Forum Machete,Modelism,Hobby: O intrebare... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

O intrebare...

#1 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 09 June 2011 - 09:20 PM

:crazy:De cateva zile caut pe internet o chestie si nu gasesc...Cum imi creez o macheta confectionata de mine? Adica nu ma refer la instrumente, unelte etc. Nu pot intelege din ce material trebuie facuta si turnata macheta. Daca puteti sa-mi raspundeti va rog, explicati-mi cum se prepara daca se poate... As fi foarte recunoscator!:-(

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 June 2011 - 07:46 AM

Citeaza

Nu pot intelege din ce material trebuie facuta si turnata macheta.
Pai...depinde! :whistle: Daca vrei sa faci machete de la zero, ca materiale, poti folosi lemn, plastic, carton/hirtie, metal. Astfel de machete nu sunt turnate ci sunt construite, piesa cu piesa, din parti componente, folosind materialele de mai sus, si nu numai.
O alta modalitate este achizitionarea de kit-uri ce contin partile componente (aripi, coaste, carena, fuselaj, coca auto, roti, caroserie etc ) injectate in plastic sau taiate din lemn, plastic, metal.

#3 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 10 June 2011 - 08:18 AM

Ok....dar inainte de toate, trebuie sa incep un plan, adica imi aleg un model in marime naturala si caut poze, schite etc. apoi cum stabilesc proporti? Adica cum fac ca piesa respectiva sa se incadreze in marimi...fata de celelalte!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 June 2011 - 02:14 PM

Simplu. Trebuie sa faci rost de planuri/profiluri ale modelului respectiv. Se gasesc pe google, prin carti de specialitate, reviste de profil sau pasionati de modeliusm. Apoi, functie de scara la care sunt planurile faci rapoartele necesar pentru scara ta la toata detaliile.
Uite un exemplu pentru avionul P-39.

Imagine atasata: airc_2.JPG
Dar mai inainte de toate trebuie multa munca individuala, adica citit cit mai mult legat de pasiunea ta.

#5 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 11 June 2011 - 09:16 PM

Multumesc pentru tot! :yahoo:

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 June 2011 - 01:35 PM

Salut,

nu am inteles exact ce ai dori sa faci. O posibilitate (dar nu cred ca te-ai referit la aceasta) este sa obtii o macheta turnata din plastic, rasina, metal. O alta posibilitate, si cred ca de aceasta e vorba, este sa faci o macheta de tip scratch, din materiale diverse. In general se practica la scara mai mare, dar nu numai. Prima data iti trebuie planuri, sau macar o sumedenie de poze, din care prin masuratoare comparativa fata de un reper de dimensiune cunoscuta sa poti afla raportul dimensiunilor constructive. Adica pe romaneste, daca nu ai planuri, si ai o "jucarie" langa un om, stalp, cladire de dimensiuni cunoscute, poti afla dimensiunile modelului respectiv (cele reale), de unde dupa stabilirea scarii le determini si pe cele ale machetei. Evident iti este mult mai usor daca posezi planuri.

Spune-mi ce te-ar interesa ca domeniu: nava, avion, arhitectura, eventual mai precis ca perioada sau chiar ca model si poate facem rost de ceva documentatie. Dupa ce studiezi documentatia, faci rost de materiale, iar restul este un amestec de munca si talent.




#7 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 15 June 2011 - 04:51 PM

Buna idee ar fi crearea unui avion....M-ar interesa daca ati putea sa-mi dai un tutorial sau o reteta in legatura cu turnarea din plastic si rasina (apropo ce e rasina? :help: ).

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 June 2011 - 10:47 PM

Kosmin, iti dau un sfat prietenesc, pina sa te apuci sa iti faci propriile modele te-as sfatuii sa inveti sa faci bine machetele care sunt gata de cumparat. Costa mai putin si le poti termina cu mult mai repede. Dupa ce ai experienta asta, vei fii suficient de iscusit sa faci si propriile modele fara sa mai intrebi in stinga sau in dreapta! ;-)

Plasticul nu se poate turna acasa! Deci i-ati gindul de la asta, rasina bicomponenta da dar iti poate lua ceva timp pina inveti cum sa lucrezi cu el. Vezi ca pe forum sunt discutii despre asta, chiar si ceva tutoriale! Cauta la tehnici.

#9 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 16 June 2011 - 09:23 AM

Chiar aveam in minte sa-mi cupar spitfire-ul de Aici ... Financiar imi pot cumpara doar 1/72 ! :bang:

Aceasta postare a fost editata de Kosmin: 16 June 2011 - 09:26 AM


#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 June 2011 - 08:36 PM

Sfatul meu este sa renunti, ete un kit vechi, fara prea multe detalii. Cauat ceva de la Tamiya, Academy sau Hasegawa.

#11 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 16 June 2011 - 08:56 PM

De asta ce parere avetiCLICK?? Pare destul de complicat....

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi