Forum Machete,Modelism,Hobby: Din nou despre Future - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Din nou despre Future

#21 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2006 - 12:15 PM

Boon... Pai acum vad ca stiu de ce e mai bun cel britanic, dupa ce citesc ce scrieti... :-P

Klear-ul se face tare ca piatra, nu-l mai cojesti mecanic cu nimic... Se dilueaza cu apa, dar ca sa se intinda mai bine folosesc un lichid de curatat geamuri care are nitel amoniac in el... Nu face deloc urat la izopropilic, si am bagat destul in el...
Mai e o faza cu amoniacul... Dupa ce dau o macheta cu Klear, las sa se usuce dar nu foarte mult, si dau cu solutia de amoniac peste... In felul asta se inmoaie la suprafata, si se netezeste si mai bine decat doar dat cu aerograful...

#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 February 2006 - 12:32 PM

Cartula, Klear-ul e produs tot de Johnson & Co ?
Sa nu fie produse similare ca aspect si actiune, dar cu formule chimice diferite ?!

Si eu am ramas surprins ca s-a albit Future la amestecul cu alcool izopropilic, caci citisem pe net ca se dilueaza bine .... Ca sa fiu f. exact, alcoolul izopropilic folosit de mine, nu era de cea mai buna calitate ....

#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2006 - 12:49 PM

Max, e produs de aceeasi firma, dar uitandu-ma pe fisa tehnica, are niste una sau doua chestii in plus aparent la compozitie fata de cel american. Nu ma pricep, dar mi se pare super echivalent... Difera dupa cum ziceam aspectul si mirosul :-P Klear-ul e transparent-albicios(dar extrem de slab) si miroase a amoniac, fata de cel colonial care e vag albastrui si miroase frumos.

Eu am testat cu izopropilic 98% din comert, si cu diluant Tamiya (care tot un izopropilic 98% e defapt)...

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2006 - 01:15 PM

Asa e Blue-Max, exprimarea a fost ambigua: se face alb laptos, semiopac, locul pare patat! Am folosit Future american si apa distilata. De aceea ma intrebam: daca se curata cu amoniac, nu merge si diluat cu amoniac???

#25 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 31 October 2007 - 04:34 PM

Vezi postareadjagatai, la 27 Jan 2006, 21:56, a spus:

am si eu o problema la o cupola de avion. am dat cu lac mat pe model si am scapat si pe cupola. se poate remediat cu FUTURE? dar in primil rand ce este FUTURE si sub ce forma se gaseste. sunt mai nou pe forum si nu am apucat sa citesc toate topicurile sa vad daca s-a mai scris. va multumesc!


:8P:

Salut Han! Vin si eu,acum la spartul targului,si-ti spun sa intri pe "www.parcmodels.ro'' unde, la vopsele>diverse ,vei gasi produsul ''Lak Fix''/Agama,care e special pt.asa ceva!! Eu mi-am cumparat un flacon, dar nu l-am folosit inca...daca l-a folosit cineva sa ne spuna cum "merge"!! :whistle:

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 November 2007 - 01:59 PM

Lak Fix de la Agama, este si actioneaza putin altfel decit Future. Future este un lac cu o viscozitate si tensiune superficiala foarte mici, ca atare se "infiltreaza" prin toate "micro si mili cotloanele plasticului, lasind o pelicula cu suprafata dreapta, ce reflecta uniform lumina. Lak fix, este un lichid cu viscozitate si tensiune suprficiala mare. Acesta se pune peste locurile lipsa sau crapate, inlocuind partile lipsa de dimensiuni mai mari. Seamana oarecum cu lipiciul Contacta special de la Revell, cu toate ca acesta din urma este cu totul altceva.
Blue Max, Furure, atentie Future, nu se dilueaza! :8P: Am mai pus o adresa unde se vorbea despre asta, dar nu mai stiu pe unde...La "de pe net" se pare! :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 November 2007 - 02:04 PM


#27 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 05 November 2007 - 02:37 PM

Vezi postareaZ-mare, la 5 Nov 2007, 13:59, a spus:

Blue Max, Furure, atentie Future, nu se dilueaza! :8P: Am mai pus o adresa unde se vorbea despre asta, dar nu mai stiu pe unde...La "de pe net" se pare! :whistle:


O, ba da! Se dilueaza, si inca bine. Folosesc pentru asta, la Klear-ul britanic, solutie de spalat geamurile pe baza de amoniac, sau chiar solutie de amoniac pur si simplu. Merge si apa, si izopropilicul. Diluarea o folosesc pentru wash-urile in combinatie cu tus, pentru a nu ramane prea lucioasa suprafata dupa aplicare.

#28 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 05 November 2007 - 04:58 PM

:8P:
Salut tuturor!! Am intrat pe" www.agama-model.cz" si iata ce-am gasit despre LAKfix: :whistle:

Vezi postareaAli_baba, la 5 Nov 2007, 16:39, a spus:

:acute:
Salut tuturor!! Am intrat pe" www.agama-model.cz" si iata ce-am gasit despre LAKfix: :unknw:


Na.ca nu-i bine!! Sa-ncercam cu asta:


Vezi postareaAli_baba, la 5 Nov 2007, 16:50, a spus:

:good:
Salut tuturor!! Am intrat pe" www.agama-model.cz" si iata ce-am gasit despre LAKfix: :vava:
Na.ca nu-i bine!! Sa-ncercam cu asta:


Nu e bine si nu stiu de ce ! Voi mai incerca maine. Toate cele bune, :80:

Fisiere atasate



#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 November 2007 - 09:10 AM

Repet: Furure, atentie Future, nu se dilueaza!

Citeaza

Merge si apa
Poate unii isi mai aduc aminte ce s-a intimplat, la Olaf pe terasa, cind am amestecat apa cu Future!. :whistle:
Eu m folosit un amestc de apa si Future pentru a "lipi" decalurile. Dupa uscare locul a devenit ...mat! :8P:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 06 November 2007 - 09:16 AM


#30 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2007 - 09:51 AM

Zetule, cu tot respectul, se poate dilua, daca e necesar. Se sterge si se scoate de pe macheta daca e nevoie cu solutie de amoniac. Se dilueaza cum spunea si Gabi cu Izopropilic. Ce draq, am dat de atatea ori cu Future diluat cu Izo pe machete. Poate ai tu alt Future. Klear merge foarte bine!!! :8P:

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 November 2007 - 11:53 AM

:8P: Mai oameni buni, nu vorbesc de termenul generic de Future, ci de acel Future american! Deci nu Klear sau mai stiu eu ce "copie"! Am si pus, cu ceva vreme in urma, o adresa spre Hyperscale, nu mai stiu pe unde, unde se vorbea despre dilutia Future-lui. Baietii ziceau clar NOT! Ca il dai jos cu amoniac, ca speli pensula sau aerograful cu amoniac, asta e altceva! Cum zicea si Cartula, una e diluantul si alta e lichidul de curatat aerograful, chiar daca aparent, ambele "dilueza" vopseaua!
Si eu as vrea sa stiu cu ce se dilueaza Future...dar :whistle:

#32 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 06 November 2007 - 12:04 PM

Ia-ti Klear britanic, in cazul asta. E mai bun. :8P:

#33 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 06 November 2007 - 01:05 PM

http://agama-model.cz/

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 November 2007 - 02:19 PM

Citeaza

Ia-ti Klear britanic, in cazul asta. E mai bun.
:acute: :unknw: :good: Bun sfat! :8P: :whistle:

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 November 2007 - 08:10 PM

http://www.youtube.c...h?v=qkT316_HNTU

#36 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 26 November 2007 - 04:46 PM

Breaking News!

Pentru amatorii de KLEAR, sigur vor fi cativa, am gasit cateva supermarket-uri care vind asa ceva pe internet, cu livrare in ROMANIA.

http://www.britsuperstore.com - Partea naspa e ca transportul e cam scump si cu totul 6 sticle ar face cam 50 Pounds la primul site (inmultiti cu 5 ca sa aveti o idee de cat costa in RON). Asa ca trebuie sa se cupleze lumea ca sa iasa treaba buna. :spiteful:
http://britishcornershop.co.uk - pana la 30 kg costa numai 22.9 Pounds expeditia, s-ar putea sa fie mai rentabil aici, deoarece sticlele alea e grele rau. La 10 sticle ajunge cam 6 Pounds bucata, deci destul de avantajos.


Adicatelea cine vrea sa ia, poate cumpara cu cardul direct de la sursa, si pentru ca e din UE, nu plateste vama. Eu pot comanda dar sa stiu pentru cine. Si apropos, numai din Bucuresti. Sorry, pentru restul!!!

Mingea e la voi! :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: KLEAR.JPG
  • Imagine atasata: KLEAR_2.JPG

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 26 November 2007 - 05:03 PM


#37 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 05:09 PM

Vezi postareaFlyBoy, la 26 Nov 2007, 16:46, a spus:

........................
http://britishcornershop.co.uk - pana la 30 kg costa numai 22.9 Pounds expeditia, s-ar putea sa fie mai rentabil aici, deoarece sticlele alea e grele rau. La 10 sticle ajunge cam 6 Pounds bucata, deci destul de avantajos.


.........................Eu pot comanda dar sa stiu pentru cine. Si apropos, numai din Bucuresti. Sorry, pentru restul!!!

Mingea e la voi! :spiteful:



Una la mineeeeeeeeee! 1

Aceasta postare a fost editata de alaur: 26 November 2007 - 05:11 PM


#38 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 27 November 2007 - 08:43 AM

Vezi postareaFlyBoy, la 26 Nov 2007, 16:46, a spus:

[...]Eu pot comanda dar sa stiu pentru cine. [...]

Zice si tu un pret - clar, klear, limpede si batut in cuie - pe sticla/litru/metru.
Vreau si eu o sticla/litru/metru :spiteful:

P.S. Neeeneaaa... niste Mr. Surfacer (1200 sau 1000) gasesc la mata? Nu arde tara, dar intreb! Sau poate are altcineva...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 27 November 2007 - 08:58 AM


#39 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 10:11 AM

Surfacer nu tinem...sorry...

La klear nu iti pot da pret ca nu EU IMPORT ci aduc mai multe sticle daca se gasesc destui doritori...ideea ar fi sa fim minim 6 ca sa iasa mai bine , altfel costa de sparge. Intra si tu pe site-urile alea si fa calcule...

#40 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 27 November 2007 - 10:55 AM

ma bag si eu, frate Fly.....o sa vedem noi cit costa....
pune-ma pe catastif...
salutare...

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi