Forum Machete,Modelism,Hobby: Inca o intrebare pt aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inca o intrebare pt aerograf

#1 Useril este offline   KBN 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 26-September 06

Postat 04 May 2011 - 11:01 AM

Buna,

Am si eu o intrebare de incepator :hi: . Am citit cam toate articolele cu probleme legate de aerograf si am invatat o gramada de la voi dar mai am eu una :drinks:

Am curatat aerograful supre bine dar acum maneta care actioneaza aerul merge foarte greu adica dupa ce apas daca iau degetul dureaza ceva pana se opreste. Am desfacut supapa am inlocuit chiar si arcusorul dar tot la fel :drinks: . Am schimbat si garniturile (cu cele originale) si degeaba. trebuie cumva sa folosesc un fel de lubrefiant ???

#2 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 04 May 2011 - 11:52 AM

eu am pus o picatura de ulei in garnitura trigherului si am scapat de problema.

#3 Useril este offline   KBN 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 26-September 06

Postat 04 May 2011 - 12:38 PM

thx o sa incerc si eu :drinks:

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 04 May 2011 - 10:58 PM

Mare grija cu uleiurile pe acolo, nu vreti sa ajunga pe macheta :drinks:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 May 2011 - 07:36 AM

Poate a ramas ceva vopsea uscata in zona sau ai montat ceva gresit. Daca initial a mers bine, nu vad de ce acum sa nu mai mearga.

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 May 2011 - 10:14 AM

Treaba asta o patesc si eu cind curat aerograful peste tot. Solutia este sa dau cu degetul putin ulei pe pistonasul trigerului. Nu pun mult si sterg chiar usor cu o bucata de hirtie. Doar atit cit sa aiba putina "grasime" :drinks:
Am constatat ca diluantul "curata" grasimea de pe pistonas si la apasare merge mai greu in jos si de asemenea inchide cu intirziere. Lucru enervant...

#7 Useril este offline   KBN 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 26-September 06

Postat 05 May 2011 - 01:48 PM

Vezi postareatibi22, la 5 May 2011, 10:14, a spus:

Treaba asta o patesc si eu cind curat aerograful peste tot. Solutia este sa dau cu degetul putin ulei pe pistonasul trigerului. Nu pun mult si sterg chiar usor cu o bucata de hirtie. Doar atit cit sa aiba putina "grasime" :drinks:
Am constatat ca diluantul "curata" grasimea de pe pistonas si la apasare merge mai greu in jos si de asemenea inchide cu intirziere. Lucru enervant...



Da exact asta am facut am curatat totul cu diluant si a luat si urma de ulei care era acolo. Am pus aseara putin ulei pentru arme de foc/mecanisme fine si am sters cu grija surplusu, acum merge perfect si l-am si folosit aseara fara probleme. Txh inca o data pt sfaturi.

Aceasta postare a fost editata de KBN: 05 May 2011 - 01:50 PM


#8 Useril este offline   herpa_83 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 13-January 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Camioanele si modelismul la scara 1:87

Postat 30 May 2011 - 10:13 PM

Salut,

cu toate ca nu am postat prea mult pe aici urmaresc cu atentie forumul si invat lucruri noi si interesante.
Iata care este problema mea: mi-am cumparat un aerograf iar cand dau drumul la compresor, aerul iese prin duza fara a apasa triggerul. E normal ? Banuiesc ca nu...
Astept raspunsurile voastre.

Multumesc anticipat,
Dimitrie

#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 May 2011 - 10:25 PM

Depinde de ce aerograf ti-ai cumparat. Unul simplu, permite aerului sa treaca, iar prin apasarea tragaciului permiti doar vopselei din cupa sa intre in amestec cu aerul care curge constant.
Un aerograf mai complex are atat aerul cat si vopseaua controlate de miscarea tragaciului. Masinaria ta de care este ?
O poza ar lamuri mai bine dilema.

#10 Useril este offline   herpa_83 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 13-January 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Camioanele si modelismul la scara 1:87

Postat 30 May 2011 - 10:32 PM

Vezi postareaAdiP, la 30 May 2011 - 10:25 PM, a spus:

Depinde de ce aerograf ti-ai cumparat. Unul simplu, permite aerului sa treaca, iar prin apasarea tragaciului permiti doar vopselei din cupa sa intre in amestec cu aerul care curge constant.
Un aerograf mai complex are atat aerul cat si vopseaua controlate de miscarea tragaciului. Masinaria ta de care este ?
O poza ar lamuri mai bine dilema.


Al meu este ceva mai simplut, de la Herpa care are capete interschimbabile fiind din plastic.
Daca ai curiozitatea sa arunci un ochi uite aici linkul:

http://www.herpa.de/...xpress=&thumb=1

Multumesc mult pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de herpa_83: 30 May 2011 - 10:34 PM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 May 2011 - 11:10 AM

Acel aerograf este de tipul "simpla actiune", cu amestec intern. Debitul de vopsea se poate regla din triger, iar debitul de aer este controlat de o rotita de pe miner. In mod normal nu trebuie sa lase aer cind nu apesi pe trigher. Poate nu este reglat corect din acea rotita.
Incearca sa citesti instructiunile, trebuie sa explice pe acolo ceva.
Acu' sincer, la cit ai dat pe el puteai cumpara un aerograf dubla actiune, de buna calitate.

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2011 - 08:52 AM

Vezi postareaKBN, la 04 May 2011 - 11:01 AM, a spus:

Buna,

Am si eu o intrebare de incepator :hi: . Am citit cam toate articolele cu probleme legate de aerograf si am invatat o gramada de la voi dar mai am eu una :drinks:

Am curatat aerograful supre bine dar acum maneta care actioneaza aerul merge foarte greu adica dupa ce apas daca iau degetul dureaza ceva pana se opreste. Am desfacut supapa am inlocuit chiar si arcusorul dar tot la fel :drinks: . Am schimbat si garniturile (cu cele originale) si degeaba. trebuie cumva sa folosesc un fel de lubrefiant ???



De fapt se umfla un pic garnitura de cauciuc. Scapi cu un spray siliconic de problema si nici nu ai frica ca va ajunge ulei pe avion (dar dup-aia te chinui sa-l murdaresti cu ulei).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi