Forum Machete,Modelism,Hobby: diorama cu pirati... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

diorama cu pirati...

#1 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 April 2011 - 06:59 PM

Supun cu pozele ce urmeaza oprobiului public diorama pe care am lucrat-o in ultima perioada de timp. Este la scara 1/35 si masoara in total 42x52 cm.In afara de strapazanul ala cat un stalp de telegraf si de africanul ala dezbracat ce se tavaleste pe acolo mi-ar placea sa stiu cam ce NU va place in ceea ce vedeti. Puteti sa incepeti cu apa...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza_1.JPG
  • Imagine atasata: poza_2.JPG
  • Imagine atasata: poza_3.JPG
  • Imagine atasata: poza_5.JPG


#2 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 23 April 2011 - 04:06 PM

pai da;tinand cont ca era o gasca de pirati fugiti de acasa,lipsesc unele chestii vitale ,as putea spune.BAUTURA si UN CUFAR CU LOVELE . :clapping:

#3 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 23 April 2011 - 05:20 PM

salut , poti sa mai adaugi si putin alb spre mal , pentru a scoate in evidenta spuma marii si valurile .
BAFTA !!!!!

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2011 - 09:42 PM

La o prima vedere - apa se delimiteaza prea clar de mal si are aceeasi culoare la 2 degete adancime ca si la 2 metrii. Albastrul ala e prea artificial oricum. Acceseaza un ghid turistic si inspira-te de acolo. Ar fi mers si putina translucentza.

La o a doua vedere - Interesanta chestia cu parul. La o scara relativ mica da bine. Dar pacat de acest artificiu, cand se pot vedea bavuri la maini, degete sudate intre ele.
Nu-mi prea dau seama daca ai modulat fetele cu ceva culori dar la haine nu prea vad nici lumini nici umbre.

Barca, figurinele, pozitiile, sunt ok. Ba chiar imi plac. E un kit sau le-ai adunat din mai multe locuri ?

Acu, tu ai cerut critici....
Era poate mai bine daca primeai ceva sfaturi mai devreme. Chiar daca dura mai mult pana in stadiul asta.
Conteaza si care e scopul tau final si ce pretentii ai de la lucrare.
Pentru placerea ta e posibil sa fie ok. Nu-i obligatoriu sa mearga la concurs.
Spor la treaba in continuare si cel mai important sfat pe care ti-l pot da este:

"Fa ceea ce vezi in natura, nu ce au facut altii la alte figurine !"

Aceasta postare a fost editata de wurger: 23 April 2011 - 09:45 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2011 - 09:57 AM

As mai aduga ceva: barca trebuie sa fie uda, la fel nisipul plajei.
Nu inteleg ce-i cu momiia aia "pe mal".

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 April 2011 - 12:43 PM

Salut, Gabi!
Din ceea ce-mi dau seama, barca nu-i un kit ci una confectionata de la zero.
Ca parere personala, dimensiunile de gabarit ale dioramei puteau fi mai mici.
Ca tema, ideea este mai mult decat indrazneata si indrazneala se vede si din faptul ca te-ai bagat in conversii de figurine si chiar daca nu ti-au iesit perfecte este relativ bine cu atat mai mult ca este altceva decat faci de obicei (adica nave).
Daca este lucrare de concurs sa nu, asta depinde de nivelul concursului. Cel putin in campionatul intern, eu nu stiu prea multi dioramisti.
Pana la urma este si chestie de abordare si ca tot am adus vorba despre abordare am sa scriu cateva elemente care nu mi se par la locul lor, altele decat cele mentionate de colegi.
Barca cu al ei echipaj pare sa fie o entitate desine statatoare undeva la oarece distanta de tarm.
La distanta la care ai pozitionat tu barca, cea mai mare parte dintre cei care trag la rame ar trebui sa fie, o parte dintre ei in apa, si alta parte pregatiti sa sara din barca. Pozitionati diferit ar fi dat "miscare" in diorama.
La adancimea aia ar trebui sa se vada fundul apei pe intreaga zona a dioramei cu atat mai mult cu cat vad ca cel ce trage barca are apa abia un pic mai sus de glezna.
"Frangerea" apei la nivel cu tarmul nu este deranjanta pentru ca asa arata cand valul se retrage doar ca in urma lui ramane nisip ud. Partea asta o poti rezolva dand o zona din nisip cu lac transparent lucios. In rest, cand marea este linistita, nu prea face spume. Poti da crestele cu alb sau nu (dupa gust).
Majoritatea armelor n-au nici o legatura cu perioada in care le-ai plasat (inclusiv cele doua ala personajelor de pe mal).
Trecand de la apa pe uscat, intradevar se simte ca lipseste ceva si idee prietenului nostru Dan nu-i de lepadat.
Despre figurine, mi-e greu sa explic numai dand din tastatura, dar s-ar putea sa ajung cat de curand la Galati si poate ne intalnim atunci si-ti dezvolt mai pe larg.
Paste fericiti si

Bafta!

#7 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 24 April 2011 - 05:34 PM

Va multumesc tuturor pentru "bunele intentii" . Fara poate sa va dati seama, ati fost primii arbitri care au "punctat" aceasta lucrare. Asa cum voi ati vazut anumite defecte, la fel(nu) le vor (mai) vedea si arbitrii, pentru ca macheta este una de concurs.Primul va fi la timisoara(cupa romaniei) de pe 2 pana pe 8 mai, adica fix saptamana viitoare, urmeaza apoi nationalul la constanta, si europeanul de la "la spezia".@ z-ule: momaia aia se vrea a fi un maur,care, dupa ce isi va primi hainele isi va lua locul in barca alaturi de ceilalti membri ai echipajului. @crios: incearca sa NU vii la galati cand suntem noi plecati prin campionate... De vazut ai ce vedea. Diorama face si Dan si Victor... A-propos: barca a fost furata de pe "la diligente" undeva pe la 1735, deci armele sunt tot de atunci. Cel putin asa a zis goagal. Voi modifica asadar ce se mai poate modifica in saptamana ce urmeaza in deplina concordanta cu ceea ce mi-ati spus si va voi tine la curent in ceea ce priveste rezultatele. Cateva puncte va trebui sa vi le dau voua... :clapping:

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2011 - 10:34 PM

Bafta la concurs Gobi !
Este vorba numai de navo sau si altele (aero, terestre) ?

Poate mai ai timp sa pui prima pereche de rame pe langa barca. :clapping:

#9 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 25 April 2011 - 08:35 AM

@ wurger:Este Cupa Romaniei la navomodele clasa C.Adica doar machete de nave. Detaliaza putin faza cu vaslele... :clapping:

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 April 2011 - 11:09 AM

Vezi postareagobi71, la 24 Apr 2011, 18:34, a spus:

incearca sa NU vii la galati cand suntem noi plecati prin campionate... De vazut ai ce vedea. Diorama face si Dan si Victor... A-propos: barca a fost furata de pe "la diligente" undeva pe la 1735, deci armele sunt tot de atunci.


Puteam sa pun pariu ca-i pentru concurs. :-D Stiam datele e desfasurare ale competitiei asa ca am incercat sa mut vizita la Galati dupa data de 8.
Revenind la arme, mie mi se par mai scurte decat ar trebui sa fie in perioada aia. Posibil sa ma pacaleasca poza dar din ceea ce vad, proportiile imi spun ca cela doua arme sunt mai scurte decat ar trebui si iau ca referinta doua imagini ce apar in cartea
Imagine atasata: carte.jpg

respectiv:
Imagine atasata: pirat1.jpg

si
Imagine atasata: pirat2.jpg

Flinta cu teava scurta are (avand in vedere proportiile) peste 1,20m. La ceea ce vad eu in poza ini creaza senzatia ca arma are intre 60 de centimeti si un metru.
Imagine atasata: pirati_proportie.jpg

Am luat ca reper mana care tine arma.
Acum, eu nu sunt in comisia de arbitraj si ceea ce sustin eu este irelevant.
Va doresc succes in concurs, atat tie cat si celorlati doi prieteni ai nostrii, Dan si Victor.
Sa ne vedem sanatosi si


Vezi postareagobi71, la 25 Apr 2011, 09:35, a spus:

Detaliaza putin faza cu vaslele... :clapping:

Cred ca Wurger se refera la faptul ca daca nu mai are cine sa manevreze ramele, din cauza inaintarii barcii si a faptului ca ramele sunt inca in apa, cele doua rame de la prova ar trebui sa aiba tendinta sa se plieze pe langa barca. Ca sa nu incurce celelalte rame, acestea se scot de regula de pe strapazan si se trag astfel incat sa stea sprijinite pe copastie.
Dar poate ma insel.

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 25 April 2011 - 11:11 AM


#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2011 - 11:02 PM

Asta voiam sa zic.
Bine, in imagine sunt o serie intreaga de inadvertente:
Daca nenea ala din apa trage cu sfoara (parama) de barca, restul ar trebui sa ridice ramele. Doar daca nu vor sa-i faca un test sau sa rada de el.
Daca baietii inca mai dau la rame, atunci (iarasi) nenea cu sfoara e mancat, ca dintr-o singura bataie a celor Tz rame el se alege cu niste chila pe oo, pect si fatza.
E greu sa gasesti momentul exact in timp prin care sa pui in valoare toate figurinele.

Cat priveste barca...Habar n-am cat de corecta e. Imi place insa cum arata ca material si constructie.

#12 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 26 April 2011 - 02:43 PM

Vezi postareagobi71, la 24 Apr 2011, 17:34, a spus:

urmeaza apoi nationalul la constanta,

Cand o sa fie la Constanta si unde? Unde se pot afla detalii despre eveniment? Multumesc.

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 April 2011 - 07:54 PM

Vezi postareaAlex Baccilu, la 26 Apr 2011, 15:43, a spus:

Cand o sa fie la Constanta si unde? Unde se pot afla detalii despre eveniment? Multumesc.


http://www.frmd.ro/C.../navomodele.htm
Machetele sunt clasa C, de la C1 la C7.

http://www.frmd.ro/Navomodele/CIRCULARA%20..._diacritice.pdf

Citeaza

Navomodelele se vor depune la Muzeul Marinei numai luni 30 mai între orele 12-18, iar înscrierea se va face luni
între orele 18-20. Nu se vor mai primi modele si înscrieri după această dată. SedinŃa tehnică la ora 20.


Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 26 April 2011 - 07:57 PM


#14 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 26 April 2011 - 08:11 PM

Corect, crios. A-propos: flintele sunt scurte.. :clapping: wurger: am ridicat vaslele alea. restu' de modificari o sa va arat in poze...

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 April 2011 - 06:27 PM

Vezi postareagobi71, la 26 Apr 2011, 21:11, a spus:

i o sa va arat in poze...

Sper ca macar de data asta sa-mi trimiteti poze, dar nu asa cum ati facut cu cele de la Suceava de anul trecut. :clapping:

Bafta!

#16 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2011 - 07:01 PM

lasa ca ma duc eu anul asta la Constanta si le fac poze la toti si la toate machetele. ma duc sa fiu acolo sambata, in ziua premierii (daca o fi la fel ca anul trecut).

#17 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 27 April 2011 - 08:59 PM

Vezi postareacrios, la 27 Apr 2011, 19:27, a spus:

Sper ca macar de data asta sa-mi trimiteti poze, dar nu asa cum ati facut cu cele de la Suceava de anul trecut. :clapping:

Bafta!

lasa cristi ca o sa le ai pe toate cand vii la galati.

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 April 2011 - 08:55 PM

Vezi postareadan, la 27 Apr 2011, 21:59, a spus:

lasa cristi ca o sa le ai pe toate cand vii la galati.


Multam! Am sa va tin pumnii la concurs. :drinks:

Bafta!

#19 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 29 April 2011 - 03:21 AM

ma bag si eu la poze la Constanta doar sa veniti

#20 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 29 May 2011 - 05:38 PM

Dupa cum vedeti, au aparut butoaiele cu pileala, desteptu' ala nu mai trage de barca de nebun, ci cara niste scule pentru sapat, iar apa e un pic mai... apa! Va multumesc inca o data pentru criticile constructive.De altfel puteti sa continuati...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: model a.JPG
  • Imagine atasata: model b.JPG


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi