Forum Machete,Modelism,Hobby: Zburatoarele Doctorului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zburatoarele Doctorului

#1 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2011 - 03:28 PM

Cand am intrat prima data sa postez pe acest forum am inceput cu blindatele si am ramas se pare pe acolo. Dar adevarul este ca prima macheta asamblata a fost de avion 1/72. Se intampla acum mai bine de un an iar kitul era unul de la Revell de Hawker Tempest MK V.

Cam asa arata la inceput http://doctorbeetle....mpest-mk-v.html , fara vopsea ca nu aveam pe atunci asa ceva. A mai trecut printr-o faza de vopsire cu tempera si apoi uitat pe un dulap. Intre timp s-a pierdut si cupola.

Acum, cand m-am apucat serios de modelism si mi-am luat si vopsele, l-am spalat ca sa experimentez pe el tehnici de vopsit. SI in final, dupa vopsit si imbatranit, cu parti din decaluri de la alt avion vedeti ce a iesit.

Pareri, sugestii, reclamatii, orice va trece prin cap.....spuneti.

Imagine atasata: Hawker Tempest 3.JPG Imagine atasata: Hawker Tempest 4.JPG Imagine atasata: Hawker Tempest 2.JPG Imagine atasata: Hawker Tempest 5.JPG



#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 July 2011 - 09:14 PM

1.Lipsa chit la imbinarea aripii drepte.
2.Imbinarea superioara a semifuselajelor e nechituita.
3.Cofa elice montata asimetric.
4.Varf pala elice lipsa.
5.Mascare aiurea.
6.Wash aplicat gresit.
7.Forma gresita ampenaj orizontal.
8.Plasa de sarma din interiorul locaselor trenului de aterizare nu are ce cauta acolo.
9.Culoare cocarde gresita.
Si ar mai fi cateva.
De inceput si antrenament merge cat de cat.Dar numai atat.

#3 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2011 - 06:09 AM

Vezi postareabusila, la 08 July 2011 - 09:14 PM, a spus:

1.Lipsa chit la imbinarea aripii drepte.
2.Imbinarea superioara a semifuselajelor e nechituita.
3.Cofa elice montata asimetric.
4.Varf pala elice lipsa.
5.Mascare aiurea.
6.Wash aplicat gresit.
7.Forma gresita ampenaj orizontal.
8.Plasa de sarma din interiorul locaselor trenului de aterizare nu are ce cauta acolo.
9.Culoare cocarde gresita.
Si ar mai fi cateva.
De inceput si antrenament merge cat de cat.Dar numai atat.

Pfuaiii....m-ai facut in spume. dar.... merci frumos. Unele din cele ce ai zis le stiam si eu. Le-am bagat la cap.


1.e lipsa si pe partea stanga

2. nu e chit pe nicaieri

5. mascare aproape deloc.

6. wash experimental....dupa ce mizerie a iesit cu asta nu am mai folosit wash. Ai putea sa imi explici exact cum se face? Am citit peste tot inainte sa fac....tot nu mi-a iesit.

7. ce e ala ampenaj orizontal? si de ce are forma gresita?

8. stiu ca nu are ce cauta acolo dar mi-a placut mie.

9. clar ca e gresita culoarea cocardelor ca doar am zis ca am luat decalurile de la alt avion (inmatriculare palestiniana cred)




Multumesc....keep it coming.



#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 July 2011 - 10:50 AM

inainte de a te apuca de un model , tre' sa faci 2 lucruri :
1. Cauti pe net kit review-uri(recenzii kit-uri).Avantajule ca eviti sa ai batai de cap cu modele proaste(ca duda numita Tempest de la Revell-cel de la Academy e o bijuterie pe langa el).
2.Tot de pe net cauti planurile respective ,si compari modelul cu ele.
3.Citesti mult de pe forum si net - aproape tot ce era de spus despre machetit s-a spus de nenumarate ori.
4.Exerseaza cat mai mult pe plasticuri si carton diversele tehnici.Invariabil,primele modele nu vor iesi bine , dar se va vedea evolutia de la o macheta la alta .
5.Cel mai important punct-vezi ca in Bucuresti sunt multi colegi de suferinta (multi chiar adevarati experti) care se intalnesc lunar si mai fac si demonstratii practice.
Asta e aur curat , asa ca alaturate lor .

#5 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2011 - 04:22 PM

Merci frumos de sfaturi.

Acum sa va arat cum a iesit a doua zburatoare.


Este vorba de un kit PM models 1/72. http://www.pmmodel.com/pm214.htm http://mfpilot.com/i...roducts_id=1135
Aici am experimentat mascarea cu banda de vopsitorie. Nu prea mi-a placut ce a iesit pentru ca a ramas foarte neta delimitarea dintre cele 2 culori. Am citit intre timp ca mastile sunt un pic elevate ca sa permita gazarea....dar eu nu am aerograf....asa ca .... mai vedem la urmatorul camo cum o sa fac.
De asemeanea am mai incercat un wash ca sa evidentiez liniile de pe panouri plus niste uzura cu argintiu....dar aici parca am exagerat un pic.
Cupola am vopsit-o separat si a iesit un pic alta culoare - probabil ca a fost alt substrat si de aceea. Mai adaug si faptul ca s-a gazat foarte mult de la lipici asa ca arata oribil. Cam asta observ eu....mai spuneti si voi.


Hawker T-61 Bagdad Fury

Imagine atasata: Resize of IMG_2422.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_2424.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_2426.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_2427.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_2428.JPG

Aceasta postare a fost editata de DoctorBeetle: 09 July 2011 - 04:24 PM


#6 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2011 - 05:18 PM

Cu un pic de intarziere va prezint a treia pasare la care am lucrat. E un kit Airfix 1:72 care se pare ca a fost conceput in 1932. Kitul este bunisor....din cata experienta am eu. Ce mi se pare foarte amuzant sunt figurinele care arata desprinse dintr-un film cu extraterestri. A fost dificil de lucrat mai ales ca e primul meu biplan. Hobanele le-am facut din fire de cupru. Cred ca mai e loc de niste hobane dar inca nu am descoperit o metoda cat de cat ok sa le confectionez. am citit pe aici ca se fac usor din fir de pescuit. eu am ceva fir de pescuit dar unul mi se pare prea subtire iar altul prea gros. Care ar fi grosimea ideala pentru hobane la 1:72 si explicati-mi si mie cum sa le lipesc in stadiul asta al lucrarii.

Royal Aircraft Factory R.E. 8

Imagine atasata: Resize of IMG_3170.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3174.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3178.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3190.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3192.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5127.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5129.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5130.JPG


#7 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2011 - 09:42 AM

Se pare ca am intrat in sectorul de mijloc al machetistilor. Lucrarile mele nu sunt nici foarte rele si nici foarte bune de aceea nu primesc nici un fel de comentarii. (sper sa fie asa, caci ar insemna ca sunt pe drumul cel bun)

In alta ordine de idei va prezint urmatoarea lucrare:

Chance Vought F4U Corsair 1/72 de la Airfix

Imagine atasata: Vought F4U Corsair 0.JPG Imagine atasata: Vought F4U Corsair 1.JPG Imagine atasata: Vought F4U Corsair 2.JPG Imagine atasata: Vought F4U Corsair 3.JPG Imagine atasata: Vought F4U Corsair 4.JPG


#8 Useril este offline   Ares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 03-June 11
  • Location:timisoara

Postat 04 September 2011 - 12:48 PM

arata bine "albastreala" :good:

#9 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2011 - 05:09 PM

Un pic mai multa economie de lipici ar fi fost bine venita (antena si cupola). Apoi, desi nu stiu care era obiectivul in ceea ce priveste redarea starii avionului, exteriorul pare un pic "obosit" din cauza exploatarii si intemperiilor iar decalurile sunt prea curate.
Succes in continuare.

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 04 September 2011 - 05:10 PM


#10 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2011 - 03:16 PM

Multumesc.

Da, sunt constient de lipiciul in exces....antena aceea cred ca am rupt-o de vreo 5 ori si nu am mai dat lipiciul vechi jos inainte sa o lipesc din nou....din motiv de lene.

In privinta vopselei....este aplicata cu pensula si alea sunt semne de pensulatie...inca nu stapanesc pe deplin aceasta tehnica. Wheathering nu m-a lasat sotia sa ii aplic pentru ca i-a placut avionul asa cum a iesit si nu voia "sa il stric". E macheta si avionul ei preferat asa ca nu am incercat sa ma pun cu ea. :) As mai fi vrut sa ii montez un fir de .... ceva... intre varful antenei si coada, chiar i-am facut o mica gaurica acolo....dar nu stiu ce sa il fac. O sa ma uit prin firele chirurgicale monofilament care s-ar potrivi la grosime.

In continuare va prezint o macheta ce mi-a dat multa bataie de cap si care m-a convis de tot sa nu mai cumpar modele ParcModels. Are multe defecte....dar privit de departe arata binisor....zic eu.




MIG 21 LanceR B 1/72 (Parc Models)

Imagine atasata: Mig 21 Lancer B 1.JPG Imagine atasata: Mig 21 Lancer B 2.JPG Imagine atasata: Mig 21 Lancer B 3.JPG Imagine atasata: Mig 21 Lancer B 4.JPG




#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 September 2011 - 07:14 PM

Vezi postareaDoctorBeetle, la 03 September 2011 - 05:18 PM, a spus:

... E un kit Airfix 1:72 care se pare ca a fost conceput in 1932.


Ei,Doctore,aici cred ca gresesti.
Firma a fost infiintata abia in 1939 si la inceput producea jucarii gonflabile.
Primul kit aero (1/72 - un Spitfire mk I ) a aparut in 1955 (unele surse spun-incorect-1953).
Deci kitul de RAF RE.8 n-are cum sa fie conceput in '32. :hi:

Despre Corsair ...subscriu la cele spuse de Dflc 03 plus inca ceva : lineatura carlingii ai facut-o cu... o carioca,sau ceva ; nu ?

Cat despre MIG 21 : vezi decalurile (silvering la greu) si ... rachetele aa ... pe un B ? Acolo ar trebui sa fie rezervoare suplimentare.
Ah,inca ceva . "6721" a fost un C ,nu un B.
Spun "a fost" pentru ca s-a prabusit in judetul Arad (langa Beliu) ,in 22 nov.2006 ; capitanul comandor Dan Ghica ,nu s-a catapultat.

Imagine atasata: 6721x.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 September 2011 - 07:40 PM


#12 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2011 - 01:29 PM

Foarte posibil sa ma insel. NU stiu de ce am ramas cu impresia ca e din 1932.
La corsair am vopsit carlinga cu pensula dupa ce am mascat-o cu banda de mascare dar se pare ca a iesit culoarea mai deschisa fata de plasticul dat cu primer. Am observat abia dupa ce am montat-o si am facut poza.
La mig....nu stiu ce sa fac cu decall-urile alea. O sa incerc sa mai aplic ceva pe ele, citisem undeva ca merge cu nitrodiluant. Asta mi s-a intamplat numai cu decall-urile de la Parc Models.
Privind inmatricularea si rachetele de pe el....recunosc....duc lipsa de documentatie. L-am facut cu ceea ce imi sugerau producatorii kitului. In kit nu sunt decat 2 rezervoare suplimentare, asa ca ar fi trebuit sa renunt la rezervorul de pe burta, iar rachetutzele imi plac mult asa ca....

Multumesc de atentionari si de comentarii. Sunt binevenite mereu.

#13 Useril este offline   TheX1190 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Campia Turzii
  • Interests:Aviatie,tenis,...

Postat 07 September 2011 - 04:26 PM

Salutare.
Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost -numarul: 6721, cum a spus si Longinus a fost un LanceR C (aer-aer) care se afla in dotarea Bazei 71 de la Campia Turzii
-rachetele
-din cate stiu eu kitul vine cu 2 rezervoare suplimentare nu cu unul cum ai spus tu
-cupola nu se deschide cum ai lipit-o tu,ci invers.
-tubul pitot de rezerva nu are ce cauta pe partea stanga...locul lui fiind pe dreapta
Uite cum mi-a iesit mie dubla comanda ( nu zic ca a iesit perfecta,stai linistit )

Rares.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Copy of c9.jpg
  • Imagine atasata: Copy of DSC_2995.JPG


#14 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2011 - 09:18 PM

Da, ai dreptate. Acum abia vad ca "bizdigania" aceea de pe bot (tubul pilot) trebuia sa fie in partea cealalta. Din instructiunile kitului nu mi-am dat seama. Asta e usor de remediat. Si cupola stiam ca se deschide invers....ca doar am copilarit la Bacau langa Miguri dar nu stiu ce mi-a venit atunci sa o lipesc asa. Pe semne ca eram nervos ca a crapat cand o lustruiam si o pictam. Si asta e usor de remediat. Am zis ca in kit sunt numai 2 (doua) rezervoare asa ca trebuia sa nu il mai pun pe cel de pe burta.

In privinta numarului ce sa zic.....am gresit....am luat primul numar de pe folia cu decall-uri, plus ca era aproape de celalalt numar de pe migul die-cast pe care l-am primit cadou. Nu m-am gandit sa fac un altul. Spuneti-mi cum il dau jos....mai ales ca uneie sunt varzuite rau. Si sugerati-mi un numar, va rog.




Mig 21 Lancer C 1/72 diecast Hobby Master

Imagine atasata: Resize of IMG_3155.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3158.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3154.JPG

Imagine atasata: Resize of IMG_3153.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3152.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_3150.JPG




#15 Useril este offline   TheX1190 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Campia Turzii
  • Interests:Aviatie,tenis,...

Postat 07 September 2011 - 10:33 PM

Ca numere de duble iti pot da:
- 172
- 9516
- 176
- 329 (care din pacate s-a prabusit)
Astea sunt/au fost la Campia Turzii

Sincer nu stiu cu ce ai putea da jos decalurile vechi...si eu sunt curios.

Rares.

#16 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 08 September 2011 - 10:34 AM

Uite un Lancer B cu putina istorie.
Imagine atasata: DSC_3230.jpg

E avionul cu care a zburat prima data Simona Maierean, in data de 13 martie 2009.

#17 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 08 September 2011 - 11:41 AM

Vezi postareaLonginus, la 06 September 2011 - 07:14 PM, a spus:

... rachetele aa ... pe un B ?

Se poate. Lancer B are capacitatea sa poarte orice fel de armament, inclusiv rachete aer-aer.

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 September 2011 - 12:01 PM

Vezi postareaLiviumaff, la 08 September 2011 - 11:41 AM, a spus:

Se poate. Lancer B are capacitatea sa poarte orice fel de armament, inclusiv rachete aer-aer.


Dubla zboara ,cam fara rachete. Eu nu le-am prea vazut pe duble.
Din cele "renovate" la standard LanceR ,inca nu am vazut nici o foto cu o dubla purtind rachete a/a.Nici chiar tu nu ai surprins poze cu rachete :rolleyes:

http://www.mediafax....-mig-21-7659494

#19 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 08 September 2011 - 03:57 PM

Corect, n-am vazut. Dar asta nu inseamna ca nu poate. Am intrebat pe cei care zboara cu ele si ei mi-au zis ca se poate. Ce stiu sigur, si ce-am vazut cu ochii mei, este ca pot lansa PRND-uri si bombe.
Imagine atasata: HPIM5323.jpg

Imagine atasata: HPIM3553.jpg

Apropo: in poza pusa de tine e un Lancer AImagine postata.

#20 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2011 - 05:08 AM

Fiat CR-32 1/72 SuperModel

Imagine atasata: Resize of IMG_5830.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5831.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5832.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5834.JPG Imagine atasata: Resize of IMG_5837.JPG




Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi