 - 05:33 PM

Steelmaster,
de cativa ani folosesc numai acrilice,inclusiv wash-urile le fac cu acrilice.Tehnica e cam aceasi care o folosesti si tu,diferenta[eu ramanand tot la pensula] e ca ma bazez pe vopsirea gen dry-brush,iar pt uzuri folosesc pigmenti[Agama si Vallejo] si crete pastel.Cate bordeie ,atatea obicee,principalul e rezultatul final,indiferent de cum il obtine fiecare...
Oricum pe camo-urile astea tricolore,e foarte greu de obtinut efecte de uzura foarte evidente,mai ales la scara asta.Exista si pe tigrul asta,o sa incerc sa revin cu poze mai bune la final...
Pt uzuri "la maxim" am un Panther Matchbox[1/76] care-si asteapta randul,dupa tehnica lui Rob Ferreira.Dar asta de-abia cand voi prinde minim 2 zile libere.
"La cat de mult ai lucrat pana acum, mana ar trebui sa-ti mearga."-crede-ma[nu spun ca sa ma laud] ca-mi merge mana ,din pacate[sau din fericire] hobby-ul asta a devenit al doilea serviciu,si n-am avut plangeri pana acum.Si aici nu ma refer la clientii din Romanica...Pt machetele mele nu prea am timp,deja am strans aproape 150 de kituri...
Cu prieteniile modelistice ca sa mai zic...m-am linistit.Prefer sa fiu complet neutru la tot ce se intampla...

Dany,
salutare,o sa mai fac ceva incercari cu tufele cand imi va permite timpul.Stiu de chestia cu plasa,merge mai simplu cu pansament inmuiat in aracet si acoperit cu frunze de ceai bine faramitate,dar eu vreau tufe...
Mertzanul e un Pegasus intr-adevar,daca te intereseaza mai am unul nemontat.

Spor s-aveti!

#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 22 April 2011 - 07:24 PM

SALUT! Am inteles ca lucrezi si particular cam ce pret are o asemenea macheta lucrata de la cutie si pana la pus in vitrina.

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 April 2011 - 12:38 AM

Razvane,
mare multumesc si iti doresc la fel! :clapping:
Caporalmusat,
salut,pretul depinde ...Oricum nu are rost sa discut de pret,pt ca cel putin 1 an de acum incolo,nu sunt disponibil. :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi