Forum Machete,Modelism,Hobby: Diluare vopsea acrilica Agama - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diluare vopsea acrilica Agama

#1 Useril este offline   Mike 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 15-October 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Chitara, Modelism, Egiptologia

Postat 19 September 2011 - 03:56 PM

Salut,

E posibil ca intrebarea mea sa aiba un raspuns in acest forum, insa nu mi-e foarte clar. De curand am inceput sa experimentez cu acrilice Agama incercand sa scap de efectul nociv al diluant-ului de email. Uneori imi iese sa vopsesc, alteori aerograful se ineaca atat de rau in vopsea, ca abia scuipa sau nu mai scuipa nimic si nu mai sufla decat aer astfel incat nu am altceva de facut decat sa arunc vopseaua si sa o iau de la capat.

So, ce am incercat ca diluant:
1) apa (de la PET)
2) alcool izopropilic
3) ambele de mai sus + retarder (luat la indicatiile unui prieten :-))

Uneori imi iese, alteori nu-mi iese, nu pricep si pace :-(.. care sa fie reteta magica?

P.S. apa distilata o fi de folos, au ba?
P.S2. cu email si diluant Nitro imi iese anytime, so nu cred ca e problema de aerograf (by the way, e dual-action)

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 September 2011 - 07:38 PM

Reteta magica o vei constata tu in timp! La acrilicele diluate cu apa este ceva mai problematic sa vopsesti cu aerograful, dar nu imposibil. Cel putin ce am contatat eu la folosirea vopselelor similare Revell (aqua):

- Diuza si acul trebuie sa fie perfect curate! Altfel nu merge!
- Presiune cit mai mica la vopsire.
- Atentie mai mare ca la celalate vopsele cind apesi si tragi triggerul!
- Verificarea depunerilor de vopsea pe virful acului, se sterge depunerea de pe ac, altfel ajunge in diuza si... pa.
- Mai conteaza si temperatura in spatiul unde ai vopsit. Prea cald, vopseaua se usuca prea repede...

Succes!

#3 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 September 2011 - 08:07 PM

Incearca si cu apa distilata. Eu asa diluez acrilicele Agama. O folosesc pentru vopsire pe suprafete mai mari (de exemplu la avioanele germane vopsesc intradosul cu RLM 76). Pentru chestii de finete prefer vopselele email sau laquer. Pentru a evita infundarea duzei curat acul din cand in cand cu alcool izopropilic.
Bafta!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2011 - 09:18 PM

Cel mai bine ar fi sa folosesti diluantul de la Agama.
Eu am incercat sa diluez cu un amestec de apa si alcool etilic cam 60% + 40%. Retarder nu te sfatuiesc sa folosesti, are un efect de brinzire a vopselei. Alcool izopropilic nediluat are de asemenea un efect de "separare" a componentelor. In dilutie poti incerca un raport de 10% alcool izopropilic + 90% apa. In general, vopsirea cu aclilice este mai dificila decit cu emailuri din cauza ca primele se usuca foarte repede. Cum se spunea si mai sus, duza si acul, in cursul operatiei de vopsire, trebuie curatate, din cind in cind, cu apa sau alcool etilic.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi