Forum Machete,Modelism,Hobby: MINIBORMASINA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MINIBORMASINA

#1 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 17 February 2006 - 09:40 AM

Preconizez sa procur un astfel de dispozitiv, insa am ceva intrebari si as dori sa aflu cite ceva din exprienta voastra. In specificatii scrie ca dispune cam 15000-35000 rotatii pe min. Suntem deprinsi ca cu cit mai mult cu atit mai bine aici cred insa ca nu e cazul, fiindca se va lucra cu plastic si el se comporta cu totul altfel decit sticla, lemnul si fierul. Vreau sa va intreb daca aceasta masina va putea fi folosita la:

1. Slefuire
2. Crearea unor gaurilor.
4. Retrasarea gravurii.

Iata si imaginea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bor.gif

Aceasta postare a fost editata de oleg: 17 February 2006 - 09:41 AM


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2006 - 09:58 AM

Singura problema este chiar acolo unde ai spus. Gaurirea plasticului.
Daca spiralul este si foarte putin tocit, gaurirea se face prin topire si nu prin aschiere. Plasticul topit ramane pe spiral.
Merge foarte bine la slefuire, dar cu atentie si merge foarte bine la gravat, dar trebuie antrenament pentu gravarea cu o astfel de scula.
In general este o scula folositoare.
Bafta!

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 10:42 AM

In primul rand, burghie bune pentru gaurire, cum a spus si Crios. Ce imi sare la o prima vedere in ochi e turatia minima de 15.000... Care e cam mare pentru plastic, trebuie multa grija cand o folosesti si multa experienta.
Eu de exemplu lucrez la 5000 pentru gaurire, si undeva inre 5000 si 10000 pentru frezarea diverselor deschideri.
La slefuire, tot la 5000.

Problema cu turatiile mari e faptul ca se poate incinge foarte repede plasticul, si se topeste. Chiar mi se pare ciudata o turatie minima de 15.000, o buna parte din accesoriile care le am pentru freza mea specifica o turatie maxima de lucru de 10.000, pentru cele de slefuit.

Cu retrasarea gravurii, la ce te referi? La linii de panou? Nu, nu merge nici o freza pentru asa ceva.

#4 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 17 February 2006 - 10:50 AM

Da Cartula, ma refeream la trasarea liniilor de panou, dar apoi daca am stat putin si m-am mai gindit, mi-am pus intrebarea dar cum o sa controlez adincimea liniei, cred ca foarte complicat, ba chiar imposibil. Din pacate am gasit oferta numai de min 8000 de turatii, asta si m-a facut sa stau la indoiala-numarul mare de turatii.

#5 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 February 2006 - 11:23 AM

O astfel de scula e prea puternica pentru plastic. E buna pentru machete mari din lemn, fibra de sticla, metal, etc. Asta it distruge plasticul. Eu am o bormasina Minicraft cu un redresor care ii reduce viteza pana la 30 de rotatii pe minut. Pe asta o folosesc la foarte putine lucruri - in special cu freze dentare pentru formarea de santuri, adancituri, etc. Cand am inceput modelismul serios, eram convins ca o astfel de scula e esentiala. Intre timp m-am razgandit. Ai mai mult control cu scule de mana - daca asata iti scapa sau fuge, face ravagii prin plastic. La slefuire, din nou e prea puternica - o sa iti topeasca plasticul. Tot la mana e mai bine - ai mai mult control.

Pentru gaurire in plastic, eu folosesc o mandrina de mana. Uite aici cateva exemple: http://www.ares-server.com/Ares/Ares.asp?M...roduct&ID=21105
Asta iti ofera mai mult control asupra gauririi.

Pentru trasarea panourilor, iti trebuie un zgarieci care inlatura o bavura. Iata aici un exemplu http://www.ares-server.com/Ares/Ares.asp?M...roduct&ID=60728
Eu am echivalentul Tamiya al acestuia http://www.ares-server.com/Ares/Ares.asp?M...roduct&ID=82131 Cauta pe internet si Olfa P-Cutter. Asta e scula standard.

HTH
Radu

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2006 - 01:13 PM

Nu stiu exact ce tip motor are acest fel de bormasina (cu magnet permanet sau excitatie serie ori paralel). Lucrul este important deoarce la motoarele cu magnet ori excitatie paralel (aici nu sint chiar sigur, poate ma corectati voi, ci ce ati terminat liceul mai de curind :-) ), cuplul scade cu scaderea tensiunii de alimentare, cu alte cuvinte cu scaderea turatiei. Dac vrei sa dai o gaura nitel mai mare (2 - 3 mm) la turatie mica (in plastic de exemplu) cu o masina la care cuplul variaza cu turatia nu ai facut nimic, iti moare in gaura! Domeniul de turatii intre 15.000 si 35.000 tpm este cel in care, probabil, cuplul se mentine cit de cit acceptabil scopului.
Proxxon are nite masini cu turatie variabila intre 0 si 30.000, dar cuplul este constant, lucru foarte important! Dar atentie, numai masina, fara nici un fel de accesorii, costa 300 lei coafati!
Cum spuneam si cu alta ocazie, nu conteaza prea mult scula ci ...tehnica folosita :lol: Treaba se rezolva destul de usor, si nu numai la plastic, gaurind la umed, adica folosind ulei de macanisme si, lucru de asemenea importat, nu apesi ca nebunul pe masina, se avanseaza incet, in pasi mici!
La slefuit la fel, numai la ud, cu apa de data aceasta, fara sa apesi foarte tare! Daca apesi foarte tare, apare fenomenul de frinare, lucrul mecanic se transforma in caldura si.... restul il stiti!
Oleg, nu te chinui sa faci gravari cu bormasina, sint atitea complicatii incit nu merita! Dintr-o bucata de otel cu diametrul de 1,5 - 2 mm poti sa-ti faci un zgirieci super! Sau chiar din cea mai fina surubelnita din trusa de ...ceasornicar! Totul este ca virful sa nu fie ascutit si sa aiba o latime de cel mult 0,1 - 0,15 mm. Poate, daca am timp, o sa scriu un articol pe aceasta tema, ilustrat cu fotografii si diverse scule, impreuna cu modul de "fabricatie".
P.S. Pare cam mult scris, daca e necesar se poate imparti in doua, trei sectiuni :-D

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 February 2006 - 01:15 PM


#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 February 2006 - 01:34 PM

Oleg,
Eu am un Dremel Mini Mite cu 2 turatii 6.500 si 13.000 rpm. La slefuiri folosesc niste mici cercuri(discuri) din hirtie abraziva(din cea cu baza carton subtire) prinse direct in dispozitivul bormasinii. In acest fel, discul fiind liber, exista o toleranta din el atunci cind apasarea devine prea puternica el se indoaie usor si nu intra prea mult in plastic. Dar mentionez ca o folosesc foarte limitat, numai la unele slefuiri, in rest merg pe metodele clasice. Si al fel ca si predecesorii din topic, iti recomand mult exercitiu pina te obisnuiesti si ai control.
Cel mai bine slefuiesc atunci cind acumulatorul e pe terminate :-D :lol:
Mai folosesc masina la taieri piese rasina(cu un disc abraziv) si uneori la gauriri.
Spor,
Bill

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 01:52 PM

Z-Mare, la 300RON iti iei de la Proxxon un set complet, cu alimentator, freze, tot tacamul. Freza doar e la 160, si e o scula de nota 10. Cel putin pentru faza de cuplu constant, si faptul ca topesti plasticul doar daca vrei. E reglabila 5000-20000.
Eu sunt foarte incantat de ea, dar ca la orice scula de genul asta, cum spunea si Radu, daca nu esti atent garantat vei avea probleme.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2006 - 02:05 PM

Poate nu vorbin de acelasi lucru, 300 e doar masina si alimentatorul, fara nici un accesoriu iar turatia e intre 0 si 30.000, cuplu constant. Am avut-o in mina si am intors-o pe toate fetele! Pretul insa m-a oprit.....

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 02:15 PM

Poate... Eu vorbesc de 50/E. Si e cum ti-am zis.
Singura alta varianta la 12V de care stiu si e in catalog e FBS/12 care e intre 3000 si 15000, dar are juma' de kil, nu prea e 'portabila' :lol:

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 February 2006 - 03:35 PM

Lista completa de preturi pentru produsele Proxxon Micromot si Proxxon Industrial

Cu respect,
Dorin Popescu
0269-218237
www.proxxon.ro
www.felo.ro

De remarcat:
22600 Minicompresor MK 230 (inclusiv aerograf) 157,5

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de eugen: 17 February 2006 - 03:44 PM


#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 February 2006 - 03:36 PM

...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de eugen: 17 February 2006 - 03:45 PM


#13 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 17 February 2006 - 04:00 PM

Acesta este setul de scule pe care-l folosesc. Se bazeaza pe scula rotativa Proxxon 50E, drilling press, mica masa in coordonate si micuta clampa pe care pot fixa piesele pe care doresc sa le prelucrez. Faptul ca scula rotativa se poate monta la diverse unghiuri mi s-a parut foarte util. In poza este o parte a trenului de aterizare al unui A-10. Este confectionat din otel. Am decupat excrescenta laterala fara probleme. Scula rotativa est foarte usoara, ceea ce este important. Pare si foarte bine construita! Este foarte utila si o recomand fara ezitare. Turatia se regleaza de pe alimentator (pe care nu l-am mai prins in poza!).

Happy modeling,

ict

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0004.JPG

Aceasta postare a fost editata de ict: 17 February 2006 - 04:05 PM


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 04:06 PM

Eeee, cine-i mester mare...
M-ai facut sa salivez, e exact setup-ul pe care ma stradui sa-l fac... Cam scumputa masa aia de frezare... Da' bunaaaa...

#15 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 February 2006 - 05:07 PM

Salut,

Fara intentia sa iti tai elanul trebuie sa iti spun ca freza mea (turatie regalbila, captete.. bala,bla,bla...) cam zace neutilizata. In foarte multe cazuri, dar aici depinde foarte mult de ce tipuri de machete lucrezi tu, eu prefer sa utilizez metode traditionale (manuale) pentru ca mult mai mult control asupra prelucrarii suprafetelor.
Poate sunt de moda veche da de - asa e unii. :lol:

Am un prieten, sculptor, si lucreaza ca un nebun, fara freze, fara strung, ca sa fiu sincer in atelierul lui nu exista nimic cu motor (pina si instalatia de distilat e facuta de mina lui - Doamne, ce palincutza buna poate sa faca).

Omul e profesor la facultatea de arte din Timisoara.
Intr-o zi imi spune:
"Stii de ce nu folosesc scule cu motor?"
Si trebuie sa marturisesc ca abia atunci am aruncat o privire peste tot atelierul si am constata cu stupoare ca nu exista acolo nici o scula ce prelucreaza mecanic.

"Pentru ca atunci cind tin dalta in mina, lemnul vorbeste cu mine!!!"


Christian

"Just my two cents".

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 18 February 2006 - 05:21 PM


#16 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 19 February 2006 - 04:57 AM

Cristian,

Una e sa fii artist si alta e sa construiesti avioane din plastic. Nu de alta, dar daca afirm ca avioanele vorbesc cu mine, cred ca ar trebui sa ma gindesc ca exista medicatie pentru astfel de manifestari...

Acum pe un ton mai serios: nici eu nu folosesc toata ziua scula din poza pe post de freza si in general n-o folosesc toata ziua. O folosesc rar, dar atunci cind am nevoie de ea, datorita celor citeva calitati mentionate (greutate extrem de redusa si unghi reglabil de prindere), imi vine foarte usor sa duc la capat anumite operatii care altfel mi-ar lua mult timp. De exemplu:
1. Pot taia extrem de usor tubuti metalice foarte fine, cum ar fi de 0.2mm diametru. Nu lasa bavuri, ceea ce e important
2. Pot listrui diferite suprafete cum ar fi carlingile de plastic. O fac intr-un timp foarte scurt.
S.a.m.d.;

Din nou ii recomand calitatile (in special tie Cartula, si-ti garantez ca odata in batatura ta, vei deveni instantaneu un mester mare ... daca nu cumva esti deja, cerindu-mi in aceste conditii anticipate si adinci scuze).

Happy modeling,

ict

#17 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 February 2006 - 01:42 PM

Salut Puiu,

Dupa mine, nu exista prea mare diferenta intre un modelist si un sculptor, creativitatea, indeminarea, stilul ... sau lipsa lor se manifesta la fel de mult in ambele domenii.
Poate vehicolul si obiectul final difera dar in rest...

Oricum asta este o parere personala.

Imi pare rau ca nu ai inteles ceea ce ti-am scris in postarea de mai sus.
Intr-adevar daca machetele mele ar vorbi cu mine (la propriu) atunci as avea nevoie de un doctor bun si un tratament pe masura.
Si acelasi lucru il pot spune si despre prietenul meu,sculptorul.

Dar atunci cind lucrezi mult manual imaginea ta despre model (cum arata el cind este gata), se schimba. Si atunci poti sa spui ca macheta "vorbeste cu tine".
Poate pentru unii acest lucru nu conteaza dar mie mi se intimpla de multe ori sa modific anumite elemente, atunci cind lucrarea e inca in faza de constructie.


Si cum spuneam:
JUST MY TWO CENTS

Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 19 February 2006 - 01:44 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi