Forum Machete,Modelism,Hobby: Vanatoare de submarine - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vanatoare de submarine caut model

#21 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 December 2014 - 01:56 PM

Nu stiu cat de exacta este aceasta macheta, ma refer la jumatatea dinspre prova a navei. In general, la Muzeul Marinei sunt expuse machete realizate de catre modelisti amatori si nu de echipe de profesionisti (de exemplu echipa de modelatori ai Santierului Naval Mangalia care realizase la standarde inalte de calitate machetele tuturor navelor militare construite pe santierul respectiv). Machetele profesionale sunt usor de recunoscut prin modul ingrijit in care au fost lucrate. Nu este cazul si pentru V33.
Ca argument la cele de mai sus, postez o fotografie cu o macheta aflata in acelasi muzeu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Copy of macheta ro (5).JPG
  • Imagine atasata: Copy of macheta ro (4).JPG
  • Imagine atasata: Copy of macheta ro (15).JPG


#22 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 December 2014 - 02:00 PM

Macheta unui dragor de rada sovietic realizata profesional:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta sovietica (31).jpg
  • Imagine atasata: macheta sovietica (25).JPG
  • Imagine atasata: macheta sovietica (54).JPG


#23 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 March 2015 - 07:54 PM

Vezi postareafeldgrau, la 12 December 2014 - 10:03 PM, a spus:

Scuze, stiu ca readuc in discutie un topic "antic", dar am gasit la Muzeul Marinei macheta exacta cu vanatorul de submarine(ca tip/clasa) pe care a facut tatal meu armata. Asta e V33, tatal meu a fost pe V32.


Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Daca aflati unde pot gasi un model exact ca asta, raman dator cu un Cico! :)


Salut,

Am privit mai atent macheta de la Muzeul Marinei Romane si am constatat ca este departe de nava reala. De la pupa lipsesc cele doua duze, element esential care deosebeste clasa POTI de alte nave echipate cu turbine cu gaze.
Postez doua fotografii cu unitati rusesti identice cu cele sub pavilion romanesc. Cat despre macheta de la MMR-"orice asemanare cu realitatea este intamplatoare".
Imagine atasata: ywy5NtUyMOQ.jpgImagine atasata: z_b2521db5 (1).jpg

#24 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 04 March 2015 - 09:44 PM

Cineva o fi considerat cele doua duze, un mare secret si astfel ele nu apar la macheta. ;-)

#25 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 04 March 2015 - 11:50 PM

Vezi postareaDemetri, la 04 March 2015 - 09:44 PM, a spus:

Cineva o fi considerat cele doua duze, un mare secret si astfel ele nu apar la macheta. ;-)

Acele duze reprezinta sistemul mixt de propulsie motor diesel +turbina cu gaze , turbina cu gaze antrena un compresor centrifugal de mare capacitate , aerul coprimat era introdus in acea duza mare care avea in compunere alta duza mai mica in dreptul elicei intre cele doua duze era introdus aerul si inpreuna cu elicea creau un efect de ejectie ce marea puterea de propusie a navei si inplicit viteza navei . La vremea respectiva era o noutate , acest sistem cu turbine se folosea doar in caz de urgenta majora pe perioade scurte de cateva ore , turbinele find mari consumatoare de combustibil . Pe duneta acestor nave se observa niste cocoase aceste find aspiratille turbineleor cele dinspre pupa iar cele dinspre prova sun aspiratiile compresoarelor . Aceste nave au fost proectate sa lucreze in toate marile inclusiv in cele arctice . Se mai pot spune multe despre aceste nave , modelul de la MM este departe de realitate .
Toate cele bune .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 04 March 2015 - 11:54 PM


#26 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 05 March 2015 - 06:56 PM

Intretinerea celor trei unitati romanesti a fost foarte costisitoare. Daca pentru motoarele diesel (similare cu cele de la bordul VPR OSA) se puteau realiza reparatii capitale la Mangalia, turbinele trebuiau demontate si trimise pe calea ferata in URSS pentru refacerea resursei tehnice. In plus, tablele se uzau destul de rapid in zona duzelor.
Aceste nave nu au fost o achizitie foarte reusita din cauza consumului mare de carburant si a intretinerii dificile in conditiile crizei economice prelungite in care a intrat Romania in anii '80.
Clasa POTI a fost un experiment de la care se astepta foarte mult. Nu am mai vazut alte nave sovietice construite dupa acest principiu.
Cred ca macheta de la MMR s-a bazat pe planurile de mai jos:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1303108396_37cfcc449572.jpg


#27 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 05 March 2015 - 10:36 PM

Vezi postareadj-bobo, la 04 March 2015 - 11:50 PM, a spus:

Acele duze reprezinta sistemul mixt de propulsie motor diesel +turbina cu gaze , turbina cu gaze antrena un compresor centrifugal de mare capacitate , aerul coprimat era introdus in acea duza mare care avea in compunere alta duza mai mica in dreptul elicei intre cele doua duze era introdus aerul si inpreuna cu elicea creau un efect de ejectie ce marea puterea de propusie a navei si inplicit viteza navei . La vremea respectiva era o noutate , acest sistem cu turbine se folosea doar in caz de urgenta majora pe perioade scurte de cateva ore , turbinele find mari consumatoare de combustibil . Pe duneta acestor nave se observa niste cocoase aceste find aspiratille turbineleor cele dinspre pupa iar cele dinspre prova sun aspiratiile compresoarelor . Aceste nave au fost proectate sa lucreze in toate marile inclusiv in cele arctice . Se mai pot spune multe despre aceste nave , modelul de la MM este departe de realitate .
Toate cele bune .


Pana la urma exact ce am spus. Parca desenand acele duze intr-un plan de modelism s-ar fi aflat marele secret al duzelor. Cand te gandesti ca in ziua de azi cele mai moderne nave de razboi americane si ruse apar pe paginile de modelism de peste tot, si numai cine nu vrea nu le face.

#28 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 08 March 2015 - 04:59 PM

Vezi postareaDemetri, la 05 March 2015 - 10:36 PM, a spus:

Pana la urma exact ce am spus. Parca desenand acele duze intr-un plan de modelism s-ar fi aflat marele secret al duzelor. Cand te gandesti ca in ziua de azi cele mai moderne nave de razboi americane si ruse apar pe paginile de modelism de peste tot, si numai cine nu vrea nu le face.


Au aparut mai multe date despre aceste nave in publicatiile rusesti, cine are rabdare poate sa caute.
modelist konstructor
Imagine atasata: Copy of sus.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lateral2.jpg
  • Imagine atasata: z_3b1ed9fc.jpg
  • Imagine atasata: y_e082dd76.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 08 March 2015 - 05:00 PM


#29 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 21 November 2015 - 11:32 PM

Patru fotografii exceptionale care dau o imagine clara asupra corpului navei:
Imagine atasata: 1a.jpgImagine atasata: 1a (3).jpgImagine atasata: 1a (2).jpgImagine atasata: 1a (1).jpg

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi