Forum Machete,Modelism,Hobby: Comandat de Lefegii, Secolul XVI-XVII - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Comandat de Lefegii, Secolul XVI-XVII Figurina 54mm

#1 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 18 September 2011 - 07:29 PM

Secolul al XVI-lea si inceputul scolului XVII vede aparatia armatelor de mercenari (numiti si lefegii) ca o necesitate. Si asta, datorita folosirii, in principal, tot mai mult a armelor de foc pe campul de lupta. Nu fac exceptie nici Tarile Romane. Mihai Viteazul, in campaniile sale cumpara serviciile lor. Prezenta lefegiilor in armata voievodului a crescut de la an la an, fiind cunoscut ca Mihai invinge la Guraslau, in fruntea unei armate de lefegii. Este adevarat ca tot lefegii, de data asta ai generalului Basta, l-au ucis pe Mihai. Dar sa consideram ca al nostru Comandant de Lefegii este loial Viteazului, fiind unul dintre cei care au contribuit la victoriile domnitorului muntean.

Kitul pe care l-am ales este produs de ELITE Minaturas si, in forma sa originala, este numit Comandant (Voievod) Rus, Secolul XVI fiind o figurina de 54mm. Componenta kitului mi-a permis sa-l redenumesc Comandant de Lefegii care, dupa cum veti vedea poate fi plasat oriunde in spatiul Carpato-Dunareano-Pontic al sfarsitului de secol XVI si inceput de secol XVII.

Acest proiect am vrut sa-l execut altfel decat celelalte figurine lucrate in trecut. Mi-am propus sa-l pictez numai cu vopsele acrilice, ceea ce s-a realizat cu exceptia vopselelor metalice si a unor mici detalii la care am sa revin la timpul potrivit. Un proiect complet nou pentru mine. Am folosit vopsele acrilice si in trecut, dar numai pentru stratul support, straturile finale fiind lucrate cu vopsele de ulei sau email. Asa ca a fost interesant si foarte instructiv pentru mine sa lucrez aproape exclusiv cu vopsele acrilice. Am invatat multe lucruri noi, ceea ce mi-am si propus. Rezultatele urmeaza sa le apreciati voi.

Destul cu vorba. Haideti sa ne intoarcem in timp, in vremea Viteazului si sa-l vedem pe Comandantul de Lefegii.

Sub forma unor colaje, va prezint diferite faze de lucru, precum si cateva probleme pe care kitul le-a prezentat in timpul lucrului. Am sa prezint in etape ca sa fie mai usor de urmarit. Interventia, comentariile si criticile voastre sunt, ca intotdeauna binevenite si multumesc ca a-ti avut rabdare sa-mi cititi logoreea.

Primul colaj prezinta kitul ELITE iar cel de al doilea primele faze de lucru.

Voi continua in curand cu restul fazelor de lucru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize 1000-800.jpg
  • Imagine atasata: Resize 1000-5-800.jpg


#2 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2011 - 08:44 PM

Salutare, o sa casc ochii mari la tehnicile de vopsit, ca va trebui sa ma ocup si eu de piticii pe care ii fac :drinks: .

#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 18 September 2011 - 11:56 PM

Vezi postareadan2du, la 18 September 2011 - 08:44 PM, a spus:

Salutare, o sa casc ochii mari la tehnicile de vopsit, ca va trebui sa ma ocup si eu de piticii pe care ii fac :drinks: .


Salut dan2du,
Din pacate, ce voi prezenta este mai mult centrat pe figurina decat pe tehnicile folosite. Daca ai intrebari referitor la tehnici iti voi raspunde cu mare placere. Bineinteles, daca stiu. Oricum, intrebari sunt binevenite.

Sa continuam.
M-am ocupat de decorul in care va fi amplasata figurina. Acum veti intelege de ce mentionam mai devreme ca pot plasa comandantul nostru oriunde in vatra noastra stramoseasca. (primul colaj)
Al doilea colaj prezinta finalizarea vopsirii dolmanului precum si a mantalei de culoare rosie. Eu ii spun manta dar nu stiu daca-i corect.
Acum imi voi lua putin timp sa explic problema principala a acestui kit. Dupa cum observati ambele maini sunt asamblate. Intotdeauna inainte de a lipi parti componente ale unui kit, eu fac un dry fit. Folosesc blue-tac pt. asta. Figurina are sculptate locasuri in care ambele maini se aseaza. Aici este problema. Postura mainilor se ia in raport cu potitia umerilor. Mana dreapta s-a asezat foarte bine in locasul ei si este aliniata cu pozitia umerilor. Mana stanga daca este asamblata in locasul ei se va alinia cu pozitia umerilor si totul pare in regula. Am asamblat (dry fit) dolmanul si nu mi-am dat seama ca mana stanga a fost impinsa in fata. Reamintesc ca toate piesele sunt "lipite" cu blue-tac. Toate frumoase si am lipit mainile definitiv, in vederea vopsirii. Nu mi-am dat seama decat mai tarziu, la asamblarea finala, ca dolmanul nu mai sta unde trebuie. A trebuit sa rup mana stanga si s-o lipesc impreuna cu dolmanul de figurina. Devierea mainii stangi fata de locul initial sculptat este majora. Aceasta este problema principala a acestei figurine.
Pentru vopsire am folosit vopsele Andrea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize 1000-2-800.jpg
  • Imagine atasata: Resize 1000-3-800.jpg

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 18 September 2011 - 11:58 PM


#4 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 19 September 2011 - 03:35 PM

Am continuat cu asamblarea mantalei si a armelor. In ceea ce priveste armele le-am pictat cu emailuri metalice (cupru si aur) iar ce le doua teci le-am vopsit cu ink negru. Mi-a placut textura satinata.
Elementele decorative de pe spatele dolmanului sunt pur imaginare si le-am executat cu vopsea acrilica si metalica (email).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize 1000-4-800.jpg


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 September 2011 - 07:30 PM

Excelent.
Pana aici ... :hi:

#6 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 19 September 2011 - 11:20 PM

Vezi postareaLonginus, la 19 September 2011 - 07:30 PM, a spus:

Excelent.
Pana aici ... :hi:


Merci Longinus.

Am trecut la asamblarea generala dupa care urmeaza ultimele finisaje si fotografiile de final.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize 1000-6-800.jpg


#7 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 September 2011 - 02:17 AM

Inainte de a incheia prezentarea vreau sa va mai spun cateva detalii. Armura si coiful le-am lucrat in mod clasic. Adica le-am lustruit dupa care am aplicat un wash negru de ulei si dupa ce s-a uscat am aplicat un drybrush cu X19 smoke acrilic de la Tamiya. Ornamentele armurii, cotierelor, coifului si armele le-am vopsit cu emailuri Testors metalice cupru si aur. Tecile armelor cu ink negru. Pe coif am aplicat un drybrush foarte usor cu burnt siena iar pe cizme cu burnt umber si un pic de burnt siena.

Iata-l pe Comandatul de Lefegii din armata Viteazului la sfarsitul facerii lui.

Daca aveti comentarii sau intrebari eu va stau la dispozitie cu mare placere si va multumesc ca a-ti alocat din timpul vostru pretios sa cititi si vizionati aceste fotografii.
Astept comentariile voastre.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1034 - Copy-1500.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1035 - Copy-1500.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1036 - Copy-1500.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1037 - Copy-1500.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1038 - Copy-1500.jpg
  • Imagine atasata: Colaj 1500.jpg


#8 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 07:13 AM

A iesit super :clapping: . Ar trebui sa tratam si vopsirea stii tu cui :whistle: .Nu de alta dar l-am promis cuivasi nu pot sa-l dau asa.

#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 20 September 2011 - 02:33 PM

Frumos, arata foarte bine si fata este de mare angajament.... :rolleyes:

#10 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 September 2011 - 02:55 PM

Multumesc pentru aprecieri!

dan2du - Mi-ar face placere sa te ajut dar ma aflu la vreo 5000 km de tara si cred ca asta introduce o mare problema logistica. Mie imi plac mult figurinele sculptate de tine dar logistica ne omoara.

#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 20 September 2011 - 08:04 PM

O bijuterie, foarte frumos!

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 20 September 2011 - 10:46 PM

No comments!Just... :hi: :hi: :hi: !

#13 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 September 2011 - 11:18 PM

Multumesc tgr si dani!

Ma bucur ca va place.

#14 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 22 September 2011 - 07:54 AM

Forte bine riuscit si forte "smecher" idea de pune obliqu base de figura de pe base de lemn....crease intensitate in privire.Cu gustul personal ar fi dat un spalare cu sepia la parte metalica si o lumina in plus la parte interna de mantel si incercat de face chiar aprope de lumina alb la parte gris de piela la piept...dar este numai gustul personal.
Alberto

#15 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 22 September 2011 - 02:52 PM

Vezi postarea93178000, la 22 September 2011 - 07:54 AM, a spus:

Forte bine riuscit si forte "smecher" idea de pune obliqu base de figura de pe base de lemn....crease intensitate in privire.Cu gustul personal ar fi dat un spalare cu sepia la parte metalica si o lumina in plus la parte interna de mantel si incercat de face chiar aprope de lumina alb la parte gris de piela la piept...dar este numai gustul personal.
Alberto


Multumesc Alberto!!!.
Am retinut idea de a spala cu sepia partile metalice si am s-o experimentez. Nu imi este foarte clar la ce te referi cand spui pielea de la piept. Te referi la blana si gulerul dolmanului (haina care o are pe umeri - cea vere)?
Merci inca o data pentru feedback!

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 22 September 2011 - 05:17 PM

Din punctul meu de vedere, o figurina pictata prinde viata, isi pune in valoare calitatile , iar o pictura de calitate ii ascunde defectele.
Eu nu vad nici un defect deci...toata stima Lav. Ceva cu adevarat deosebit :clapping:

#17 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 September 2011 - 03:35 PM

Vezi postareasilviug2009, la 22 September 2011 - 05:17 PM, a spus:

Din punctul meu de vedere, o figurina pictata prinde viata, isi pune in valoare calitatile , iar o pictura de calitate ii ascunde defectele.
Eu nu vad nici un defect deci...toata stima Lav. Ceva cu adevarat deosebit :clapping:

Multumesc!!!
Stiu ca tu sculptezi figurine. Cu cat figurina este mai bine sculptata cu atat pictarea este mai usoara si scoate in evidenta detaliile. Prin pictare nu prea poti ascunde defecte de sculptura. Figurina trebuie sa fie cat mai bine lucrata pt. ca pictorul s-o scoata in evidenta. De multe ori privitorul admira pictura figurinei dar, sa sti ca, pictorul intotdeauna admira sculptura.

#18 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 September 2011 - 04:26 PM

Lav-Z, o sculptura poate sa prezinte spre exemplu crapaturi, sau poate rupturi (astea le-am numit defecte), fara sa adaug la sectiunea asta o figurina disproportionata, sau o figurina sculptata slab (fara simt estetic). Prin pictura o crapatura poate sa devina o ruptura de haina spre exemplu sau sa devina o cicratice, iar o bucata lipsa sa devina o rana. Chiar si cumparata, o figurina poate avea astfel de defecte, care se pot remedia prin pictura sau evident prin adaugare de material.
DAR....cum nu ma pricep deloc la pictura (inca nu am testat capitolul asta), este posibil sa ai dreptate, inseamna ca am judecat gresit. :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 25 September 2011 - 05:01 PM


#19 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 September 2011 - 06:09 PM

Vezi postareasilviug2009, la 25 September 2011 - 04:26 PM, a spus:

Lav-Z, o sculptura poate sa prezinte spre exemplu crapaturi, sau poate rupturi (astea le-am numit defecte),....


Astea sunt defecte majore care, practic pericliteaza integritatea figurinei. Practic in aceasta situatie, eu evaluez procesul de reparatie iar daca acesta imi da o sansa mare de a restaura figurina o repar. Daca am cel mai mic dubiu, o returnez. Dar niciodata nu ma gandesc cum a-si putea remedia prin pictare.

Citeaza

.......fara sa adaug la sectiunea asta o figurina disproportionata, sau o figurina sculptata slab (fara simt estetic).


Deci figurina este integra fizic, dar este slab sculptata. Ei, in acest caz evaluez. Depinde. Am facut un experiment, ceva timp in urma, cu o figurina din plastic, care avea probleme din acestea. Daca esti curios poti sa te uiti aici http://www.cartula.r...h__1#entry82552. Parerea mea este ca nu a fost timp pierdut; am invatat cateva chestiuni, dar prefer sa pictez figurine sculptate bine si foarte bine.

Citeaza

Prin pictura o crapatura poate sa devina o ruptura de haina spre exemplu sau sa devina o cicratice, iar o bucata lipsa sa devina o rana. Chiar si cumparata, o figurina poate avea astfel de defecte, care se pot remedia prin pictura sau evident prin adaugare de material.


Din punctul meu de vedere, o ruptura nu poate fi decat o ruptura. Figurina este deteliorata; poate fi reparata sau returnata. Asemenea defecte brutale nu pot fi compensate prin pictare in mod realistic. Nu poti baga un asemenea defect sub "pres", prin pictare.
Am urmarit sculpturile tale si imi plac. Daca continui cu atentia la detalii de care ai dat dovada, talentul tau te va ajuta sa faci figurine de calitate. Voi urmari cu atentie lucrarile tale.

#20 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 September 2011 - 07:12 PM

Lectie invatata. Sunt lucruri de care voi tine cont in momentul in care ma voi apuca sa studiez si pictura, in felul asta voi stii sa abordez altfel o figurina, sa nu pierd timpul incercand sa fac ceva care nu ar fi avut o finalizare...sa-i spunem multumitoare. Am un mare avantaj si anume ca nu am teorii batute in cuie, iar atunci cand cineva imi demonstreaza pe o cale logica, ca modul meu de a privi lucrurile este gresit, imi scot palaria si incerc sa invat.
Sper ca odata si odata sa pot sculpta (modela mai bine zis :rolleyes: ) figurine la fel de placute ochiului asa cum sunt cele pictate de tine. Mult spor si-mi doresc sa vad cat mai des lucrari pictate de tine :drinks:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi