Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I (P) 1/35 Dragon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I (P) 1/35 Dragon

#41 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 06 February 2006 - 11:15 AM

Este superb.

Avand in vedere ca nu ma numar printre experti astept sa vad ceva pareri de experti.

:-P

Oricum spor la modelit si aspteptam cu aceeasi regularitate amanunte in legatura cu stadiul lucrului. :-)

Bravo!

#42 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 February 2006 - 03:43 PM

Christian... daca vorbim de zimmerit, felul in care simnt ca ti-ai facut documentarea, efectul de taiere cu lampa de sudura si alte cateva smecherii subtile... esti mai expert decat "expertii"...
Parerea mea... nu dati cu paru'...

Primul blindat... ai ?

La mai multe, LA FOARTE MULTE !

#43 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 06 February 2006 - 07:25 PM

Observ ca , deocamdata, "expertii" au ramas fara cuvinte. E greu sa mai faci comentarii la asa o lucrare, asa ca inteleg momentul de liniste. Astept cu mare intres continuarea povestii.
Felicitari si spor.

#44 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:03 AM

Salut,

Dupa citeva saptamini de cosmar am mai apucat sa lucrez putin la macheta.

In sfirsit am ajuns si la teava tunului si aici trebuie sa marturisesc ca mi-e putin teama. Teava asta parca e zona transparenta a unui cockpit (intotdeauna o nenorocesc) si parca e locul unde tutror le fug ochii.
Daca iese bine iti iese si modelul, daca nu …. :lol: :-D :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 030.JPG


#45 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:05 AM

Intai am inserat o mica piesa de plastic in interiorul tevii (ea face parte din kit) si care da un aspect mult mai realist partii frontale a tevii (vezi poza de mai sus).

Ca sa evit o eventuala surpriza de genul – UPS … acuma nu mai pot sa vopsesc interiorul tevii am decis sa vopsesc anticipat, in negru partea din fata si dupa vopsirea totala a machetei sa scot in relief anumite zone, prin drybrushing.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 031.JPG


#46 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:06 AM

Am aplicat lipiciul pe ambele fete ale tevii, l-am lasat aproape sa se usuce (ca sa intre si sa topeasca materialul in adincime) apoi am aplicat un al doile strat subtire de lipici si dupa 10 secunde am presat puternic cele doua parti ale tevii si am incercat sa le aliniez cit mai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 032.JPG


#47 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:07 AM

Cu piatra abraziva (un smirglu ce are pe dos un strat subtire de burete) am dat jos bavura ce se formase dupa presare si am inceput sa smirgluiesc zonele unde materialul nu era asamblat perfect.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 033.JPG


#48 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:08 AM

In final am pus si cireasa de pe tort:
Am dat o gaura in frana si am inserat o bucatica de sirma de cupru pentru a simula boltul ce asigura frina de la gura tevii, apoi cu un burgiu de 0,4mm (cred ca era de 0,4) am facut cele patru adincituri ce se vad pe maginea frinei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 035.JPG


#49 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:09 AM

Am inceput sa lucrez la cele trei periscoape ale soferului, care trebuie aplicate inainte de inchiderea machetei.
O se le vopsesc, le maschez si le inserez sub capacele de protectie. Cind voi termina macheta pur si simplu am sa dau jos scotchul ce mascheaza periscoapele si ’voila’ un preafrunos periscop de sticla.
Am aplicat un prim strat de vopsea arginite (aluminiu) pe zona de sticla a lui.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 036.JPG


#50 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:11 AM

Am aplicat apoi un al doilea strat de vopsea – verde transparent (Revell), si in final un strat de Future, pentru a forma un luciu specific sticlei.
Apoi am aplicat un strat de culoare pe corpul lor (Revell -Panzergrau), culoarea initiala a tancului.

Trebuie sa va spun ca in final ele nu mi s-au parut ok, pentru ca erau nenaturale (oricum asa si sunt), si am mai aplicat un strat de albastru transparent ca sa estompez culoarea prea verde.

Am decis sa folosesc aceasta metoda pentru ca mie mi se pare ca vor constitui un punct de interes, de care va agata privirea. Chiar daca sunt putin nenaturale.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 037.JPG


#51 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:12 AM

Am lipit toate elementele de asamblare a carenei cit si o parte din echipamentul de pe el (in imagine se vede stopul tancului) si am adaugat niste fire de sirma de cupru 0,1mm pe post de cabluri electrice.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 039.JPG


#52 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:14 AM

Acelasi lucru l-am facut si la cele doua faruri din fata. In mod ciudat la acest tip de TIGER lipsesc clasicele ‘Pilze’ (ciuperci) prin care ies cablurile electrice. La acest model ele ies direct din carena, printr-un orificiu ce avea aplicat o garnitura de cauciuc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 040.JPG


#53 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:15 AM

Am trecut cel mai greu hop la aceasta macheta. In partea dreapta, forma aparatorii inelului turelei era gresit facuta, lucru ce m-am decis sa il corectez din start si l-am ras jos cu ajutorul unui cutter. Mi-au trebuit aproape 4 ore de munca pentru ca sa obtin o aparatoare cu forma similara, dintr-o rama de plastic (cea care tine piesele de la macheta).
Daca o sa mai fac vreodata o astfel de macheta cu siguranta nu mai modific aparatoarea.



In dreapta se observa si cele trei aparatori-capace de periscop.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 041.JPG


#54 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 February 2006 - 01:16 AM

Si acuma e lucru lu dracu.
Superbele cleme de prindere a cablurilor pe carena, facute din fotodecupaj,
DE CARE EU ERAM ATIT DE MINDRU :-D :-) :-)
nu se mai potrivesc cum acheta din cauza Zimmeritului.

Si pentru ca le vreau – MUSAI – sa le am pe blindat am decis sa lipesc pe dosul fiecarui cu un lipici de contact (Super Glue) cite o bucatica mica de plastic ca sa compensez grosimea Zimmeritului. :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 042.JPG


#55 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 07:35 PM

Salut,

Am revenit la teava tunului deoarece mi se pare ca metoda mea de creare a unei suprafte turnate nu este ok. Parca ce vad eu in toate pozele este mult mai rugos. Dupa ce am consultat documentatia (revistele si site-urile) pe care le mai cunosc, m-am decis sa aplic o alta metoda de confectionare a suprafetelor.

1. Aplic un strat subtire de lipici pe intreaga suprafata (lipici din acela care dizolva plasticul), cu ajutorul unui betisor de curatat urechile.
2. Il las sa se usuce aproximativ 30 min.
3. Dupa ce am montat un cap de frezare rotund , vin cu freza si numai ating suprafata in locuri aleatoare. Astfel incit sa creez mici adincituri.
4. Mai aplic o data un strat subtire de lipici casa uniformizez intreaga suprafata.


O sa va rog sa imi da-ti un feedback, daca suprafata astfel obtinuta vi se pare ok.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 050_resize.JPG


#56 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 07:36 PM

Am decupat cele doua vizoare de pe suprafata turelei, urmand sa le plasez cu citiva milimetri mai jos, acolo unde de fapt ele si erau montate.
Asa cum va atrageam atentia si in review-ul facut acestei machete, acest defect isi are originea intr-un set de referinte cu date eronate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 051_resize.JPG

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 12 February 2006 - 07:42 PM


#57 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 07:40 PM

Aici se vede turela, gata inchisa, unde am simulat marginile taiate cu flacara (drept referinta am luat fotografille de epoca).
Si aici trebuie sa laud un pic firma Dragon. In partea de sus a turelei exista o aparatoare, formata din trei parti si prinsa in suruburi. La marea majoritate a kiturilor ea nu exista. Ea mai trebuie modificata putin pentru ca in schitele si fotografiile pe care eu le-am vazut ea este un pic mai scurta, iar la capatul celor doua margini este fanta vizibila. O sa o corectez mai tirziu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 054_resize.JPG


#58 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 12 February 2006 - 07:41 PM

Turela inchisa, cu tunul montat (nelipit) pentru o scurta proba, in care doream sa vad cit de vizibile sunt suprafetele de pe tanc.
Se poate observa partea de sus a turelei unde cu lipici si freza am creat o suprasfata destul de rugoasa.
Aparatoarea tunului a suferit acelasi tratament, cu toate ca ea va fi partial acoperita de Zimmerit.

Am montat pe turela ventilatorul, fara capac pentru ca in toate fotografiile cu tancuri Tiger nu am vazut acel capac. Cred ca inainte de prima lupta era dat jos de catre echipaj si cu siguranta la loc nu mai era montat niciodata.

Cei trei suporti (tot Pilze le zice si la astia) de pe turela, care aveau rolul de a sustine macaraua de 2 tone i-am mutat in pozitia corespunzatoare. Un pic mai la dreapta fata de cum indica marcajul de pe suprafata interioara a capacului turelei (si schita tehnica a machetei).

Si acum am nevoie de ajutorul vostru.
In partea din spate a carenei, din poze se vede ca echipajul a aplicat mai multe plase peste capacele de ventilatie, pentru a mai proteja motorul. Din pacate in kit nu exista decit partial aceste plase si una dintre ele trebuie sa o confectionez eu.

Imi puteti da o idee cum sa fac asta?


Bafta la modelit,

Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 055_resize.JPG


#59 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 12 February 2006 - 08:48 PM

Faina lucrare!
Plasa daca e mai deasa , poti folosi sita de la filtrele de benzina, sau daca e mai rara o poti confectiona din fire de plastic ,din ramele culeelor trase la cald.

Pentru rugozitatea metalului turnat ,se poate folosi o pensula inmuiata in nitrodiluant(ex D 209),cu care se ciocaneste plasticul mai mult sau mai putin in functie de efectul dorit.

Spor!

#60 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 13 February 2006 - 04:39 PM

Citeaza

In partea din spate a carenei, din poze se vede ca echipajul a aplicat mai multe plase peste capacele de ventilatie, pentru a mai proteja motorul. Din pacate in kit nu exista decit partial aceste plase si una dintre ele trebuie sa o confectionez eu


Depinde de modelul de plasa pe care il vrei. De ex, pt o plasa care simuleaza ochiuri romboidale este f. buna cea folosita la florarie pt. confectionarea buchetelor de mireasa. Pt cea mai rara cred ca e buna cea de la filtre sau de la pompa de benzina, nu am incercat, dar cred ca e ok.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi