Forum Machete,Modelism,Hobby: vehicule militare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vehicule militare

#201 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 12 February 2007 - 03:04 PM

Horia, nu vreau sa te contrazic,dimpotriva mi se pare curios, dar in 20 de ani de radiolocatie eu n am vazut Zis-uri,Zil-uri 157 girla, dar nu Zis-uri si nu cu radarul P-15 de care aminteai.

#202 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 February 2007 - 03:59 PM

tarzan, la Feb 12 2007, 02:04 PM, a spus:

dar in 20 de ani de radiolocatie eu n am vazut Zis-uri,Zil-uri 157 girla, dar nu Zis-uri si nu cu radarul P-15 de care

pai eu credam ca zis/zil e totuna

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1171288792.jpg


#203 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 February 2007 - 04:22 PM

tarzan, la Feb 12 2007, 02:04 PM, a spus:

Horia, nu vreau sa te contrazic,dimpotriva mi se pare curios, dar in 20 de ani de radiolocatie eu n am vazut Zis-uri,Zil-uri 157 girla, dar nu Zis-uri si nu cu radarul P-15 de care aminteai.

pai acu ca te-am prins tre sa te exploatez la maximum si poate ma lamuresti in unele privinte. in poza de mai jos inafara de grosimea cauciucului si grilajul radiatorului ce diferenta mai este intre 151/157.
eu stiam ca 157 are troliu in plus si bara mai ingusta si mai lata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 151.jpg


#204 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 12 February 2007 - 06:23 PM

Sa fiu mai clar,

In perioada la care fac referire, 1987-2007 nu am vazut in vreo unitate din cele prin care am fost, un autocamion ZIS-151;mai mult n am vazut nici manuale de exploatare in uz sau arhivate.
Asa cum am mai spus, am vazut ZIL-uri157 care nu apareau nici in limbajul zilnic, nici in manuale cu denumirea alternativa de ZiS.
Asta e ceea ce stiu
Diferentele in afara de cele semnalate de tine, cred ca trebuie cautate la diferentiale, cutie de viteze si reductoare.Motorul cred ca este acelasi 6 in linie de 110 cai-putere.

#205 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 13 February 2007 - 06:04 PM

ZIS este denumire fabricii şi a camioanelor intre anii 1931 - 1956.
Denumirea completa este : Zavod imeni Stalina (Plant of Stalin's name) în Moscow, USSR.

Dupa 1956 denumirea s-a schimbat în ZIL - Zavod imeni Lihachova.

www.autogallery.org.ru/gzis.htm
www.autogallery.org.ru/zis151.htm

www.autogallery.org.ru/gzil.htm

#206 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 14 February 2007 - 12:48 PM

Pentru Horia:
Modelul tau reprezinta un ZIS 151. acest model a fost scos din uz cu cativa ani inainte de introducerea cocardelor rotunde in armata romana.
Nu iti recomand sa iei de bun tot ceea ce vezi in curtea muzeului. Piesele din curte au fost vopsite si revopsite local de cateva ori, si aproape de fiecare data cam dupa ureche, fara un studiu amanuntit. Vezi cazul Skoda 35T care era vopsit doar pe o parte, pentru ca in poza lor asa era tancul.....nu se vedea si partea cealalta :lol:
Sau mai rau: mergi acum in curtea muzeului si vezi ce culoare au dat la PzKpfw IV, la Renault, la FT 17.........te cam ia durerea de dinti. :lol:

Si inca o chestie: atunci cand au fost schimbate cocardele a fost o frenezie generala. S-au apucat sa le vopseasca si pe modele scoase din uz, doar ca sa nu mai ramana stelele. Sunt foarte putine vehicule (inclusiv avioane) care au scapat cu emblemele originale.

#207 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 February 2007 - 11:35 PM

grek, la Feb 14 2007, 11:48 AM, a spus:

Modelul tau reprezinta un ZIS 151. acest model a fost scos din uz cu cativa ani inainte de introducerea cocardelor rotunde in armata romana.
Nu iti recomand sa iei de bun tot ceea ce vezi in curtea muzeului. Piesele din curte au fost vopsite si revopsite local de cateva ori,

se poate k varianta de transport sa fii fost scoasa din uz inainte de introducerea noilor cocarde dar au fost destule camione ZIS-151 de la alte arme care au prins perioada cu cocarde rotunde.uite mai jos o poza cu un ZIS care nu a fost revopsit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fre.JPG


#208 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 February 2007 - 11:39 PM

si apropo de camioane care nu au prins cocarde rotunde ,sa-ti arat niste cocarde rotunde care sigur nu au prins camionul asta in Romania.
e vorba de macheta ta de camion Ural expusa laMMN. au fost camioane Ural in armata romana dar la transmisiuni si cap-tractor pentru platformele de rachete AA.
ma indoiesc ca au fost si la transport.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: gre.JPG


#209 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 16 February 2007 - 01:06 AM

Mi as ingaduii sa fac niste precizari vis a vis de autocamionul Ural pe care il cunosc foarte bine:
Ural, autospeciale au fost intr o covirsitoare majoritate in dotarea unitatilor radiotehnice,adica radiolocatie si bruiaj, iar nu in dotarea unitatilor de transmisiuni.
Marina a fost as putea spune aproape in exclusivitate depozitara Ural-urilor autocamion, destinate transportului de marfa. Tot la marina Ural a fost folosit ca autospeciala de transmisiuni.
In opinia mea este pertinenta vopsirea cocardei tricolore pe camionul Ural

#210 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 16 February 2007 - 01:14 AM

in legatura cu Zis-ul 151, daca mai puteti astepta, voi intreba despre el persoane din fostul CIT care au raspuns de transporturi dupa 1973.

#211 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 February 2007 - 09:08 AM

Frate Horia, ZIS-ul ala pe care l ai postat putin mai sus este un ZIL ! :-D
Ma intereseaza discutia pt. ca si eu sunt un mare fan al ZIL-ului 157 si observ ca fratele Horia e pe aceeasi lungime de unda cu mine! :whistle:

#212 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 February 2007 - 10:09 AM

mersu, la Feb 16 2007, 08:08 AM, a spus:

Frate Horia, ZIS-ul ala pe care l ai postat putin mai sus este un ZIL ! :-D
Ma intereseaza discutia pt. ca si eu sunt un mare fan al ZIL-ului 157 si observ ca fratele Horia e pe aceeasi lungime de unda cu mine! :whistle:

daca citesti cateva postari mai inainte ai sa vezi ca Zil/Zis este totuna.

#213 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 February 2007 - 10:21 AM

ZIS si ZIL 151 (cu zece roti) sunt una si aceeasi masina. Dupa cate stiu eu, cu 6 roti nu a fost decat ZIL 157, nu si ZIS 157! Dar pot sa ma insel! Daca ai foto cu ZIS 157 (nu cred ca a existat!) le vreau si eu. Te rog mult!

Cu stima,

MERSU :whistle:

#214 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 18 February 2007 - 09:56 AM

Pana in 1956 camioanele se numeau ZIS si apoi denumirea a fost schimbata in ZIL.
157 a fost fabricat dupa 1956, denumirea corecta este ZIL 157.
Nu exista ZIS 157 corest este ZIL 157

http://rkkaww2.armch...ces/RMB_ViR.htm
http://de.wikipedia....ni_Lichatschowa
http://legion.wplus....tr/zis151.shtml ZIS 151
http://legion.wplus....tr/zil157.shtml ZIL 157
http://www.photoka.i...il157/index.htm

http://sovavto.cjb.net la sectiunea Make & Model – lista camioane


:hammer:

#215 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 19 February 2007 - 03:42 PM

referitor la:

Citeaza

si apropo de camioane care nu au prins cocarde rotunde ,sa-ti arat niste cocarde rotunde care sigur nu au prins camionul asta in Romania.
e vorba de macheta ta de camion Ural expusa laMMN. au fost camioane Ural in armata romana dar la transmisiuni si cap-tractor pentru platformele de rachete AA.
ma indoiesc ca au fost si la transport.


Camioane de genul asta au fost si in unitatile de aviatie militara si au fost folosite la transportul munitiei, la remorcarea avioanelor..........
Au fost in dotare pana la introducerea camioanelor DAC cu 2 sau 3 osii.
La Muzeul Aviatiei (in Pipera) am mai gasit cateva URAL-uri 375 si parca si un 4320 folosite la transportul rachetelor. Bena e acoperita cu tabla. Aduce ca forma cu o cabina pentru transmisiuni, dar daca te uiti atent se vede unde se termina bena si unde incepe suprastructura care protejeaza rachetele.

Acum nu stiu sigur daca nu cumva si unitatile de infanterie l-au folosit, la transportul soldatilor si materialelor, avand in vedere performantele foarte bune in teren.

#216 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 February 2007 - 04:22 PM

grek, la Feb 19 2007, 02:42 PM, a spus:

referitor la:

Citeaza

si apropo de camioane care nu au prins cocarde rotunde ,sa-ti arat niste cocarde rotunde care sigur nu au prins camionul asta in Romania.
e vorba de macheta ta de camion Ural expusa laMMN. au fost camioane Ural in armata romana dar la transmisiuni si cap-tractor pentru platformele de rachete AA.
ma indoiesc ca au fost si la transport.


Camioane de genul asta au fost si in unitatile de aviatie militara si au fost folosite la transportul munitiei, la remorcarea avioanelor..........
Au fost in dotare pana la introducerea camioanelor DAC cu 2 sau 3 osii.
La Muzeul Aviatiei (in Pipera) am mai gasit cateva URAL-uri 375 si parca si un 4320 folosite la transportul rachetelor. Bena e acoperita cu tabla. Aduce ca forma cu o cabina pentru transmisiuni, dar daca te uiti atent se vede unde se termina bena si unde incepe suprastructura care protejeaza rachetele.

Acum nu stiu sigur daca nu cumva si unitatile de infanterie l-au folosit, la transportul soldatilor si materialelor, avand in vedere performantele foarte bune in teren.

La transmisiuni si rachete e alta poveste. eu ma refeream la Transport, unde Ural nu au fost niciodata, iar inainte de introducerea camioanelor DAC la transpprt s-au folosit SR-114 , Carpati si Bucegi.

#217 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 20 February 2007 - 03:05 PM

Horia esti in eroare.Repet, comanadamentul marinei militare a folosit Ural la cum ii spui tu "Transport"Asta in organica unitatilor si subunitatilor. Asta inseamna cavehiculul a carei existenta o contesti a a existat cu cocarda . In aceiasi perioada trupele terestre mai precis CIT ( comndamentul infnteriei si tancurilor) foloseau SR, Bucegi, Dac .
Cit priveste folosirea Ural la rachete, n am prea inteles. Daca va referiti la folosirea Ural ului pt lansatorul reactiv de 122mm, da, afirm ca s-a folosit dar putin, numai cu instalatia sovietica "in spate".
La alte rachete nu, in nici un mod ; a fost folosit numai pt autospeciale radiotehnice
Daca nu am fost clar imi cer scuze

#218 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 20 February 2007 - 04:21 PM

tarzan, la Feb 20 2007, 02:05 PM, a spus:

Horia esti in eroare.Repet, comanadamentul marinei militare a folosit Ural la cum ii spui tu "Transport"Asta in organica unitatilor si subunitatilor. Asta inseamna cavehiculul a carei existenta o contesti a a existat cu cocarda . In aceiasi perioada trupele terestre mai precis CIT ( comndamentul infnteriei si tancurilor) foloseau SR, Bucegi, Dac .
Cit priveste folosirea Ural la rachete, n am prea inteles. Daca va referiti la folosirea Ural ului pt lansatorul reactiv de 122mm, da, afirm ca s-a folosit dar putin, numai cu instalatia sovietica "in spate".
La alte rachete nu, in nici un mod ; a fost folosit numai pt autospeciale radiotehnice
Daca nu am fost clar imi cer scuze

foarte bune informatiile. Despre camionul Ural folosit ca sitem de aruncator de rachete de 122mm (sistem Grad daca nu ma insel ) nu stiam ca a fost folosit in armata romana, eu stiam doar de camionul DAC cu sistemul APRA, copie dupa cel rusesc, dar am vazut camion Ural cap-tractor pentru transportul rachetelor SA-2.
Ceva poza cu SR, Bucegi sau alte vehicule ai cumva pe acasa ratacite? ar fii bune si ceva cu autotunurile SU-100 daca cumva ai desi stiu ca e putin mai greu.oricum orice poza e binevenita?
Bafta!

#219 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 February 2007 - 07:51 PM

Nu vreau sa ma bag in discutie, dar vreau sa fac o precizare. Am facut armata la AA 01881 Brasov, divizion tehnic. Am calarit rachetele SA 1 an si restul luni. Remorca era tractata de carpaturi si bucege. Masinile tehnice (verificare/reparatii, alimentare carburant/oxidant erau de la mama lor, adica de la fratii nostri.
Scuze, am uitat sa precizez anii: 72-73-74 [ca asa am fost eu mai otz, am facut in armata doua Revelioane (Craciunul nu prea era pe vremea aia :whistle: ), am maturat frunze doua toamne, dar numai o vara am lipsit de la strand!]

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 February 2007 - 08:07 PM


#220 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 20 February 2007 - 09:42 PM

Imi pare rau ca nu am poze cu tehnica de pe unde am lucrat.
D-le Z, nu e nici o problema. La "1881" in 74 eu stiam ca erau Vokhov uri adica SA 2 uri, dar daca erau SA-1 nu m ar mira. Altceva as vrea sa spun insa, vehiculul de transportat rachete,si pt SA-1 si pt SA-2 adica camionul si semiremorca de 14m lungime au fost intotdeauna Zil-157.Spun asta pt.ca si eu le-am calarit si la divizioane si la regimentul unde am lucrat. Mai mult, semiremorca ce transporta rachete avea si ea tractiune pt accesul in terenuri grele; lantul cinematic (tehnic impresionant ) se cupla la un reductor dorsal pe care numai ZIL-157 il avea.

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi