Forum Machete,Modelism,Hobby: New begginer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

New begginer

#1 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 16 June 2011 - 09:14 PM

Buna seara,
Bine v-am gasit! :)
As dori sa va supun criticii primele mele figurine pictate, in speranta de a primi de la membrii cu experienta sfaturi.
Dar mai intai cred ca ar fi bine sa incerc sa spun cateva cuvinte despre mine.
Urmaresc forumul de cativa ani. Tot de cativa ani ma invart in jurul unor figurine scara 1/72. Am incercat la inceput sa pictez cu emailuri insa nu m-am impacat deloc cu diluantul, asa ca am impachetat totul si le-am pus la pastrare. Apoi am dat peste acrilice si speranta a renascut. Am luat cu asalt un set, insa m-am oprit dupa ce am facut culoarea de baza la cateva figurine pentru ca nu aveam nicio idee cum sa continui pentru a obtine rezultatele pe care mi le doream. A urmat iar o pauza, timp in care am cautat materiale si tutoriale din care sa pot invata despre tehnicile care se aplica in pictura figurinelor. Spre norocul meu exista internetul si prietenul nostru Google, cu ajutorul caruia am reusit sa strang o sumedenie de material didactic. Si m-am pus pe citit. Si am citit si am tot citit si parca totul era in chineza. Intelegeam tot dar nu pricepeam nimic. Ma mancau mainile sa dau cu pensula pe figurine, dar imi era teama sa nu le "stric". Pana la urma am inteles ca daca nu pun mana pe pensula si pe vopsele, nu am cum intelege teoria. Asa ca am luat cateva figurine de la un joc (care au o calitate minima si de cate nu mi-ar fi parut rau) si am inceput sa experimentez pe ele. Usor, usor am inceput sa inteleg cate ceva despre cateva din lucrurile de baza pe care le tot citisem in toate tutorialele (wash, dry brush, umbrire, etc.). Asa ca mi-am luat inima in dinti si am zis sa incerc sa termin figurinele mai demult incepute si care asteptau sa pun pe ele detaliile. Am reusit sa duc primii 3 soldatei intr-un stadiu in care ma pot declara cat de cat multumit si in care, cu minimele mele cunostinte, nu ii mai pot imbunatati. Acesti soldati fac parte din setul "Union Infantry" de la Italeri (scara 1/72).
As avea rugamintea sa aruncati o privire peste poze si sa nu fiti blanzi cu criticile si nici retinuti cu sfaturile. As dori sa aflu parerea voastra - daca sunt pe o directie buna, ce am gresit, ce as fi putut face mai bine. :rolleyes:
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 June 2011 - 11:03 PM

Salutare si welcome!
Din pct de vedere a vopsirii, eu consider ca ai facut o treaba excelenta ,singura mea carcoteala, ar fi faptul ca nu i-ai debavurat.
Un wash cu negru si pe arme ar fi fost mai mult decat binevenit,inca il mai poti face.
Esti in directia cea buna,pardon ,foarte buna...spor sa ai in continuare! :good:

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 June 2011 - 07:34 AM

Bun venit printre noi.
Imi plac, arata un ochi si mina ce promit!
Cum zicea si Dani, trebuie sa indepartezi bavurile, adica ale margini ce apar la imbucarea partilor matritei. Stiu, e plastic "de galeata" si se lucreaza foarte greu, dar cu multa, multa rabdare si un bisturiu bine ascutit se poate face treaba buna.

#4 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2011 - 09:58 AM

Bine ai venit.
Ce inseamna ochiul format. Eu personal nu am vazut bavurile dar oricum ti-au iesit bine si imi plac foarte mult.Spor la lucru in continuare.

Aceasta postare a fost editata de 68laur: 17 June 2011 - 09:58 AM


#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2011 - 01:44 PM

Sunt printre cele mai dragute figurine la 72 pe care le-am vazut. Imi place in mod special grija cu care ai lucrat. Indeed, bavurile sar in ochi, dar sunt convins ca la urmatoarele nu vor mai aparea.
2 observatii cu privire la figurine - armele si capetele sunt disproportionat de mari fata de corp, ceea ce le face sa arate cam a caricaturi.
2 observatii cu privire la tehnica de vopsire - zonele superioare ale figurinelor (umeri, partea de sus a paturii, a chipiului, etc.) ar trebui sa fie putin mai luminoase (DB e prea uniform), iar elementele metalice arata cam galbene, nu aurii.
Important e sa cauti mai intai niste referinte bune. Felicitari maxime pentru ce ai realizat.

#6 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 17 June 2011 - 09:33 PM

Salutare,
Multumesc tuturor pentru incurajari si pentru sfaturi. :yahoo:
Majoritatea observatiilor voastre mi le-am facut si eu dupa ce am facut pozele. Sa le luam pe rand:
- bavurile: La vremea cand m-am apucat de figurinele astea citisem ca este bine sa se debavureze, dar ca nu este neaparat necesar. Am incercat, nu prea mi-a iesit, le-am lasat asa. Dupa ce am vazut cum sar in ochi in poze am inteles de ce trebuie debavurare. Soldateii deja inceputi vor ramane nedebavurati, insa pentru restul sigur va trebui sa gasesc o modaliate sa-i debavurez.
- Armele si mie mi s-au parut prea plate in comparatie cu restul elementelor. Cred ca voi incerca sa le fac un wash.
- Proportionalitatea figurinelor: Nu am bagat de seama disproportiile. Probabil ca scara mica a pacalit ochiul meu neexperimentat. Sau poate este de vina modul cum i-am pozat. Nu stiu ce sa zic. In alegerea seturilor m-am bazat pe parerea celor de la plasticsoldierreview.com. Oricum acesta a fost primul meu set de figurine si la momentul respectiv eram super incantat de nivelul detaliilor la o scara atat de mica.
- Zonele superioare ale figurinelor trebuie sa fie mai luminoase. Inteleg. Am notat. Incerc sa remediez o data cu urmatoarea sarja. (Am o singura intrebare: ce inseamana DB?)
- Elemente metalice prea galbene. Exista o explicatie. Nu am avut gold. Am incercat sa improvizez un amestec de silver cu galben si golden brown. Vopseaua uda mi s-a parut destul de apropiata de gold. Dupa ce s-a uscat s-a mai deschis (de regula dupa uscare nuantele acrilicelor Valejo Model Master mi se inchid). Iar in poze arata si mai galben decat cu ochiul liber. Voi incerca sa remediez de indata ce voi avea gold.
- Referinte: Am cautat o gramada dupa referinte de uniforme. Cel mai neclar imi era culoarea pantalonilor. Si tot cautand confuzia a crescut si mai mult, pentru ca i-am gasit ilustrati in nuante foarte diferite - de la bleu deschis la nuante apropiate de albastrul tunicilor. Nu sunt sigur cat de aprope am iesit fata de acuratetea istorica, insa in final m-am decis sa caut o solutie care sa dea cat mai bine vizual (sper ca am si reusit).
Inca o data va multumesc pentru sfaturi. Daca mai aveti, va rog sa nu ezitati.
Pana sa vin cu urmatoarea sarja va mai dura putin la cat am stat sa ii bibilesc pe astia (iar pana sa termin tot setul cred ca o vesnicie :p), desi sper ca urmatorii sa mearga mai repede (din moment ce nu mai trebuie sa experimentez prea mult si am deja o reteta verificata si aprobata de voi :D). Sper sa ma ridic si in continuare la nivelul asteptarilor.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu balareala mea. :rolleyes:
Cheers!

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2011 - 11:45 PM

Vezi postareab00gie, la 17 June 2011 - 09:33 PM, a spus:

- ... Soldateii deja inceputi vor ramane nedebavurati, insa pentru restul sigur va trebui sa gasesc o modaliate sa-i debavurez.
- Armele si mie mi s-au parut prea plate in comparatie cu restul elementelor. Cred ca voi incerca sa le fac un wash.
- Zonele superioare ale figurinelor trebuie sa fie mai luminoase. Inteleg. Am notat. Incerc sa remediez o data cu urmatoarea sarja. (Am o singura intrebare: ce inseamana DB?)
- Elemente metalice prea galbene. Exista o explicatie. Nu am avut gold. Am incercat sa improvizez un amestec de silver cu galben si golden brown. Vopseaua uda mi s-a parut destul de apropiata de gold. Dupa ce s-a uscat s-a mai deschis (de regula dupa uscare nuantele acrilicelor Valejo Model Master mi se inchid). Iar in poze arata si mai galben decat cu ochiul liber. Voi incerca sa remediez de indata ce voi avea gold.
-Pana sa vin cu urmatoarea sarja va mai dura putin la cat am stat sa ii bibilesc pe astia (iar pana sa termin tot setul cred ca o vesnicie :p), desi sper ca urmatorii sa mearga mai repede (din moment ce nu mai trebuie sa experimentez prea mult si am deja o reteta verificata si aprobata de voi :D).

- mai exista o solutie: sa imbini debavuratul cu chituirea; adica mai debavurezi, mai incarci, mai smirgheluiesti...
- adica dry-brush
- o rezolvi la sfarsit cu un DB usor cu gold
- bibileste atat cat trebuie ca sa-ti iasa mai bine decat astia; faptul ca un cor de oameni bolnavi :crazy: si-au dat cu parerea despre munca ta n-are nicio importanta; important este ca tu sa fii convins ca lucrarea ta este de calitate si sa fii mandru de ea atunci cand ai terminat-o.

#8 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 18 June 2011 - 06:48 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 17 June 2011 - 11:45 PM, a spus:

- mai exista o solutie: sa imbini debavuratul cu chituirea; adica mai debavurezi, mai incarci, mai smirgheluiesti...
- adica dry-brush
- o rezolvi la sfarsit cu un DB usor cu gold
- bibileste atat cat trebuie ca sa-ti iasa mai bine decat astia; faptul ca un cor de oameni bolnavi :crazy: si-au dat cu parerea despre munca ta n-are nicio importanta; important este ca tu sa fii convins ca lucrarea ta este de calitate si sa fii mandru de ea atunci cand ai terminat-o.


Na ca mi-ai mai dat o tema. Trebuie sa ma documentez despre chit. Dar pana ajung la aia de trebuie sa ii debavurez am timp. :p
Ma gandeam eu ca DB = dry-brush, dar nu eram sigur. :D
Daca nu eram in primul rand eu multumit de ce mi-a iesit, nu scoteam capul pe aici; ramaneam in continuare in umbra multumindu-ma sa va admir pe voi. Eu sunt destul de dur cu (auto)critica, insa de unul singur nu poti fi 100% obiectiv. De aceea imi trebuia o confirmare ca vocile din capul meu nu au luat-o razna. :crazy: Poate ca la 100 de figurnie distanta astia nu o sa mai imi placa. Insa pana atunci ma bucur de rezultatul muncii la astia si m-am bucurat de fiecare pas. Sper sa am rabdarea sa duc setul la capat, caci deja am in cap cel putin 2 alte seturi de care abia astept sa ma apuc. :dribble:
Ne vedem saptamana viitoare cu urmatoarea sarja la control. :rolleyes:
Cheers!

#9 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 18 June 2011 - 07:19 PM

Ma alatur si eu colegilor si vreau sa te felicit, la randul meu, pentru ce ai realizat pana acum. Figurinele arata foarte bine cu exceptia pregatirii figurinelor pentru vopsire. Nu insist pentru ca s-a mentionat despre prezenta bavurilor.
Uite o idee/sigestie care sa te ajute sa iti organizezi lucrul. Gandestete ca ai de-a face cu un proiect pe care il planifici sa-l executi in etape: documentare pt. a alege subiectul istoric sau orice alt subiect; documentare in ceea ce priveste figurinele care sa acopere subiectul ales; o data figurina/figurinele alese, urmeaza etapizarea lucrului; pregatirea figurinelor pt. vopsire; vopsirea; imbatranirea; amplasarea figurinei pe baza, etc. Fiecare din etapele mentionate reprezinta cate un subproiect, care la randul sau are etapele bine definite. Dupa cateva aplicatii va deveni un obicei in a gandi si iti va fi din ce in ce mai usor si te vei concentra in zonele unde ai nevoie de mai multa atentie.
O alta idee/sugestie este sa incerci sa lucrezi la o scara mai mare, adica 54mm (1/35). Daca iti dezvolti tehnici la aceasta scara, lucrul la scara 1/72 este o aplicatie a tehnicilor aplicate la 1/35. Deasemenea, daca vrei sa lucrezi la scara mai mare de 1/35, acelasi lucru este valabil.

Felicitari inca o data si daca ai intrebari, nu ezita.

#10 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 19 June 2011 - 10:10 PM

Multumesc pentru incurajari LAV-Z. :)
Despre greseala de a nu debavura am expicat deja cum s-a intamplat si pe viitor o voi evita cu siguranta. Mai am 5 figurine din setul acesta deja acoperite cu culorile de baza care vor ramane nedebavurate. Restul le voi debavura.
Lucrul pe etape si planificarea acestora l-am aplicat deja. Figurinele nu au fost pictate dintr-o bucata. Ci pe etape. In primul rand nu imi permite timpul. Am cam o ora pe seara, 5 zile pe saptamana timp pe care il pot aloca hobby-ului. Drept urmare, sunt fortat sa ma organizez si sa stiu ce vreau sa obtin de la fiecare sedinta, pentru ca nu imi place sa fac risipa (prea mare) de vopsele si nici nu imi place sa las lucruri neterminate. Insa nu voi trece mai departe pana nu voi termina acest set pentru ca deja mi-am cam stabilit un tipar si ar trebui sa mearga mai repede cu restul figurinelor decat a fost cu primele 3. In plus, fiind primul proiect mare pe care l-as duce la capat ma va ajuta sa-mi formez acea obisnuita de care vorbeai in stabilirea si respectarea etapelor.
Scara 1/72 este o mare obsesie a mea. Am deja inca vreo 15 seturi care ma asteapta in cutii. Tintesc si la 1/35 si mai sus. Dar o voi lua pe rand. Intai trebuie sa imi satisfac "pohta" de 1/72. Scara asta are pentru mine o mare provocare: sa dozezi detaliile in asa fel incat sa pui suficiente ca sa para cat mai realist si sa arata cat mai placut, dar sa nu exagerezi pentru a cadea in caricatural si neplacut. La scara mai mare provocarile deja se schimba, cred ca putem sa incepem sa vorbim de chestiuni de finete si provocarile sunt altele, la fel de incitante.

Va multumesc inca o data tuturor pentru primire si sustinere. Este placut sa gasesti oameni cu pasiuni comune. :friends:
Voi incepe maine seara lucrul la urmatoarele figurine si voi reveni aici la sfarsitul saptamanii viitoare pentru a prezenta progresul.
O saptamana usoara tuturor!
Cheers!

#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 20 June 2011 - 10:21 PM

"Am deja inca vreo 15 seturi care ma asteapta in cutii..."-ai cumva printre astea 15 seturi si astea:
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1436
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1451
http://www.plasticso...iew.aspx?id=862
http://www.plasticso...iew.aspx?id=861
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1974
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1736
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1737
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1508
http://www.plasticso...ew.aspx?id=1733

Daca da,as fi doarte interesat sa cumpar cate o pozitie diferita din fiecare...
Cheers!

#12 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 21 June 2011 - 10:33 PM

Imi pare rau Dani, dar seturile mele sunt toate de la Zvezda (majoritatea pe teme medievale). Din pacate nu te pot ajuta. :-(

In alta ordine de idei, sper sa ma pot tine de cuvant si la sfarsitul saptamanii sa prezint o noua sarja. Aseara m-am apucat de cei 5 soldatei mai demult inceputi. Am vrut sa incep sa le fac detaliile. Dar primul lucru care mi-a sarit in ochi cand i-am luat in mana au fost bavurile. Ma zgariau pe retina (cred ca si din cauza ca toata lumea s-a legat de ele :-D). Asa ca nu am rezistat. Am luat un cutter si cel mai fin smirghel si am inceput sa ii debavurez. Nu am realizat chiar cea mai perfecta debavurare pentru ca la un moment dat mi-am pierdut rabdarea deoarece cutterul nu il puteam folosi decat prin razuire (nu are taisul suficient de bun) si trebuia sa curat mereu scamele de plastic. (note to self: trebuie neaparat sa gasesc lame pentru bisturiul meu). Dar oricum, arata mai bine. In seara aceasta am inceput sa retusez vopseaua de baza. Sper ca maine sa termin etapa asta. Asa ca am vreo 3 zile intarziere fata de plan. Sper sa merite efortul. Oricum, e fun si ma relaxeaza. :rolleyes:

Cheers!

#13 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 04 February 2012 - 01:48 PM

Nu stiu cum stati voi cu timpul liber, dar eu am ajuns sa ii reconsider valoarea.
Desi promisesem ca revin repede cu noutati, nu am reusit sa ma tin de plan. Acum am prins o perioada mai libera si am mai reucperat ceva teren. Dar, sa va povestesc ce am mai facut intre timp.
Am reusit sa termin inca 5 figurine din setul de US CW Union Infantry (Italeri - 1/72). M-am fortat sa le fac intr-o perioada foarte agitata si rezultatul nu m-a multumit deloc (vi le arat totusi mai jos). Dar am avut totusi de invatat.
Imagine postata
Apoi am luat cu asalt inca 10 figurine din acelasi set hotarat sa aplic ceea ce invatasem din primele 2 tentative si sa produc niste figurine mai bune. Din pacate, dupa ce am aplicat culorile de baza pe ele, a trebuit sa iau o lunga pauza. Cand am apucat sa revin la ele se cam rupsese filmul si nu prea mai eram sigur de unde sa le apuc. Tot invartindu-ma pe langa ele m-am hotarat sa incerc sa iau o pauza de la ele si sa abordez si alt subiect mai simplu pana mi se mai limpezesc ideile si imi reintru in mana. Asa ca m-am apucat de 4 soldati Minas Tirith (Lord Of The Rings) de la Games Workshop.
Simplu era numai in imaginatia mea subiectul. Dupa ce i-am primerizat, cand sa ma apuc de vopsit, mi-am dat seama ca am mai multe probleme. Aveau armuri, aveau hainele (si multe alte elemente) negre si erau mai mari (30mm - de la talpi la varful coifului - fata de 23mm). Ori eu nu mai pictasem nici armuri, nici haine negre si nici figurine mai mari de 1/72 (si 7mm chiar se simt). Asa ca, in loc de un subiect usurel de relaxare, m-am trezit cu probleme la care trebuia sa gasesc solutii. Dar a fost foarte incitant si a fost o placere sa ii pictez si sa gasesc solutii sa ii scot cat mai aproape de ce aveam eu in minte. Iata mai jos si rezultatul.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
S-a produs un fenomen interesant. In timp ce lucram la acestia, mintea mea continua sa caute solutii pentru celilalti lasati in suspensie. Asa ca am ajuns sa lucrez in paralel sau alternativ la ambele loturi. Din cauza pauzei lungi la soldatii unionisti, nici acest lot nu a iesit cum mi l-am dorit eu (dar si acesta va ramane asa si voi trage invatamintele din el).
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
O surpriza placuta am avut-o la debavurare. Daca plasticul din figurinele Italeri este o pacoste la debavurat, pentru ca se lasa cu greu racait si face "scame" (nu am gasit alt cuvant), plasticul din figurinele GW nu este asa de elastic si
se slefuieste foarte frumos. Prin urmare imi este groaza sa ma apuc sa debavurez iar din setul Italeri (dar nu renunt la a duce setul de infanterie unionista la capat :D).
Intre timp am inceput lucrul la 6 soldati Rohan (LOTR - GW). Sper ca pe acestia sa ii pot duce la bun sfarsit fara intreruperi majore.
Pana atunci va invit sa nu va retineti de la comentarii, critici, sugestii, intrebari, etc.
Spor! :)

#14 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 04 February 2012 - 03:18 PM

WoW!!!! :dribble:

Excelent. Imi plac foarte mult.
Cateva sugestii:
Pt. figurinele GW:
Incearca sa faci un experiment. Figurinele sunt turnate din metal. Folosing un ac de gamalie cu virful bine tocit si lustruit, freaca metalul armurii pana devine lucios ca o oglinda. N-o sa-ti trebuiasca prea mult. Din cateva miscari obtii acest luciu (in engleza se numeste burnishing). Dupa aceea, aplica un wash cu vopsea (negru) de ulei. Nu inunda suprafata. Cu varful pensulei tintesti adanciturile. Excesul il stergi. Dupa ce washul se usuca bine, aplici un drybrush foarte fin cu Tamyia X19 Smoke sau echivalentul Vallejo. Dupa uscare, aplici highlights cu steel si cu silver (numai in zonele de lumina maxima). Daca vrei sa vezi efectele acestei tehnici pe o armura, este adevarat, la scara mai mare (54mm), deschide topicul Comandantului de Lefegii si vei vedea cum arata.
Pt. figurinele Italeri:
Nu-iti fie frica sa aplici highlights. Daca sari peste cal, nu-i nici o problema, ai filtrele, de care am discutat de curand, sa le controlezi.

Imi place foarte mult cum lucrezi. Te incurajez sa experimentezi mai mult. Si daca vei exagera cu unele efecte, intotdeuna este un drum de intoarcere.
Spor si sa ne tii la curent cu ce faci.

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 February 2012 - 08:14 PM

Excelenta vopsirea figurinelor,in mod deosebit cele din LOTR. :good: De unde le-ai luat figurinele Lotr si cu cat?

#16 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 04 February 2012 - 09:04 PM

Va multumesc pentru incurajari. :)

@ dani: Figurinele LOTR le-am luat de pe eBay (UK). Despre pret nu mai stiu exact sa iti spun. Se pare ca in arhiva eBay nu imi mai arata pretul final al licitatiilor foarte vechi. Figurinele astea le-am strans prin 2010. M-a apucat atunci o nebunie si am tot vanat licitatii de LOTR-GW pe eBay. Am reusit sa strang cate ceva din fiecare (mai putin chestii mai rare care sunt ajung prea scumpe).

@ LAV-Z: Multumesc pentru sfat. Este binevenit. Tehnica descrisa este interesanta, iar Comandantul de Lefegii mi-a placut mult. Numai ca figurinele LOTR pe care le am sunt, majoritatea, de plastic. Am si cateva metalice. Cand le va veni acestora randul cu siguranta voi incerca si aceasta tehnica.
La figurinele 1/72 este o mare problema echilibrul efectelor. Pentru ca prea putin nu se vede, iar prea mult devine urat. Iar echilibrul la scara asta este foarte fragil si greu de atins. Posibilitatile sunt foarte limitate pentru efecte fine. Asa ca inca ma lupt sa gasesc o cale de compromis care sa arate cat mai bine in fotografii. Pentru ca, cu ochiul liber, de la o distanta normala (nu lipit de varful nasului), figurinele arata mai bine decat in foto. Dar provocarea mea este sa obtin un aspect care sa arate bine si in foto (chiar daca unele din efectele care se vad in fot cu ochiul liber risca sa nu se observe). Mai depinde si de modul de fotografiere, astfel incat sa fie puse cat mai bine in evidenta. Si la acest capitol mai am de experimentat.
De experimentat, cam totul este un experiment continuu pentru mine, pentru ca nu exista vreo tehnica cu care sa ma pot lauda in acest moment ca o stapanesc (ca si practica nu ca si teorie). Dar cred ca invat destul de repede. Totul e sa reusesc sa raman constant cu exercitiul. :D

Va tin la curent cu progresul. Poate reusesc sa vin maine seara cu cateva fote cu WIP-ul Rohanilor la care lucrez acum. (Desi imi este putin teama sa mai promit lucruri din astea :p)

PS: Daca aveti ceva sfaturi legate de debavurarea plasticului dificil din figurinele 1/72, v-as ruga sa ma ajutati.

#17 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 04 February 2012 - 09:41 PM

Vezi postareab00gie, la 04 February 2012 - 09:04 PM, a spus:

Va multumesc pentru incurajari. :)

@ LAV-Z: Multumesc pentru sfat. Este binevenit. Tehnica descrisa este interesanta, iar Comandantul de Lefegii mi-a placut mult. Numai ca figurinele LOTR pe care le am sunt, majoritatea, de plastic. Am si cateva metalice. Cand le va veni acestora randul cu siguranta voi incerca si aceasta tehnica.
La figurinele 1/72 este o mare problema echilibrul efectelor. Pentru ca prea putin nu se vede, iar prea mult devine urat. Iar echilibrul la scara asta este foarte fragil si greu de atins. Posibilitatile sunt foarte limitate pentru efecte fine. Asa ca inca ma lupt sa gasesc o cale de compromis care sa arate cat mai bine in fotografii. Pentru ca, cu ochiul liber, de la o distanta normala (nu lipit de varful nasului), figurinele arata mai bine decat in foto. Dar provocarea mea este sa obtin un aspect care sa arate bine si in foto (chiar daca unele din efectele care se vad in fot cu ochiul liber risca sa nu se observe). Mai depinde si de modul de fotografiere, astfel incat sa fie puse cat mai bine in evidenta. Si la acest capitol mai am de experimentat.
De experimentat, cam totul este un experiment continuu pentru mine, pentru ca nu exista vreo tehnica cu care sa ma pot lauda in acest moment ca o stapanesc (ca si practica nu ca si teorie). Dar cred ca invat destul de repede. Totul e sa reusesc sa raman constant cu exercitiul. :D

Va tin la curent cu progresul. Poate reusesc sa vin maine seara cu cateva fote cu WIP-ul Rohanilor la care lucrez acum. (Desi imi este putin teama sa mai promit lucruri din astea :p)

PS: Daca aveti ceva sfaturi legate de debavurarea plasticului dificil din figurinele 1/72, v-as ruga sa ma ajutati.

Eu sunt convins ca esti pe drumul cel bun. Sunt total de acord cu tine in ceea ce priveste echilibrul la 1/72 si da, figurinele arata mai bine in realitate decat in fotografii. De aceea tot ce faci este ca figurina sa arate bine privita la o distanta rezonabila si nu lipita de nas. Daca figurina arata bine in realitate, va arata bine si in fata aparatului de fotografiat. Concentreazate pe cum arata figurinele si mai putin pe compromisul de care vorbesti.
M-am uitat mai atent la figurinele de la Italeri si arata foarte bine. Dupa ochiul meu, singurul lucru mai poate fi facut este highlights. Ai profunzime, ce lipseste este sa scoti in evidenta detaliile uniformei si al echipamentului. Sunt foarte atent si curat lucrate. Concentreazate pe figurina. Restul este secundar.
In legatura cu debavurarea plasticului moale de la Italeri, in afara de un hobbyknife cu lama noua si f. bine ascutit si o mana sigura (sa eviti franjurile) nu stiu ce sa spun.
Astept cu nerabdare WIP-ul Rohanilor.
Sa ai spor si rabdare.

#18 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 05 February 2012 - 12:23 AM

Multumesc LAV-Z. Sunt de acord cu ceea ce ai spus si apreciez. Pentru urmatorul lot de unionisti am deja in minte cum as putea sa le aduc un plus fata de acestia la capitolele pe care le-ai mentionat. Trebuie intai sa ajung sa imi cupar alte lame de bisturiu. Pentru acestia am folosit la debavurare un bisturiu chirurgical si singura lama pe care o aveam a cam inceput sa dea semne de oboseala. Ma gandisem ca poate are totusi cineva vreo metoda ma eficienta. :p
Revin maine seara cu WIP-ul promis.
Spor! :)

#19 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 06 February 2012 - 12:59 AM

Asa cum am promis, iata in ce stadiu sunt cu Rohanii
Imagine postata

#20 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 06 February 2012 - 01:41 AM

Din cate vad, ai facut o treaba excelenta pe mantiile verzi. Foarte frumos modulat verdele. Mai vad parul blond si roscat. Parca highlights pe roscat si shadows pe blond... dar este foarte greu sa-mi dau seama corect. Nici un detaliu al armurii nu se vede. fotografiile sunt prea intunecate.
Sunt din plastic sau din metal? La 28 sau 30mm?
Te rog frumos sa refaci fotografiile. Schimba, te rog, coala de hartie alba din spatele figurinelor si pune una albastra sau o culoare neutra ca sa pot vedea detaliile.
Arata foarte frumos, din cate se vede.
Astept cu nerabdare urmatorul set de poze.:hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi