Forum Machete,Modelism,Hobby: Colorare fotografii alb negru. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colorare fotografii alb negru. tehnici, schimb de opinii

#1 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 17 June 2011 - 04:52 PM

Salutări tuturor utilizatorilor forumului!

Caut ajutor în legătură cu colorarea fotografiilor alb negru. Tehnici, programe, orice sugestii sunt apreciate.
Dacă mai are cineva fotografii colorate, pe care le consideră reușite, rog să le posteze aici.
Mulțumesc!

Prima mea fotografie colorată o voi atașa mai jos.
Sursa fotografiei: modelism.ro, Colecția Dan Antoniu (Bf 109Ga-6 nr.338, Lt.Av. Radu Tiberiu, primăvara lui 1945)
Pentru culori, am folosit ca referință lucrarea Romanian Fighter Colours 1941-1945, pag.168
Program folosit: Adobe Photoshop 7.0, timp lucru: cinci ore.

Imagine atasata: Bf-109Ga-6 nr.338 big.jpg Imagine atasata: Bf-109Ga-6 nr.338 copy big.jpg

#2 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 17 June 2011 - 07:02 PM

...Felicitari domnule Ionescu pentru reusita...si eu sunt pasionat intr-o mai mica-mare masura de colorarea pozelor alb-negru, de epoca, a avioanelor, navelor...locomotive, etc...Ca program folosesc Photoshop-CS5 plus "riglele"de culori Pantone...nu e un program e mai mult o carte cu toate nuantele de culori, precum, multa pasiune si o serie intreaga de poze (facute de mine) ce reprezinta natura in starea ei actuala (iarba,flori, campuri, paduri, ape, cer senin, nori, chiar si santuri) iar toate acestea le folosesc pentru a "colora" si edita o fotografie veche intr-una noua. Ca un mic amanunt, la poza bricului Mircea de pe coperta ultimului numar al revistei Modelism mi-am adus si eu putin contributia.

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 17 June 2011 - 07:04 PM


#3 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2011 - 08:20 PM

Ma bucur sa vad ca mai e lume care se ocupa cu asa ceva, eu sunt mai putin pretentios cu culorile folosite, daca am un profil incerc sa folosesc culori de acolo, dar de multe ori le fac dupa "ochi" sau cum mi se pare mie ca arata mai ok.

Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Altele aici : http://muggs413.devi...rt.com/gallery/

#4 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 17 June 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 17 June 2011 - 07:02 PM, a spus:

...Felicitari domnule Ionescu pentru reusita...si eu sunt pasionat intr-o mai mica-mare masura de colorarea pozelor alb-negru, de epoca, a avioanelor, navelor...locomotive, etc...Ca program folosesc Photoshop-CS5 plus "riglele"de culori Pantone...nu e un program e mai mult o carte cu toate nuantele de culori, precum, multa pasiune si o serie intreaga de poze (facute de mine) ce reprezinta natura in starea ei actuala (iarba,flori, campuri, paduri, ape, cer senin, nori, chiar si santuri) iar toate acestea le folosesc pentru a "colora" si edita o fotografie veche intr-una noua. Ca un mic amanunt, la poza bricului Mircea de pe coperta ultimului numar al revistei Modelism mi-am adus si eu putin contributia.

Și eu vă mulțumesc pentru răspuns domnule Claudiu.
Cel mai greu de colorat este galbenul, folosind "Overlay" pierde din "tărie",
încă nu am găsit o formulă care să satisfacă, mai încerc...!

Cu stimă, Mircea

#5 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 17 June 2011 - 09:16 PM

Vezi postareamuggs, la 17 June 2011 - 08:20 PM, a spus:

Ma bucur sa vad ca mai e lume care se ocupa cu asa ceva, eu sunt mai putin pretentios cu culorile folosite, daca am un profil incerc sa folosesc culori de acolo, dar de multe ori le fac dupa "ochi" sau cum mi se pare mie ca arata mai ok.
Altele aici : http://muggs413.devi...rt.com/gallery/

Bună muggs, știu că ești un pasionat al aviației (de pe forum-ul worldwar2.ro), nu vreau să te supăr,
dar în prima mea postare am adăugat "fotografii colorate, pe care le consideră reușite", dacă fotografiile
nu sunt la un "standard" cât de cât acceptabil cred că ar fi mai bine să nu le punem pe "net", ar trebui să
postăm numai fotografiile care sunt cu adevărat "reușite" (nu perfecte).
Scuzele de rigoare dacă am fost prea dur cu sugestiile.
Spor la colorat.

Cu stimă, Mircea

P.S. dacă folosim butonul de " Atasamente", fotografiile sunt micșorate automat, arată mai frumos așa...
...un exemplu cu una din fotografiile postate de tine mai sus...
Imagine atasata: romanian_potez_63_by_muggs413-d3iiwtg.jpg

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 June 2011 - 09:27 PM

Si mie imi placea sa ma joc colorizand fotografii :-D . Una ( si dealtfel singura supravietuitoare ) lucrata cam 40% . Am colorizat-o intr-un programel de grafica (PhotoImpact7 ) ,suprapunand prin diverse transparente layere pe care le coloram . Cel mai de jos ( primul ca sa spun asa) layer era pictat ( cu airbrush-ul sau pensula ) respectand anumite reguli din pictura ( umbra rece , lumina calda ,penumbre ,diverse alte tonuri ,etc) . Nu prea mai semana deloc cu o fotografie , ci mai degraba cu o pictura impresionista . Apoi deasupra un alt layer unde incercam sa redau culorile vehicolelor , oamenilor , pomilor , etc . Al treilea si al patru-lea layer erau de regula monocrome ( fie albastru , sau rosu , etc ) , incercand prin suprapunere sa refac pe de-o parte desenul ( contururile) fotografiei originale si pe de alta parte sa adaug filtre colorate . Cam asta era .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z hetzer1.jpg
  • Imagine atasata: z hetzer flak.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 June 2011 - 10:03 PM


#7 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 17 June 2011 - 09:57 PM

...intradevar e mai greu de "manipulat"gabenul, din cauza amestecului cu acel gri din poza alb-negru...dar daca vreti sa va fie mai usor ...acolo unde vreti sa folositi galbenul...si vreti sa iasa curat, ori colorati cu alb ori desaturati poza pana ajungeti la alb...Overlay-ul nu prea il folosesc pentru ca imi face culorile prea tipatoare...si accentueaza contrastul...eu merg mai mult pe "soft-light"...iar la "pensula"...folosesc pana in 50% din putere, prefer sa dau mai multe straturi decat sa fiu nevoit sa sterg apoi.

Un sfat ar fi si daca aveti ocazia sa incercati sa faceti rost...de PS CS3, cel putin...o sa vedeti diferenta...sa fiu sincer si eu am inceput tot cu PS 7...
Totodata incercati sa colorati poze de o rezolutie foarte buna...cu cat mai mare cu atat mai bine...cele de rezolutie mica nu se preteaza a fi colorate...pur si simplu se vad urate...detaliile se acopera din cauza culorii...si poza se transforma intr-un desen pictat, vedeti iarba si cerul...

Bafta si ne mai auzim...

Imagine postata

Imagine postata


Imagine postata

Imagine postata


Imagine postata

Imagine postata

#8 Useril este offline   Kosmin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-June 11
  • Location:Barlad

Postat 18 June 2011 - 11:51 AM

Sunt extraordinare... :blink:

#9 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 18 June 2011 - 05:14 PM

Imagine postataM-ati lasat masca ! Extraordinar Imagine postata

#10 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2011 - 06:29 PM

ionionescu, trebuie sa fie cineva care mai face si machete/desene samd proaste, chiar nu se poate sa excelam toti in ceea ce facem, scuze ca am poluat threadul :)

#11 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 19 June 2011 - 08:43 AM

...eu sper sa nu ne oprim aici, cu acest topic...

#12 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 20 June 2011 - 04:33 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 17 June 2011 - 09:57 PM, a spus:

...intradevar e mai greu de "manipulat"gabenul, din cauza amestecului cu acel gri din poza alb-negru...dar daca vreti sa va fie mai usor ...acolo unde vreti sa folositi galbenul...si vreti sa iasa curat, ori colorati cu alb ori desaturati poza pana ajungeti la alb...Overlay-ul nu prea il folosesc pentru ca imi face culorile prea tipatoare...si accentueaza contrastul...eu merg mai mult pe "soft-light"...iar la "pensula"...folosesc pana in 50% din putere, prefer sa dau mai multe straturi decat sa fiu nevoit sa sterg apoi.

Vă mulțumesc pentru sfaturi.

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 17 June 2011 - 09:57 PM, a spus:

Un sfat ar fi si daca aveti ocazia sa incercati sa faceti rost...de PS CS3, cel putin...o sa vedeti diferenta...sa fiu sincer si eu am inceput tot cu PS 7...
Totodata incercati sa colorati poze de o rezolutie foarte buna...cu cat mai mare cu atat mai bine...cele de rezolutie mica nu se preteaza a fi colorate...pur si simplu se vad urate...detaliile se acopera din cauza culorii...si poza se transforma intr-un desen pictat, vedeti iarba si cerul...

Bafta si ne mai auzim...

Voi încerca să fac rost de CS5.
Din păcate, poze cu rezoluție mare nu prea găsesc, calitatea celor publicate în cărți este redusă ...
Mulțumesc!

#13 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 20 June 2011 - 04:40 PM

Vezi postareamuggs, la 18 June 2011 - 06:29 PM, a spus:

ionionescu, trebuie sa fie cineva care mai face si machete/desene samd proaste, chiar nu se poate sa excelam toti in ceea ce facem, scuze ca am poluat threadul :)

muggs, te rog nu te supăra, - nu ai poluat nimic, sper să mai postezi poze colorare de tine

#14 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 20 June 2011 - 04:50 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 19 June 2011 - 08:43 AM, a spus:

...eu sper sa nu ne oprim aici, cu acest topic...

și eu sper să fie câți mai mulți care postează aici...

am o întrebare despre Adobe Photoshop, dacă am ales o culoare pentru un strat și vreau să schimp culoarea (dar să nu șterg stratul), există posibilitatea să aleg altă culoare sau trebuie să șterg stratul și să o iau de la capăt?
mulțumesc!

#15 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 20 June 2011 - 05:24 PM

A doua fotografie colorată, terminată chiar acum.
Sursa fotografiei: modelism.ro, Colecția ????? (Bf 109G-2 nr.4, Iunie 1944)
Pentru culori, am folosit ca referință lucrarea Romanian Fighter Colours 1941-1945, pag.144 și 157
Program folosit: Adobe Photoshop 7.0, timp lucru: optsprezece ore.

Imagine atasata: Bf 109G-2 nr.4.jpg Imagine atasata: Bf 109G-2 nr.4  Copy.jpg

#16 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 20 June 2011 - 09:18 PM

Vezi postareaionionescu, la 20 June 2011 - 04:50 PM, a spus:

și eu sper să fie câți mai mulți care postează aici...

am o întrebare despre Adobe Photoshop, dacă am ales o culoare pentru un strat și vreau să schimp culoarea (dar să nu șterg stratul), există posibilitatea să aleg altă culoare sau trebuie să șterg stratul și să o iau de la capăt?
mulțumesc!


...Sa inteleg ca e un strat (layer) intreg de o culoare?...sau in acel layer sunt mai multe culori si vrei sa stergi sau sa inlocuiesti doar o culoare...

Eu cand vreau sa inlocuiesc o culoare folosesc mai multe variante ori cu color balance...si si modifici culoarea sau pur si simplu folosesc acel "burete" ce desatureaza culoarea si sterg ce nu-mi place...

In privinta pozelor, asa e cele de rezolutie slaba nu dau randament...iar colorarea poate sa strice mai mult....in ceea ce priveste ultima poza imi place cum a iesit...culoare apamantului e excelenta precum si crucea de pe fuselaj...pacat ca in partile de umbra rezolutia e asa de slaba.

Spor

#17 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 20 June 2011 - 10:06 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 20 June 2011 - 09:18 PM, a spus:

...Sa inteleg ca e un strat (layer) intreg de o culoare?...sau in acel layer sunt mai multe culori si vrei sa stergi sau sa inlocuiesti doar o culoare...
Eu cand vreau sa inlocuiesc o culoare folosesc mai multe variante ori cu color balance...si si modifici culoarea sau pur si simplu folosesc acel "burete" ce desatureaza culoarea si sterg ce nu-mi place...

da, un strat (layer), după ce am creat un strat nou (Create a new layer) trebuie să aleg culoarea
dar după ce am colorat stratul, de exemplu cu "albastru" nu mai pot schimba culoarea în "verde",
trebuie să șterg stratul și să încep din nou cu "verde"... întrebarea este dacă pot schimba
culoarea stratului colorat, cu o altă culoare fără să-l șterg...

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 20 June 2011 - 09:18 PM, a spus:

In privinta pozelor, asa e cele de rezolutie slaba nu dau randament...iar colorarea poate sa strice mai mult....in ceea ce priveste ultima poza imi place cum a iesit...culoare apamantului e excelenta precum si crucea de pe fuselaj...pacat ca in partile de umbra rezolutia e asa de slaba.

de crucea de pe fuselaj sunt cel mai puțin mulțumit, liniile nu sunt chiar drepte (și la cruci am
lucrat câteva ore, pixel cu pixel)...

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 20 June 2011 - 09:18 PM, a spus:

Spor

Mulțumesc!

#18 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 15 July 2011 - 09:02 PM

Ultima fotografie colorată, din păcate dimesiunile sunt mici.
Sursa imaginii: roncea.ro, Samoilă Mârza, fotograful Marii Uniri!
Se pare că poartă o uniformă austro-ungară care din câte știu era de culoarea gri-albastru.
Program folosit: Adobe Photoshop 7.0, timp lucru: două ore.

Imagine atasata: Samoila_Marza-Fotograful-Marii-Uniri.jpg Imagine atasata: Samoila_Marza-Fotograful-Marii-Uniri copy - Copy.jpg

#19 Useril este offline   ionionescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-June 11
  • Location:Europa
  • Interests:Armata Română în fotografii și film.

Postat 18 July 2011 - 09:12 PM

Ultima fotografie colorată.
Sursa imaginii: worldwar2.ro/forum, Lt. av. Traian Popteanu fotografiat, probabil, la 11 octombrie 1941 când este decorat
cu Ordinul „Virtutea Aeronautică" cu spade, clasa Crucea de Aur.
Conform unui articol din Observatorul militar Nr. 41 (13 - 19 octombrie 2010), Locotenentul av. Traian Popteanu a fost pilot pe
hidroavioanele Escadrilei 102 (hidro-informație și bombardament) din Flotila de Hidroaviație.
Pentru petlițe am ales culoarea "azuriu"- Observație, dacă este greșit o pot schimba ușor deci orice comentarii sunt apreciate.
Program folosit: Adobe Photoshop 7.0, timp lucru: patru ore.

Imagine atasata: Lt. av. Traian Popteanu.jpg Imagine atasata: Lt. av. Traian Popteanu copy.jpg

#20 Useril este offline   aldocan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 10-August 10
  • Location:Montreal Canada

Postat 19 July 2011 - 02:18 AM

Vezi postareaionionescu, la 18 July 2011 - 09:12 PM, a spus:

Ultima fotografie colorată.
Sursa imaginii: worldwar2.ro/forum, Lt. av. Traian Popteanu fotografiat, probabil, la 11 octombrie 1941 când este decorat
cu Ordinul „Virtutea Aeronautică" cu spade, clasa Crucea de Aur.
Conform unui articol din Observatorul militar Nr. 41 (13 - 19 octombrie 2010), Locotenentul av. Traian Popteanu a fost pilot pe
hidroavioanele Escadrilei 102 (hidro-informație și bombardament) din Flotila de Hidroaviație.
Pentru petlițe am ales culoarea "azuriu"- Observație, dacă este greșit o pot schimba ușor deci orice comentarii sunt apreciate.
Program folosit: Adobe Photoshop 7.0, timp lucru: patru ore.

Atasament Lt. av. Traian Popteanu.jpg Atasament Lt. av. Traian Popteanu copy.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi