Forum Machete,Modelism,Hobby: Yamaha YZR M1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yamaha YZR M1 Tamiya 1:12, diverse variante construite de tibi22

#41 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 April 2014 - 08:47 AM

Salut prieteni, ma bucur ca va place! Ma mai bucur ca am salvat modelul acum si nu a trebuit sa o reiau de la capat! Decalurile sunt foarte bune dar trebuie modelate pe forme curbe si nu numai! Fara Micro Sol si apa fierbinte nu as fi avut succes!

@AdiP - avem aici in oras un magazin Polycolor. M-am dus de curiozitate sa vad ce au si ce pot cumpara. Cautam o vopsea neagra mata cu uscare rapida si asa am dat de vopseaua asta perlata. L-am rugat pe vinzator sa imi dea numai cit incape in sticluta Tamiya de 10 ml. Vopseaua este destul de groasa, cam ca mierea, si mi-a ramas suficient pentru inca 2 - 3 modele de genul asta! Se poate dilua cu Nitro sau mai bine cu D 20. Vopseaua fiind mai transparenta, are nevoie de o baza alba. In cazul meu grund Tamiya alb.
Vopseaua asta merge exceptional cu aerograful. Cred ca nu am fost demult asa de incintat cu am fost in momentul in care am aplicat vopseaua asta.

@BMF - da, rotile sunt prefuita intentionat. Am dat cu putin pigmenti Tamiya si pe decalurile Michelin pentru a le mai reduce efectul de nou. Cauciucurile sunt si slefuite de dunga pe care o au cind este noua de la turnare. Putem sa o las acolo, deoarece si cauciucurile noi din MotoGP au acea dunga cind sunt rotile noi dar am dorit sa le reprezint folosite.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 10 April 2014 - 08:53 AM


#42 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 April 2014 - 06:02 PM

Tibi, puteam sa jur ca astea-s fotografii de la un salon sau de pe o pista, in nici un caz macheta. Nu-s mare amator, dar bijuteriile n-ai cum sa nu le remarci! :hi: :hi:

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 12 April 2014 - 06:02 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi