Forum Machete,Modelism,Hobby: Solutii chimice. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Solutii chimice.

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2011 - 09:52 AM

Sunt interesat sa cumpar solutii chimice ,pentru tratarea/colorarea senilelor din metal( Friul).
Ma refer la asa ceva:
http://www.tihobbies.co.uk/

http://tihobbies.co....emo_photos.html.

daca exista "prin zona" produsele acestea (sau altceva asemanator),da-ti-mi de stire.
sau ... o comanda directa pe site ...?! pot fi si alti doritori,cu atat mai bine.

#2 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 April 2011 - 11:45 AM

Da, sunt si alti doritori! Frate Longinus, cu ce scanezi internetul, de ai gasit asa ceva... Daca ne strangem mai multi, poate "punem" de-o comanda.

#3 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2011 - 12:51 PM

ar fi utile numele substantelor, ca daca am sti numele, am gasi....

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2011 - 01:06 PM

Substantele respective ( in trei flacoane diferite ,cu numerotarea - si fazele de lucru - aferente) sunt produse de firma britanica (nou aparuta) TI Hobbies si se cheama "Black Tracks".

Pe Armorama puteti vedea un rewiew despre ce si cum se lucreaza cu solutiile astea( soda caustica,fosfati si seleniu).
Rezultatele sunt garantate.

http://www.armorama.com/modules.php?op=mod...ent&id=6204


Dupa cum spun unii(eu nu am incercat) se pot obtine efecte notabile si folosind doar otet.Totusi .parca... :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 April 2011 - 01:07 PM


#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 April 2011 - 01:22 PM

Otetul singur nu prea face treaba, Longinus. Iar ceea ce vand englejii aia in trei flacoane, cred ca e si putin "praf" bun de aruncat in ochiul cumparatorului machetist.
Cu un flacon speli piesa, cu altu' pregatesti suprafata iar cu a treia solutie (aia albastra) innegresti metalul. Ultima e singurul element importand. Axion ori alt degresant este in casa oricui, sau daca nu, la magazinu'lui tanti din colt si e "eftin".

Solutia asta minune (Blaken-It ii zice prin alte parti) o puteti prepara si voi, nu-i musai a alerga prin tari straine.
Se amesteca Otet alb si Domestos, in procent de 1:1 iar in respectivul maglavais se cufunda patinele. In functie de timpul cat le tineti acolo, obtineti diverse nuante, numai bune de combinat la motarea unei senile Friul-oase. Otetul musai sa fie de o concentratie mai mare de 25%.

Unele guri rele zic ca ar merge orice inalbitor de haine in locul Domestos-ului. Probabil; eu unu' n-am incercat. Inca.

PS :
Am gasit si eplicatia mai pe larg .
Aici

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 22 April 2011 - 01:28 PM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 April 2011 - 01:27 PM

Parca ar fi prea simplu cum spui tu.
Blaken - it ,este alt produs (similar ce-i drept) dar nu Black Tracks.

#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 April 2011 - 01:34 PM

Pai normal ca nu-i Black Tracks, insa Blaken-It au produs solutia asta minune inaintea astorlalti, si-a fost utilizata cu succes pana acum pentru aceeasi treaba. Atata doar ca pentru a obtine diverse nuante trebuia umblat la timpii cat erau tinute patinele in solutie.
Black Tracks astia ofera varianta "de compromis", prin utilizarea primelor doua "zemuri" in combinatie cu solutia albastra.
In fine; umplem topicul cu discutii fara importanta.
Discutam mai pe larg duminica dupaamiaza si poate facem si o incercare la maglavaisul asta de care ziceam mai sus... :clapping:

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 22 April 2011 - 01:37 PM


#8 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2011 - 12:19 AM

texte romenesti, dar care e solutie si conencentrtia. inteleg suntem in curullumii si trebuie sa cumaparam de la cineva.dar adaca doar as sti cineva ce trebuie si cat, s-ar rezolvaa

imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar nu e vina mea ci a siteului ca nu le-am putut corecta ulterior. deci care sunt substantele?

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 April 2011 - 12:32 PM

Vezi postareaarsenescusorin, la 23 Apr 2011, 01:19, a spus:

imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar nu e vina mea ci a siteului ca nu le-am putut corecta ulterior. deci care sunt substantele?

Suntem in .... lumii pentru ca asa vrem noi sa fim;daca n-am vrea ,n-am fi.
Nu-i obligatoriu sa cumparam nimic de la nimeni( asta daca nu ne referim la armament second hand, automobile, mobila de calitate,ţoale,legume/fructe,petrol si gaze,aer curat ,etc).

Solutiile sunt cele trei flacoane pe care le vezi in foto si sunt in concentratia optima.
Deci simplu : iei piesa ,o scufunzi in prima solutie (o decapezi) ,o lasi cate minute scrie pe flacon; o scoti,o speli cu apa curata ,o scufunzi in a doua solutie si o lasi ,cate minute scrie pe instructiuni; o scoti d-acolo si o scufunzi in a treia solutie si o lasi acolo cate minute scrie pe instructiuni ( adica cel mult 5 min.);dupa care gata: ai senile ruginite in ce nuante doresti ,exact ca in realitate.Toata povestea dureaya cel mult un sfert de ceas.Fara alte interventii. Setul ajunge pentru doua kituri de senile (musai metalice ,nu din plastic). De pilda ti-i suficient sa faci un Tiger si un Panther.

Eu tot mai caut sa cumpar.Cine mai doreste,cine mai pofteste?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 23 April 2011 - 12:36 PM


#10 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 23 April 2011 - 01:07 PM

Dupa Sarbatori lansam o comanda. Asteptam doritorii.
Pretul pentru Europa 13.5 Lire.

#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 24 April 2011 - 09:29 AM

Merge otetul si inalbitorul(Ace la mine). Aveti grija totusi. Combinatia creaza niste vapori destui de nasoli. Faceti operatiunea in balcon cu geamurile deschise sau afara.

http://chemistry.about.com/b/2007/09/26/th...and-vinegar.htm
http://chemistry.about.com/b/2011/02/02/wh...and-vinegar.htm
http://www.greenfoot...and-bleach.html

Puteti incerca cu o za. Si mereu folositi vase care se pot acoperi ermetic in caz ca lasati peste noapte.


Daca aveti reactii alergice folositi fenistil(gel) si claritine(comprimate).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi