Forum Machete,Modelism,Hobby: Armata pierduta a lui Napoleon 1812 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armata pierduta a lui Napoleon 1812 resturi ale armatei franceze in retragere

#1 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 09:20 AM

Scala 1;32
Un soldat francez si un copil de trupa(tobosar)intr-o caruta in retragere,dupa dezastrul din Rusia.
zapada artificiala a fost adaugata la sfarsit ,Diluand aracet cu apa in proportie de 50% si aplicand zapada artificiala,...dupa uscare zapada ramane in zonele dorite.Zapada artif este un mineral pulbere care imita f. bine zapada reala.
Montajul dupa pictarea figurilor.Culori standard VDSA pt figuri si cai si trusa de pictura lemn pt caruta.
Efecte de rugina la partile metalice ale caruteicare s-a dorit cu patina(destul de veche,dar inca functionala.
Unul dintre scenariile mele preferate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tp03-3.JPG
  • Imagine atasata: tp03-1.JPG
  • Imagine atasata: tp03-2.JPG
  • Imagine atasata: tp03-4.JPG


#2 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 October 2011 - 09:49 AM

1. De ce strălucește uniforma de parcă ar fi de plastic?

2. De ce ține soldatul pușca cu mâna goală în gerul retragerii din Rusia?

3. Ce nevoie are să țină pușca în mână? De ce n-o poate lăsa jos în căruță?

4. Rușii înșiși „încalță” caii?

#3 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 12:07 PM

Vezi postareape_dos, la 23 October 2011 - 09:49 AM, a spus:

1. De ce strălucește uniforma de parcă ar fi de plastic?

2. De ce ține soldatul pușca cu mâna goală în gerul retragerii din Rusia?

3. Ce nevoie are să țină pușca în mână? De ce n-o poate lăsa jos în căruță?

4. Rușii înșiși „încalță" caii?



Raspund cu mare sila si este ultima oara cand postez.
1.Iarna dupa mult timp in aer liber(zapada,ger,lapovita...toti dracii)hainele au tendinta sa luceasca.Tu traiesti la tropice?
2/3.Poare soldatul simtea un pericol iminent si isi scosese manusile ,tinand pusca la indemana,gata de actiune,in ciuda frigului.
4.Aici chiar esti sub orice critica.Caii nu sunt incaltati(,,,incaltat esti tu !)Anumiti cai de tractiune au par crescut care acopera copitele(foloseste zoom-ul)..si cauta pe "goagal"ca sa citez un clasic in viata.

Tu nu si prea multi altii ca tine nu incerca decat sa-si bata joc de munca altuia.Asta e tot de ai remarcat tu din tot scenariul asta???
Vroiam sa continui cu prezentarea la cat.Tehnici......cu finalizarea unui proces de pictura pt principianti(din putina mea experienta)dar m-a apucat o scarba citindu-ti comentariile de "habarnist" plin de rautate,incat consider ca nu merita.
Altul ca tine intreba daca este normala distanta mica (corect remarcat dealtfel)intre tunuri si tancuri(la berlin 1945).Raspund pe aceasta cale..Normal nu,dar iti trebuia o diorama enorma sa lasi suficient spatiu...si da,deoarece intr-o lupta urbana la mica distanta,in cazul acela tunurile erau deja sub unghiul de tragere al tancurilor care de multe ori preferau sa treaca peste artilerie,zdrobindu;le sub senile ..si pt ca trasul din mers la tancuri era destul de dificil si cu rata slaba de eficacitate.(exceptie Michael Wittman si putini ca el)
Dar nu am putut sa remarc ca in afara cautatului nodului din papura,pe f putini ii intereseaza altceva.Acel ceva care ar fi chiar scopul forumului si postarilor.
Am un prieten care imi spunea ca imi pierd timpul si ca o sa ma satur de atatea mistouri si rautati.Din pacate a avut dreptate.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2011 - 12:27 PM

Probabil prietenul respectiv e Serpent.
Ai o parere mult prea buna despre tine si asta e periculos.
Forumurile exista pentru ca cei care le frecventeaza sa comenteze si sa-si insuseasca comentariile la adresa lor pentru a-si rectifica greselile si a se perfectiona.
Lucrarile care ajung sa nu mai fie comentate inseamna ca sunt atat de proaste incat ar fi pierdere de timp.

Strict tehnic:
- Degetele mainilor nu sunt delimitate prin culoare de nici un fel;
- N-am auzit de haine care sa luceasca la ger;
- Nu stiu de cine este facuta sculptura, dar nu te-a ajutat deloc in procesul de pictare. Este asemanatoare cu a figurinelor de serie mare care se vand gata vopsite.
- Ochii sunt executati gresit (stiu pe cineva care-i face la fel sau mai bine la 1/72), si oricum pe gerul si viscolul respectiv ar fi trebuit sa fie aproape inchisi.
- Caii de tractiune au intradevar pilozitate mai bogata la copite dar caii de la caruta ta nu arata in general a cai de tractiune (sunt plapanzi) iar apreschiurile sunt mult exagerate. In plus nu s-a prins deloc zapada pe ele (de la mersul prin zapada zic).
Ar mai fi multe de zis dar se pare ca nu te intereseaza decat parerea ta despre tine si ceea ce faci.

#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 23 October 2011 - 12:39 PM

Timoniere- fara suparare.
Daca asteptai cumva, ca prin postarea unor topice si explicatii succinte aferente lor, ca toata lumea doar sa laude (de multe ori fara sa stie exact pe cine) , te inseli putintel. Nod in papura iti cauta lumea doar in masura in care postarile sunt ambigue sau prezinta erori, lasand uneori loc de interpretari si/sau comentarii mai mult sau mai putin belicoase.

Pentru ca esti de putina vreme pe acest forum, probabil nu ii cunosti pe toti cei care activeaza sau pun intrebari in topicele tale. Unii sunt mai la inceput de drum, altii pe la jumate, altii poate considera ca au trecut "de prima tinerete" machetistica. Depinde insa doar de tine in ce masura esti dispus sa raspunzi- pertinent- intrebarilor puse.

Si daca tot suntem la capitolul dat cu pararea, as vrea sa mi-o spun si eu; atat despre lucrarea de fata cat si despre cea cu Panther-ul prezentat de tine.

Caii ii apreciez a fi turnati/reprezentati naiv- asta in raport cu nivelul de detaliu al carutei. Nu comentez acuratetea personajelor insa nu-mi place nici mie vopsirea lor, si mai ales vopsirea fizionomiilor, cu trasaturi holbate. E interpretabil, si cu siguranta discutabil.

Compozitia dioramei nu este de comentat nici ea - variantea interpretarilor putand fi gasite in functie de mintea si/sau dorinta celui care o asambleaza sau a celui care o priveste.
Aceeasi cai (si de data asta sunt si eu in asentimentul user-ului Pe Dos), nu-mi par nici mie a fi cai grei de tractiune incaltati de mama natura in felul in care ii descriai tu mai sus, imi aduc mai degraba cu niste cai carora li s-au invelit copitele cu bucati de panza. Elementul principal care ma face sa consider asta este tocmai grosimea picioarelor si a corpului.
Mare atentie la reprezentarea haturilor din mainile sefului de atelaj.
Si cu asta, ma opresc din tirada vis -a-vis de diorama 1812.

PS> Wurger a exprimat cu mult mai bine vad ca si inaintea mea, exact ceea ce am batut si eu in tastatura, mai sus.
:hi:

Legat de Panther-ul prezentat in alt topic, am doar doua intrebari pentru tine :

1. In ce an a intrat in compunerea unitatilor de blindate, masina aceasta ?
2. In ce an s-a trecut la vopsirea carutelor germane blindate in Dunklegelb nach Muster (RAL 7028) ?

Te rog daca este posibil - fara a detalia modalitatile de vopsire in haina de iarna a blindatelor germane, sa stai putin stramb si sa cugeti drept la ceea ce am intrebat mai sus - si strict legat de vopsirea blindatului tau, care are (din ceea ce vad eu in imaginile tale) o haina Dunkelgrau sub cea de iarna.

O zi faina sa ai (faina insemnand frumoasa).
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 23 October 2011 - 12:43 PM


#6 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 03:14 PM

Vezi postareawurger, la 23 October 2011 - 12:27 PM, a spus:

Probabil prietenul respectiv e Serpent.
Ai o parere mult prea buna despre tine si asta e periculos.
Forumurile exista pentru ca cei care le frecventeaza sa comenteze si sa-si insuseasca comentariile la adresa lor pentru a-si rectifica greselile si a se perfectiona.
Lucrarile care ajung sa nu mai fie comentate inseamna ca sunt atat de proaste incat ar fi pierdere de timp.

Strict tehnic:
- Degetele mainilor nu sunt delimitate prin culoare de nici un fel;
- N-am auzit de haine care sa luceasca la ger;
- Nu stiu de cine este facuta sculptura, dar nu te-a ajutat deloc in procesul de pictare. Este asemanatoare cu a figurinelor de serie mare care se vand gata vopsite.
- Ochii sunt executati gresit (stiu pe cineva care-i face la fel sau mai bine la 1/72), si oricum pe gerul si viscolul respectiv ar fi trebuit sa fie aproape inchisi.
- Caii de tractiune au intradevar pilozitate mai bogata la copite dar caii de la caruta ta nu arata in general a cai de tractiune (sunt plapanzi) iar apreschiurile sunt mult exagerate. In plus nu s-a prins deloc zapada pe ele (de la mersul prin zapada zic).
Ar mai fi multe de zis dar se pare ca nu te intereseaza decat parerea ta despre tine si ceea ce faci.


Ma intereseaza parerea altora si sunt deschis la critici.Dar hai sa nu confundam criticile cu intrebarile stupide .De ce are sapca cand putea sa nu aiba?
Am deja o varsta si imi dau seama cand discuti serios sau in bascalie.
Tie ti se par normale intrebarile pt care m-am enervat?
Iarna,daca hainele ingheata pe tine vor avea un usor luciu.Raman la parerea mea.Am fost in armata de la 14 la 20 de ani si nu am uitat.Cu ochii sunt de acord,se putea mai bine.
La cai este discutabil,as fi vrut sa pun si mai amarati(data fiind abundenta hranei).
Nimic nu este perfect.





#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 October 2011 - 04:00 PM

Timonierule, romanul are o vorba: un sut in fund inseamna un pas inainte! Criticile, circotelile, cum le spun eu, nu sunt menite a stirbi cuiva din prestigiu, ci de a corecta eventualele greseli/scapari. Nimeni nu critica doar ca se afle in treaba!
Dupa parerea mea, observatiile sunt pertinente si chiar bine venite, daca vrei sa tii cont de ele. Exact intrebarile pe care l-a pus Pe-dos, le-as fi pus si eu. Am facut armata, la Brasov, la minus 30 de grade, dar mantale sau pantaloni care sa luceasca de la ger nu am vazut, nici macar pislarii, destul de uzi de altfel! O haina lucioasa insemana o haina uda, inghetata, deci de nici un folos pentru purtator! Hai si de la mine o circoteala: caruta si calul au fost teleportate acolo? Nu se vade nici un fel de urma! Vezi, asta ziceam, amanuntele/scaparile pe care altii le vad mai bine, pot "strica" o lucrare. Fara suparare.

In alta ordine de idei, aici pe forum nu ageam limbajul necivilizat. Optiunea de a ramanine sau nu iti apartrine!
Orice alte discutii pe linga subiectul Armata pierduta a lui Napoleon 1812 vor fi sterse fara alte comentarii. Daca aceti ceva de lamurit, exista optiunea PM, folositi-o cu incredere!

#8 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 October 2011 - 07:19 PM

@timonierul: Hai să ne lămurim.
Nici urmă de bășcălie.
Eu sunt habarnist în tehnici de pictură, dar îmi place realismul, lucru care l-am susținut în toate postările mele de aici.

1. La haine v-a răspuns și Z-mare. Singurul caz în care ar luci ceva ar fi o bură înghețată, dar aia nu s-a putut întâmpla la gerul din Rusia din timpul retragerii lui Napoleon. Și dacă s-ar fi întâmplat, luciul era cu totul altul, cu scânteieri mărunte, nu ca plasticul.

2-3. Dacă ziceți că tocmai și-a scos mănușile și a apucat arma pentru că tocmai a sesizat o amenințare, atunci vreau să văd o atitudine alarmată, o privire peste umăr, ceva, ori soldatul tronează pe capră într-o atitudine de parcă după cotitură ar și ajunge acasă.

4. Caii de tracțiune, de exemplu cei frizoni, care au păr peste copite, au și o anumită structură osoasă, mai lată. Când sunt prost întreținuți, din lipsa hranei, slăbesc, le ies oasele prin piele, dar nu se micșorează și nu li se îngustează nici pieptul, nici crupa. Caii din dioramă nu sunt slabi, ba chiar rotunjori. Pur și simplu nu sunt din rasele care au păr peste copite.


Cu distanța dintre tunuri și tancuri tot eu am fost, nu-l acuzați degeba pe Serpent, iar intenția mea a fost tot realismul. Locul de discuție nu este aici, ci în topicul respectiv, așa că o să vă citez și o să răspund acolo.


Am senzația că dioramele sunt doar pretext pentru a prezenta performanțe de execuție, iar compoziția poate fi care o fi ea. Am mai învățat ceva, mulțumesc, o să țin minte pe viitor.

#9 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 09:30 PM

Vezi postareape_dos, la 23 October 2011 - 07:19 PM, a spus:

@timonierul: Hai să ne lămurim.
Nici urmă de bășcălie.
Eu sunt habarnist în tehnici de pictură, dar îmi place realismul, lucru care l-am susținut în toate postările mele de aici.

1. La haine v-a răspuns și Z-mare. Singurul caz în care ar luci ceva ar fi o bură înghețată, dar aia nu s-a putut întâmpla la gerul din Rusia din timpul retragerii lui Napoleon. Și dacă s-ar fi întâmplat, luciul era cu totul altul, cu scânteieri mărunte, nu ca plasticul.

2-3. Dacă ziceți că tocmai și-a scos mănușile și a apucat arma pentru că tocmai a sesizat o amenințare, atunci vreau să văd o atitudine alarmată, o privire peste umăr, ceva, ori soldatul tronează pe capră într-o atitudine de parcă după cotitură ar și ajunge acasă.

4. Caii de tracțiune, de exemplu cei frizoni, care au păr peste copite, au și o anumită structură osoasă, mai lată. Când sunt prost întreținuți, din lipsa hranei, slăbesc, le ies oasele prin piele, dar nu se micșorează și nu li se îngustează nici pieptul, nici crupa. Caii din dioramă nu sunt slabi, ba chiar rotunjori. Pur și simplu nu sunt din rasele care au păr peste copite.


Cu distanța dintre tunuri și tancuri tot eu am fost, nu-l acuzați degeba pe Serpent, iar intenția mea a fost tot realismul. Locul de discuție nu este aici, ci în topicul respectiv, așa că o să vă citez și o să răspund acolo.


Am senzația că dioramele sunt doar pretext pentru a prezenta performanțe de execuție, iar compoziția poate fi care o fi ea. Am mai învățat ceva, mulțumesc, o să țin minte pe viitor.


Ok.Atunci este o neintelegere.Eram convins ca pui intrebarile in bataie de joc.Nu am sa mai postez nici o poza .Asa vom evita polemicile despre haine mai mult sau mai putin lucioase(in realitate este un finisaj semi-mat),rase de cai mai mici sau mai mari sau alte tampenii.
Imi pare rau ca m-am enervat ,eram convins ca doar incerci sa iei tot in deradere.
Siguranta ta in cum trebuia sa fie in iarna lui 1812 pur si simplu ma dezarmeaza.Esti o adevarata enciclopedie!
Ar trebui sa incepi sa modelezi,pictezi ,scenarii,diorame etc....ar fi placut sa discutam si lucrarile tale .
Sorry pt iesirea anterioara,nu sunt genul,a fost o neitelegere.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi