Forum Machete,Modelism,Hobby: vehicule militare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vehicule militare

#441 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 28 November 2012 - 11:25 AM

Salutare. Iata o mica dilema referitoare la MRAP-ul COUGAR vazut pt parada de 1 Decembrie http://www.rumaniami...a-defilare-usmc si mi-am exprimat si acolo intrebarea avem si M-ATV in lotul inprumutat de yankei?! A se vedea in poza cu coloana de MaxxPro dupa al doilea cu plugu anti IED este un M-ATV iar sodatii din jur, romani. :iiam:

#442 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 November 2012 - 02:20 PM

Caporale, fara indoiala ca este un "imprumut" Cougar-ul ala.
Inmatricularea USMC cu sau fara acel 6B121, e clar americana. Acuma, faptul ca alaturi de ele "sta" o cocarda tricolora (care, dupa cate vad eu, este extrem de fresh) este o chestie de conjunctura. Poporul care vine sa vada defilarea, vede inainte de alte detalii, steagul tricolor si zice "bravos, frate, uite ce magaoaie avem, ultimul ragnet).
Cata lume crezi ca va observa detaliul scris cu negru sau ce inseamna 6B121???
Eu zic ca-i data cu imprumut, poate chiar spre folosinta pentru o vreme (pana se strica sau da peste vreun IED de calibru mare- Doamne fereste; stiu ca este MRAP dar cu 3 purcele de 152 legate in paralel sau in serie- cum o vrea mujahedinul- nu stiu ce sa spun; poate ca ocupantii vor scapa doar cu o hipoacuzie permanenta, dar din Cougar mare lucru nu mai folosesti).
Deci: s-ar putea sa aiba frati si surori (americani si ei,desigur) dar nu multi.
Mai pe scurt: o forma a parteneriatului nostru, pe 3 axe si cu sase labe(pardon, roti), ca bani "nu este".

#443 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 30 November 2012 - 12:45 PM

Salutare. "Deci :s-ar putea sa mai aiba frati si surori (americani si ei,desigur) dar nu multi" Cica mai are 4 deci ar fi 5 total . Despre bani is scumpe neica pai la 1/35 e vreo 180-200 de euroi, dapai la 1/1 :whistle: . Da ce a zis corsaru care are potential si stie si poezie .Deo pace sau razboi bucurosi le-om duce toate" mai ales cu tehnica de imprumut ca autohtona o distrugem http://www.rumaniami...i#comment-24234

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 30 November 2012 - 12:46 PM


#444 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 21 January 2013 - 06:26 PM

Salutare. Stie cineva daca am avut si ZIL-157 sau am avut numai ZIL-157K pt transport ?Cu K am certitudini dar as vrea sa stiu daca au fost si cele simple fara troliu .Multam .Spor cu sanatate si cer senin.

#445 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 22 January 2013 - 03:12 PM

Vezi postareacaporalmusat, la 21 January 2013 - 06:26 PM, a spus:

Salutare. Stie cineva daca am avut si ZIL-157 sau am avut numai ZIL-157K pt transport ?Cu K am certitudini dar as vrea sa stiu daca au fost si cele simple fara troliu .Multam .Spor cu sanatate si cer senin.

La inceputul anilor '90, cand inca mai lucram in armata, la mine la unitate s-au casat mai multe autocamioane ZIL. Din cate mi-amintesc, nu toate pareau sa aiba troliu. Sper sa nu ma insel fiindca au trecut ceva ani de-atunci.

#446 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 06:20 PM

Pompierii au avut autoscari mecanice pe ZIL 157.

#447 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 22 January 2013 - 09:19 PM

Salutare. Am in lucru ZIl-157 Trumpeter si mi-ar fi placut sa-i pun stele romanesti pe el . incerc sa mai "sap" .Multam de informatii.

#448 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2013 - 10:29 AM

Au existat caporale


Imagine atasata: DSC_1194.jpg

Aceasta postare a fost editata de flo: 26 January 2013 - 10:34 AM


#449 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 27 January 2013 - 01:18 PM

MULTUMIRI DleFlo :hi: Banuiesc ca e cam mult sa putem afla si ce categ de arme au avut astfel de camioane .Artilerie cumva?! Iata aici o alta utilizare/varianta a lui ZIS-151 pt pontonieri
Imagine postata
Si aici altceva ce am avut la geniu/pontonieri K-61
Imagine postata
Imagine postata
Pozele sunt de aici http://www.bg10ge.fo...ntonieri/1.html Am avut destule depre care se gasesc insa putine informatii sa zicem din cauza anilor de dinainte de 1990 dar sa vezi ca cei din armata respectiv MMn nu sunt in stare sa aduca exemplare retrase din uz dupa marea intrare in nato e sub orice critica . La polonezi gasesti in mai multe locuri asa ceva expus .La noi anul trecut au facut reparatiii prin ograda muzeului si au mutat Mig-15 de l-au proptit intr-unzid iar moloz si alte materiale le au pus pe un tun M-30 , pt ce iau acesti militari bani ,nu sunt in stare sa supravegheze niste lucrari ?!
De mai multe ori m-am gandit sa le scriu celor de prin presa militara pt vedea daca ne ar putea furniza ceva poze cu tehnica militara astfel retrasa dar am renuntat caci ma astept la un refuz. Spor cu sanatate si cer senin.

#450 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 27 January 2013 - 01:25 PM

In cazul meu, este vorba de artilerie.

#451 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 27 January 2013 - 05:04 PM

Vezi postareaLiviuMaff, la 27 January 2013 - 01:25 PM, a spus:

In cazul meu, este vorba de artilerie.

Si cam ce tunuri aveati . Deja Trumpeter ne ofera 2 tipurice le am avut si noi ,si desii au in plan cam de acum un an,doi sa scoata si D-20 de 152 sper sal scoata si pe asta. Poate pe viitor si ala antitanc de 100mm.

#452 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 27 January 2013 - 05:16 PM

Erau obuziere de 152mm, 122mm, dar nu cred ca astea erau tractate cu ZIL-uri, fiind de fabricatie mai noua. Mai erau obuzierele Resita, cal. 100mm, si Schneider - la care nu mai stiu calibrul, astea erau stocate pe vremea mea. Ar mai fi fost tunurile antitanc cal. 100mm, dar alea nu erau la mine in curte. Alte piese de artilerie nu mai stiu.
Rectific, obuzierul de 100mm era Skoda, se fabrica la Resita.

Aceasta postare a fost editata de LiviuMaff: 27 January 2013 - 05:30 PM


#453 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 27 January 2013 - 08:27 PM

BPZ-2:


Imagine postata

cam neclar, dar e captura video dintr-o emisiune TV.

#454 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 January 2013 - 10:22 AM

Vezi postareaMircea87, la 27 January 2013 - 08:27 PM, a spus:

BPZ-2:

Astea sunt venite la pachet cu Gepard-ul? Cele din plan indepartat par a fi MLI-uri modernizate, insa cel din prim-plan ce e?

#455 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 January 2013 - 11:23 AM

Vezi postareaLiviuMaff, la 27 January 2013 - 05:16 PM, a spus:

si Schneider - la care nu mai stiu calibrul, astea erau stocate pe vremea mea.

Sa fie Schneider-ul de camp, de 75 mm ?
Adica asta ?
Imagine atasata: turkschneider75mm.jpg

#456 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 28 January 2013 - 11:44 AM

Vezi postareaLiviuMaff, la 28 January 2013 - 10:22 AM, a spus:

[/size]
Astea sunt venite la pachet cu Gepard-ul? Cele din plan indepartat par a fi MLI-uri modernizate, insa cel din prim-plan ce e?

Da sunt "primite" in urma contractului prin care am luat Gepardu,unde nemtii trebuiau sa ia si ei ceva de pe la noi pt a fost cu Offset,da ce sa ia nemtii de pe la noi ,asa ca sa scape de treaba ne au dat in contul offsetului acele vehicule "recovery" pe sasiu de Leopard .
ce varianta de transmisiuni sunt aceste GAZ-66 sursa e un alt blog Armata Romana subsidiar al Resboiu
Imagine postata

#457 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 January 2013 - 01:29 PM

Vezi postareaLonginus, la 28 January 2013 - 11:23 AM, a spus:

Sa fie Schneider-ul de camp, de 75 mm ?


Posibil. Nu-mi mai amintesc. Eu eram "neam de manivela", nu prea aveam treaba cu piesele de artilerie.

#458 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 January 2013 - 02:40 PM

Liviule, citind mai atent ce-ai scris, vad ca in remiza aceea erau numai piese de artilerie grea(specificul unitatii).
In cazul asta, se prea poate ca tu sa fi vazut obuziere Schneider cal.155mm model 1917 sau Schneider cal.150mm model 1912 construit de francezi pe specificatii romanesti, ceea ce ma mira la culme(extrem de rare-putine-). Sa mai fie la conservare asemenea piese in anii '90 ?? In fine. Interesant.

#459 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 January 2013 - 03:17 PM

Nu cred ca erau piese de calibru mai mare de 100mm (ma refer la cele stocate). Cat despre obuzierul Skoda, iti spun sigur ca in 1993 au fost folosite vreo 6 piese in poligonul Malina chiar de subunitatea din care faceam parte. S-a tras cu ele ca la Verdun (peste 1000 de proiectile) timp de vreo 3 saptamani. Era multa munitie pentru ele si trebuia consumata, asa am inteles. Cat despre Schneider, nu-mi amintesc decat ca avea un calibru diferit de Skoda, dar nu depasea suta.

#460 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 January 2013 - 03:27 PM

Daca aveau frana de gura rectangulara, atunci erau tunuri Schneider de 105 md.1936. Niste arme formidabile.
Mult mai plauzibil.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 January 2013 - 03:28 PM


Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi