Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsea field-grey si apple-green - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsea field-grey si apple-green

#1 Useril este offline   suhl1260 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-May 11

Postat 21 May 2011 - 09:35 AM

Buna ziua tuturor,

As dori sa va intreb daca stit unde se gasesc aceste 2 tipuri de vopsea pentru vopsirea a doua casti militare.
Daca cunoasteti vreun service ce prepara aceste vopsele sau alta locatie in jurul Brasovului si nu numai as fi foarte interesat.

Multumesc.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 May 2011 - 12:40 PM

Cel mai bine rea sa pui firma si codul vopselelor, poate se gasea ceva echivalenta aicic: http://www.paint4models.com/ .
Numele lor nu spune mare lucru, fiecare intelegind cam ce vrea prin acel gri si verde.
Cit despre preparare, nu cred sa gasesti pe undeva. Pe de o parte, se prepara doar colori existente in cod RAL sau culori auto, pe de alta parte cantitatea comandata trebuie sa fie mare.

#3 Useril este offline   suhl1260 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-May 11

Postat 22 May 2011 - 02:41 PM

Buna,

Poate nu am fost asa de clar in postarea de sus,asa ca am cautat codurile RAL si ar fi 6006 pentru Field-Gray iar pentru apple-green nu mai exista codul initial (cel din anii 1930) si am gasit ca 6007 s-ar potrivi ca si culoare cu apple-green.
Eu cred ca aprox. 300ml de vopsea ar ajunge pentru o casca dar nu stiu unde s-ar putea prepara.Daca aveti informatii va rog sa ma ajutati ce si cum e cu prepararea vopselei.

Mersi.

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 May 2011 - 04:33 PM

Salutare.
Daca am inteles bine,castile alea sunt reale.
Vopseaua "field gray" adica germanul feldgrau (poti opta pentru Luftwaffe) le gasesti ca model
aici (dar asta poate ca stiai ,deja).

Vopsea (email din spray) exact nuanta pe care o doresti (feldgrau) o gasesti pe:

http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...amp;perpage=100
(cod TS 78)

Imagine atasata: 1215.jpg

Doua tuburi ar fi destul.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 May 2011 - 04:35 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi