Forum Machete,Modelism,Hobby: Sculă manuală de dat găuri mici - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sculă manuală de dat găuri mici Pentru găuri cu diametrul sub 1 mm

#21 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 September 2011 - 08:34 AM

Dificilă treabă, wurger.

Propunerea mea este să modifici o mașină de ascuțit lame de ras, care să fie echivalentul celei mari de aici. Cutea va fi repoziționată de-a lungul, iar pe cărucior, care va permite mișcarea ghidată, se va concepe un sistem de prindere a burghiului la unghiul potrivit.

Vrei și detalonare, :crazy: sau te mulțumești cu fețe de așezare plane?

Te gândești tu la o realizare practică, sau să mă gândesc eu?

#22 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 September 2011 - 03:47 PM

wurger, m-ai făcut să mă gândesc toată ziua la asta ;-)

Dacă te mulțumești cu ascuțire plană, iei o bucățică de lemn sau ce vrei tu și o găurești cu burghiul respectiv, cu o gaură înclinată după cele două plane, transversal corespunzător unghiului de atac, iar longitudinal corespunzător unghiului de așezare, vezi detaliile. Bucățica ține burghiul în poziție ca să-l dai cu mâna pe o cute foarte fină. Ca să vezi dacă se rotește îi pui un steguleț pe coada rămasă afară. Cu două găuri înclinate diferit se poate obține ascuțirea dublu plan, dar pentru plastic nu cred că e nevoie, un unghi de așezare spre maxim pare suficient.

#23 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 01:39 PM

Multumesc pentru ideea cu gaura in lemn sau ceva. Nu mi-ar fi dat prin cap.
In rest, ce zici tu acolo sunt limbi straine pentru mine....Si nu d-alea de circulatie internationala.
O sa incerc sa ascut asa. Faza e ca un suport si o gaura e buna doar pentru un burghiu si eu am de la 02 la 3 cel putin.

Ma gandisem si la fixarea burghiului intr-un dispozitiv gen mandrina si ascutirea cu un rotor abraziv cu minibormasina. Daca-mi fixez unghiurile, intr-o sesiune bag in menghina aia cam tot ce am si in cateva ore termin.

#24 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 September 2011 - 08:40 PM

Wurger, eu cred ca te vei alege cu niste burghie rupte... Cele de 0,2 si 0,3 se rup foarte usor. Better new one!

#25 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 September 2011 - 09:33 PM

@wurger: Încearcă, dar sub microscop, vreo 25X și trebuie să poți vedea apropierea abrazivului de burghiu, că altfel chiar că scenariul lui tibi22 este probabil.

#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2011 - 05:02 PM

Misto. Doar un microscop. Exact ca in "Sinucigasul". Dupa ce face rost de tuba, afla ca-i trebuie un pian.
Eu ma indoiesc ca spirale de 0.2 mm se ascut. Poate ne ajuta un spec. in mecanica fina.

#27 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2011 - 06:43 PM

Microscopul este un aparat obișnuit în ascuțitorii de scule. Pozele din topicul introductiv au fost făcute cu un microscop.

Un burghiu are o geometrie, care trebuie verificată. Nu doar unghiurile (care ies la poziționarea în șabloane, nu-s probleme), ci și dacă tăișurile sunt egale și centrate. La 0,2 mm este nevoie cel puțin de o lupă care mărește de 1OX. De obicei lupa n-are suport, iar una așa de puternică este mică, nu se poate lucra sub ea. Nici sub microscop, că sare praf abraziv. Însă este singura posibilitate la cum propune wurger. Poate are un microscop de jucărie, cu lentile de plastic, de care nu-i mare pagubă. Sau poate chiar face unul, cu două sticle de ochelari. Fără un aparat de urmărire directă, mai bine dă burghiul pe cute, că acolo vitezele de așchiere și forțele sunt mici, deci riscul este mic. Bineînțeles, cute de ascuțit katane, nu coase. :-)

#28 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2011 - 09:05 PM

Citeaza

Microscopul este un aparat obișnuit în ascuțitorii de scule.

Ma gandesc ca foarte putini dintre noi au o scularie in debara.

Doream sa spun ca trebuie oferite solutii rezonabile. Pentru persoane care ascut o data pe an 10 burghie. Si care nu sunt nici sculeri, nici prelucratori prin aschiere.

Si tot incerc sa-mi imaginez un dispozitiv de ascutit spirale de 0,2mm.
Oricum cred ca-i de preferat o piatra de honuit decat o cute (indiferent de care...).
:hi:

#29 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2011 - 10:09 PM

Vezi postareaflo, la 16 September 2011 - 09:05 PM, a spus:

Ma gandesc ca foarte putini dintre noi au o scularie in debara.
(...)
Oricum cred ca-i de preferat o piatra de honuit decat o cute

Ce voiam eu să spun este că microscoapele, mai ales cele cu măriri mici, nu sunt ceva așa de rar. Cine face piese la care are nevoie de găuri de 0,2 aproape sigur are un sistem optic de mărire, dacă nu pentru altceva, măcar pentru poziționarea corectă a găurii.

O piatră de honuit este o cute doar puțin mai fină ca cea pentru coasă, nu arată ca o piatră, ci ca un ciment. Nu e compactă, e „moale” în terminologia pietrelor, adică liantul este friabil, ca să elibereze ușor grăunțele abrazive tocite. Burghiul de 0,2 ar săpa în ea un șanț imediat (și vârful cuțitului sapă).
Ceva foarte fin este piatra de pe piesa aia triunghiulară din mașina de ascuțit lame de ras, care piesă are pe o față o cute clasică, pe a doua o piatră fină (pe aia o recomand pentru burghiele de 0,2) iar pe a treia o piele, ca aia pe care ascut briciul frizerii. Cu pielea nu este ce face, că ascuțirea pe piele are alt principiu, merge la cuțite, nu la scule așchietoare.

V-am spus o soluție simplă cu gaura înclinată. :-)

#30 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2011 - 10:22 PM

Da, ai dreptate in privinta pietrei de honuit. Ma gandeam ca una din aceea e mai lesne de gasit decat o masina de ascutit lame de ras. Doamne ce pot face unii, isi ascut lamele de ras. Bine ca nu s-au gandit la ascutitori de scobitori.
Chestia cu gaura am priceput-o. Dar iti trebuie ochi si vreo trei maini mai sigure ca ale unui neorochirurg.

#31 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 September 2011 - 11:09 PM

Vezi postareape_dos, la 16 September 2011 - 10:09 PM, a spus:

...Cine face piese la care are nevoie de găuri de 0,2 aproape sigur are un sistem optic de mărire, dacă nu pentru altceva, măcar pentru poziționarea corectă a găurii.
...


Aici te inseli. Nu are sens sa intru in detalii cu atat mai putin sa dau exemple.

Pentru o gaura de asemenea marime nu se justifica in nici un caz utilizarea unui microscop - indiferent de ce "calibru" ar fi el; chiar si o pozitionare relativ gresita a gaurii, din pacate nu e perceputa cu ochiul liber. Asta vis-a-vis de gauri tehnologice ce tin de hobby-urile ce au legatura cu profilul forumului. In alte domenii cu siguranta da, dar nu pentru simplii "lipitori de plastice". :crazy:

Mai mult, o operatiune de o asemenea finete si precizie cum e cea de "reascutire" a unui burghiu de 0.1 sau 0.2 sau chiar 0.5 mm de asemenea cred ca nu se justifica, cand pot "sa pierd" doar 20-30 lei cumparand altele noi, fata de timpul/nervii/rebuturile obtinute precum si oboseala ochilor datorate toate incercarilor de reascutire a unei unelte aschietoare care este "expendable" prin definitie.


Vezi postareaflo, la 16 September 2011 - 10:22 PM, a spus:

...
Doamne ce pot face unii, isi ascut lamele de ras. Bine ca nu s-au gandit la ascutitori de scobitori.
..


Asta chiar mi-a placut. :lol:

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 16 September 2011 - 11:11 PM


#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2011 - 08:15 AM

Eu m-am jucat mult cu electronica. Acolo burghiele de 0,3 - 1mm, bine scutite, reau indispensabile. Eu am rezolvat treaba cu o cute fina si o lupa x10, montata pe o rama de ochelari (acum e folosita la magnose si alte chestii din astea finute). Udam piatra si, sub lupa, trageam burghiul pe ea pina se ascutea. Mergea la fix, fara alte scule ajutatoare. Acu' , ca plasticul e mai moale, ascut mai rad, dar folosesc acelasi procedeu.

#33 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 12:18 PM

Vezi postareaZ-mare, la 24 August 2011 - 08:16 AM, a spus:


:nea: Ia-mi, te rog, si mie vreo zece bucati! ;-)

Z- mare, ai dreptate. Altele sunt preturile fata de acum 2-3 ani. Azi am gasit de 0,2mm cu 2 lei bucata. Le-am luat pe toate cate le mai avea. Mai am o promisiune la 1 leu/ bucata.

#34 Useril este offline   cocolino 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 03-February 12

Postat 04 February 2012 - 05:23 PM

Vreau si eu o scula de gaurit manuala pentru gauri de diametru mic (0,5 - 3 mm) de preferinta de la o firma din Bucuresti. Stie cineva?

#35 Useril este offline   Beck103x 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere :D

Postat 05 February 2012 - 05:01 PM

Vezi postareawurger, la 12 September 2011 - 11:45 PM, a spus:

Ma bag si eu cam tarziu in discutie, dar gaurile fine chiar sub 0,5 cu mult, sunt necesare ca aerul, cel putin in modelismul facut de mine


Am gasit deunazi in spatele pietei obor (unde scrie tool flea market Imagine postata http://wikimapia.org...74&z=18&l=0&m=b ) un tovaras care vinde bituri de surubelnita cu cap de burghiu. erau bituri de 0.5 si 0.4 dar nu am cumparat nimic inca si nu pot sa spun daca erau bune de ceva. Revin in cateva zile cu feedback

#36 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 February 2012 - 01:18 PM

Vezi postareawurger, la 12 September 2011 - 11:45 PM, a spus:

Eu mai tare as vrea sa stiu cum sa-mi ascut niste burghie de 0,2 ; 0,3 si chiar mai mici care nu prea mai taie.


Incearca la un slefuitor rotativ, disc din smilgher granulatie foarte mica si sub lupa. Mie imi iese.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi