Forum Machete,Modelism,Hobby: Trusa expertului modelist!!! Ce va doriti? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Trusa expertului modelist!!! Ce va doriti? Doresc sa aflu ce scule, truse, dispozitive va intereseaza etc.

#1 Useril este offline   georgian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-May 08
  • Location:Sibiu
  • Interests:Modelism, miniatura, scule, strunguri si freze de banc,

Postat 24 June 2011 - 09:46 PM

Stimati Domni,

Sunt interesat direct sa aflu ce anume v-ar interesa la capitolul scule cu adevarat ci nu de minim.

Poate starnesc un subiect prea larg insa este pentru mine important ce va intereseaza cand vorbim de scule si vreau sa le impartim:

-scule electrice
-scule de mana
-masini unelte de banc, strunguri freze,
-kit-uri
-menghine

Sunt importante si nivelul de calitate, fiabilitatea chiar si bucuria cu care folosesti o scula buna sau dezamagirea si frustrarea cand realizezi ca s-a cumparat o tampenie.

Nu am experienta in postarea pe forum astfel ca va rog sa nu suparati daca comit gafe.

Cu respect,

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 June 2011 - 10:15 PM

:unsure:
Topicul asta ...este un sondaj ? ori ,poate ,ai ceva de vanzare ? ori ...vrei sa incepi sa aduci cate ceva de pe dincolo ? ori... niste kituri ,ceva?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 24 June 2011 - 10:19 PM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 June 2011 - 08:54 AM

Pana una alta, se vrea nitica publicitate. L-am lasat sa vad cum evolueaza, poate e ceva interesant. Sa vedem.

#4 Useril este offline   georgian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-May 08
  • Location:Sibiu
  • Interests:Modelism, miniatura, scule, strunguri si freze de banc,

Postat 27 June 2011 - 03:36 PM

Stimate Domn,

Este si un sondaj si o cercetare de piata! Desigur ca suntem interesati direct sa aflam despre ce anume intereseaza.
Pot spune ca lucrez cu astfel de produse de multa vreme si stiu cate ceva insa nu strica sa aflii mai multe, mai ales de la cei care au experienta.

Invatam...

Cu respect,

Georgian Cimpoeru



Vezi postareaLonginus, la 24 June 2011 - 10:15 PM, a spus:

:unsure:
Topicul asta ...este un sondaj ? ori ,poate ,ai ceva de vanzare ? ori ...vrei sa incepi sa aduci cate ceva de pe dincolo ? ori... niste kituri ,ceva?


Stimate Domn,

Intentiile ne sunt clare si dorim sa avem cat mai multa informatie de la modelistii cu experienta.

Multumim pentru "toleranta" si va rugam sa ne anuntati daca devine vreun topic postat de noi nelalocul sau.

Experienta mea pe forum-uri este aproape nula si nu doresc sa fac gafe!

Cu respect,

Georgian Cimpoeru

Vezi postareaZ-mare, la 25 June 2011 - 08:54 AM, a spus:

Pana una alta, se vrea nitica publicitate. L-am lasat sa vad cum evolueaza, poate e ceva interesant. Sa vedem.


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 June 2011 - 03:47 PM

Pina acum, fara suparare, in afara de publicitate la firma dvs, nu vad nimic altceva.

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 June 2011 - 02:59 PM

Salut,

raspunsul este simplu: normal ca ne intereseaza, cam din toate, adica si scule electrice si de mana. Important este insa raportul pret calitate, pentru ca sincer banul conteaza foarte mult in zilele aceastea. Sondajul este irelevant, daca nu aveti de oferit ceva concret. Adica fiecare va raspunde ce il taie capul, fara a oferi din acest punct de vedere o statistica relevanta pentru un eventual grup de cumparatori.

Asteptam o oferta, sortimente, preturi.





#7 Useril este offline   mihaighe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23-January 11
  • Location:Bacau
  • Interests:Tot ce tine de mecanica si de electrica,si ultimul hobby-acvaristica.

Postat 29 June 2011 - 11:26 PM

Nu santeti fosti SMART TRADE si actuali HOBBYTOOLS ,daca da sa stiti ca aveti preturi mari.

#8 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 30 June 2011 - 06:33 AM

Mai este important in ce masura sunteti dispusi sa aveti stocuri din materialele "consumabile" gen abrazivi, biti, burghie, lame, vopsele, lacuri sau doar le aduceti afara. La o scula mai merge sa stai 2-3 saptamani pana iti vine comanda dar cand ti se rupe un burghiu/freza/etc nu face sa astepti cateva saptamani pana vine comanda de afara, iti iei ce gasesti prin oras si gata.

#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 June 2011 - 12:35 PM

In esenta, despre asta-i vorba.

http://www.hobbytools.ro/

#10 Useril este offline   georgian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-May 08
  • Location:Sibiu
  • Interests:Modelism, miniatura, scule, strunguri si freze de banc,

Postat 30 June 2011 - 02:28 PM

Stimate Domn,
Trebuie sa spunem ca dorim stocuri pentru mai toate produsele un ideal de 80% acoperire in stocuri pentru toate produsele comercializate insa este greu de atins acest ideal repede. Sper ca intru-un an sa avem acest 80% dar pentru produsele scumpute si care nu au o miscare rapida nu vor exista decat stocuri minime. Ex; Traforaje Hegner care costa si 10000RON, clar dedicate profesionistilor, pentru acestea nu vor exista stocuri dar un termen de livrare de 2-3 saptamani este rezonabil. La fel si la Sherline o sa avem aici un strung si o freza cu pachet de dotari mediu pe stoc dar sunt sute si chiar mii de repere disponibile cu un termen de livrare de 2-3 saptamani (din SUA). Asta in poarta dvs!

La capitolul consumabile si maruntisuri vom avea stocuri cat mai mari sau macar optime. Pentru ca fara acest minim nu are sens sa fim pe piata si nuci eu nu asi astepta cu saptamanile pentru o chestie minora si ieftinuta.

Cu respect,

Georgian Cimpoeru


Vezi postareaMiG, la 30 June 2011 - 06:33 AM, a spus:

Mai este important in ce masura sunteti dispusi sa aveti stocuri din materialele "consumabile" gen abrazivi, biti, burghie, lame, vopsele, lacuri sau doar le aduceti afara. La o scula mai merge sa stai 2-3 saptamani pana iti vine comanda dar cand ti se rupe un burghiu/freza/etc nu face sa astepti cateva saptamani pana vine comanda de afara, iti iei ce gasesti prin oras si gata.


Stimate Domn,
Aveti dreptate, suntem Smart Trade si de aici se administreaza totul.

Doresc sa ne spunet, daca este posibil, la ce avem preturi mari:
-strunguri
-freze
-traforaje
-altele?
Cu ce comparati? Ce nivel de calitate va doriti? Etc.
Ati cumparat de la noi ceva? Ati fost nemultumit de serviciile noastre?Etc

Cu multumiri,

Georgian Cimpoeru



Vezi postareamihaighe, la 29 June 2011 - 11:26 PM, a spus:

Nu santeti fosti SMART TRADE si actuali HOBBYTOOLS ,daca da sa stiti ca aveti preturi mari.


#11 Useril este offline   georgian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-May 08
  • Location:Sibiu
  • Interests:Modelism, miniatura, scule, strunguri si freze de banc,

Postat 30 June 2011 - 04:21 PM

Stimate Domn,

Sigur ca si pretul conteaza, este chiar esential.
Ne straduim sa avem preturi bune si sa aplicam o alta "filosofie" cand vine vorba de scule pentru hobby.

Ne gandim asa:
Pretul unei chinezarii este de 5-10 lei, ex patent mic diverse forme si utilizari, dar noi propunem un patent de la 35 Ron TVA inclus care este de "firma" (MOB Franta cei care detin IUS Brasov) mai ales in sensul in care este de calitate profesionala (nu mediu, nu china, nu porcarie) si care va avea garantie pe viata si pe care eu le-am testat in mediu industrial unde vand scule de 6 ani.
Trebuie amintit si subliniat ca acel patent este din Crom-Molibden-Vanadium aliajul de baza a producatorilor de scule profesionale,este facut prin forjare, nu prin Drop FORGED cum scrie pe chinezarii, are tratament termic pe falci si pe partile taietoare undeva pe la 50-60HRC (DURITATEA TESTATA), are manere ergonomice cu un strat de plastic dur pe post de suport turnat direct pe partea metalica (injectat) urmat de un strat de plastic cauciucat la fel injectat pentru aderenta, confort si de ce nu siguranta. NU UITATI DE GARANTIA PE VIATA!!!! Asta este nivelul de calitate pe care il promovam.
Imaginati-va cat va va servii un astfel de produs in mediul de lucru de hobby!!!

Alt exemplu este capitolul pensete de diverse forme de la acelasi tip de producatori de scule profesionale si care nu depasesc pret de 12 RON TVA inclus si incep de pe la 7lei. La fel garantate minim 1 an.

Si mai e o chestie aici; daca eu vand ceva prost si ieftin, iar clientii aproape sigur nu sunt multumiti eu va garantez ca au si uitat cat au dat pe produs dar vor ramane sigur nemultumiti, asa vand mai putine dar bune si stau linistit si mai sunt si clientii mei multumiti.

Iar daca vorbim de scule electrice si masini unelte de banc aici lucrurile sunt clare, sunt brand-uri dovedite, de calitate, care multumesc modelisti de peste tot din lume si numai.

Orice scula de mana care are o problema de calitate chiar si din vina utilizatorului va fii inlocuita gratuit!

Legat de ceea ce oferim, nu va ramane decat sa ne vizitati....

Cam atat ca nu doresc sa plictisesc!

Cu respect,




Vezi postareastageexp, la 29 June 2011 - 02:59 PM, a spus:

Salut,

raspunsul este simplu: normal ca ne intereseaza, cam din toate, adica si scule electrice si de mana. Important este insa raportul pret calitate, pentru ca sincer banul conteaza foarte mult in zilele aceastea. Sondajul este irelevant, daca nu aveti de oferit ceva concret. Adica fiecare va raspunde ce il taie capul, fara a oferi din acest punct de vedere o statistica relevanta pentru un eventual grup de cumparatori.

Asteptam o oferta, sortimente, preturi.






Stimate Domn,

Apropos de kit-uri, am ceva de vanzare ca persoana privata nu ca firma de la UNIMAT, adica kit-urile Unimat Basic si si Classic.

Nu stiu daca fac bine ca zic aici dar ii rog pe admini sa nu publice daca considera ca e gresit.

Pentru pret rog PM. (cred ca e mai bine asa)

Cu respect,

Vezi postareaLonginus, la 24 June 2011 - 10:15 PM, a spus:

:unsure:
Topicul asta ...este un sondaj ? ori ,poate ,ai ceva de vanzare ? ori ...vrei sa incepi sa aduci cate ceva de pe dincolo ? ori... niste kituri ,ceva?


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 June 2011 - 07:34 PM

Vad ca topicul incepe sa intre in amanunte care nu ne intereseaza. Deocamdata va fi inchis. Ramine sa luam o hotarire de comun acord, toti moderatorii, si functie de asta vom proceda in continuare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi