Forum Machete,Modelism,Hobby: Salupa capitanului SANTISIMA TRINIDAD - Artesania Latina - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salupa capitanului SANTISIMA TRINIDAD - Artesania Latina

#1 Useril este offline   cpaTix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 19-August 11

Postat 19 August 2011 - 08:46 PM

sper sa va placa. nu pot spune cat mi'a luat ca sa o termin. modelul are cam 40cm

Imagine atasata: ldc1.jpg
Imagine atasata: ldc2.jpg
Imagine atasata: ldc4.jpg
Imagine atasata: ldc5.jpg
Imagine atasata: ldc6.jpg

#2 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 21 August 2011 - 12:35 PM

Barca e in regula, chiar frumoasa, cu toate ca ai mai fi putut lucra un pic la penele vaslelor. In realitate nu se termina asa brusc, sunt ascutite catre margini. Contragreutatile lor de asemenea nu cred ca sunt patrate in sectiune, ci rotunde sau octogonale (?).In rest, toate bune si la locul lor , mai putin velele, care seamana cu niste ismene puse la uscat. Poate ar fi bine sa faci altele. Cu un minim de documentare poti afla cum ar trebui sa arate ...Succesuri.

#3 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 21 August 2011 - 05:23 PM

Salut,
Velele sut cele date in cutie. Sunt deja taiate si cusute pe margini. Eu nu vad nimic anormal la ele.
Am si eu macheta asta, iar tie ti-a iesit foarte bine

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 21 August 2011 - 06:00 PM

Am auzit de multe ori fraza "asa era in cutie" . Eu personal, daca as face un astfel de kit, as incerca sa ma documentez , sa vad daca ce am in cutie e corect sau nu, apoi , in functie de concluzii as trece la modificari/imbunatatiri. Asa cred eu ca ar trebui sa arate velele... AlexPl, vezi oarece diferente?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT0272.JPG


#5 Useril este offline   Pedro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28-June 11
  • Location:115341

Postat 21 August 2011 - 06:11 PM

da ...diferente mari

#6 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 21 August 2011 - 06:56 PM

Nu a zis nimeni ca nu ai dreptate.
Insa foarte multa lume uita ca acesta este un hobby, si ca nu toata lumea este perfectionista. Poate omul nu si-a dorit niciodata sa schimbe velele, ci doar a dorit sa se destinda construind o macheta de lemn doar cu ce era in cutie. Si pe mine ma atrag acest gen de machete, cu velele deja taiate si cusute, pur si simplu pentru ca nu ma pricep la cusut. Cum ai formulat tu propozitia, printr-e randuri eu am interpretat " ai muncit frumusel, dar ai facut o treaba de ca..t cu velele alea gata facute". Un simplu "prerea mea ca..." pus inaintea acelei afirmatii ar fi fost foarte OK. De multe ori pe acest forum se uita faptul ca nu toata lumea este perfectionista, si multi dintr-e noi practicam acest hobby pentru destindere.
Fara suparare...

#7 Useril este offline   cpaTix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 19-August 11

Postat 22 August 2011 - 12:06 AM

sa stiti cain realitate parca arata ceva mai bine velele, cred ca era o idee sa le bag in niste ceai sa le dau o usoara patina. oricum daca as incerca sa cos rezultatul ar fi clar mult mai rau..........
referitor la studierea subiectului, chiar am facut asta, dar nu am gasit mai nimic nici macar pe site-urile spaniole............ /

offtopc......revell si constructo parca au scos colectii cu inventiile lui davinci..........sunt multe si arata senzational pana vezi sectiunea placajului............ voi ati construi asa ceva? sunt f frumoase dar extrem de simple.........

#8 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 23 August 2011 - 10:43 AM

mie imi place macheta ta este chiar foarte draguta. intradevar multa lume dupa forum nu au foarte multa experienta, si poate cum este cazul de fata este la prima macheta in modelism, si totusi a ales sa posteze lucrarea indiferent de critici sau remarci. Ideea este ca tie daca iti place cum arata macheta ta , atunci macheta este cea mai frumoasa , bine asta este parerea mea , spor la treaba si la mai multe machete in continuare.

#9 Useril este offline   Chessar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 21-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 09:24 AM

Salut,
Foarte frumoasa barcuta.



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi