Forum Machete,Modelism,Hobby: Mongoli - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mongoli scara 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 October 2011 - 12:32 PM

Un mix de figurine Zvezda si Italeri,vopsiti cu acrilice Agama,wash-uri cu acrilice chinezesti:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 24 October 2011 - 01:30 PM

1 / 72 ?
Sunt foarte reusiti !Imagine postata
Spor !Imagine postata

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 October 2011 - 10:32 PM

Mersi Anakine!
Spor sa ai si tu la noua diorama!

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 24 October 2011 - 10:41 PM

Frumos Dani, mai ales ca la scara asta nu-i usor de pictat. Imi plac mult cum ti-au iesit armurile si texturile de pe platose. Poti oferi cateva detalii asupra procesului de executie (pictare)??

#5 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 October 2011 - 11:42 PM

Felicitari Dani!!!
Imi place ce ai obtinut. Sa sti ca daca esti mai curajos ai sa obtii mai mult. Armurile arata foarte bine. Daca esti un pic atent pot fi excelente. Daca analizezi cu atentie contrastul dintre lumini si umbre la diferite scari vei observa ca pe masura ce figurina se micsoreaza pe atat contrastul de care vorbeam creste. Normal. Acest contrast trebuie sa scoata in evidenta detaliile care sunt foarte mici. Uitate la figurinele de 28 si 30mm, din punct de vedere al abordarii pictorului. Contrastele puternice pe care le folosesc pictorii sunt la limita exageratului dar daca te uiti in ansamblu' ai sa vezi ca are sens.
Atentia ta la detalii da roade si figurinele sunt lucrate ingrijit. Dupa parerea mea este timpul sa-ti aduci lucrarile la un nivel mai ridicat. Pt. ca tot ai o armata la indemana, alege o figurina sau doua si fa-ti un plan cum sa scoti maxium din contrastul dintre lumini si umbre. Ai sa vezi c-o sa-ti placa. Ei ce zici? Incerci?

#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 October 2011 - 09:50 AM

Scara 1/72 este o scara dificil de sculptat tinand cont de dimensiuni (eu unul nu am incercat nici macar din curiozitate....inca) asa ca sunt sigur ca si pictura este la fel de dificila. Asa ca nu pot spune decat, tot respectul si .....job well done!. :hi:

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 25 October 2011 - 12:31 PM

Mersi de aprecieri!
Jangbobo nu-i asa dificil pe cat pare,cel putin pt modul "Easy way",in care lucrez eu.Prima data dau un wash cu negru[sau maroniu inchis] pe figurina,apoi culori de baza,urmate de wash-uri:maroniu[burnt sienna,burnt umber] pe fete,burnt iron pe armuri si negru diluat pe restul figurine[uniforme,etc.].Lucrez numai cu acrilice.
Daca cumva mai sunt doritori,am sa incerc, la urmatorul set de figurine,sa explic si sa pun poze cu etapele, un fel de tutorial de vopsire...doar in modul fast paint["easy way"-dupa cum imi place mie sa-i zic],ceva de genul:cum sa vopsesti un set de figurine 1/72 intr-o singura zi[cateva ore,mai exact]. :whistle:

Silviu, :hi: !
Dupa cum spuneam ,i-am facut[sculptat,din lut de modelaj] la fiu-meu un Mumakil[LOTR],care e totusi destul de mare si pt scara 1/72,dar am in cap niste templieri si inca nu ma incumet.D-aia va tot bazai,pe tine si pe Dan,poate dupa ce vad ce va reuseste voua ,imi iau si eu inima-n dinti si m-apuc si eu sa fac niste incercari. :drinks:

Zeno, :hi: !
Am incercat aici jocul [la maxim pt mine]contrastelor,pt a mai rupe din fadul kaki-ului britanic,pe acest british crew rasinos:
http://www.cartula.r...cromwell-mk-iv/
Poza cu figurina a fost pusa special pt tine,pt a-ti da o parere,desi nu stiu cat e de buna poza.
Anyway,o sa incerc si treaba cu o singura figurina,probabil un cavaler francez de la Zvezda...de fapt,chiar mi-ai dat o idee in privinta tutorialului.

Spor s-aveti!

#8 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 October 2011 - 11:33 PM

Citeaza

Zeno, :hi: !
Am incercat aici jocul [la maxim pt mine]contrastelor,pt a mai rupe din fadul kaki-ului britanic,pe acest british crew rasinos:
http://www.cartula.r...cromwell-mk-iv/
Poza cu figurina a fost pusa special pt tine,pt a-ti da o parere,desi nu stiu cat e de buna poza.
Anyway,o sa incerc si treaba cu o singura figurina,probabil un cavaler francez de la Zvezda...de fapt,chiar mi-ai dat o idee in privinta tutorialului.

Spor s-aveti!

Imi place figurina. Se vede imediat ca ai pictat. Si rezultatul este pe masura. Cu ce nu pot fi de acord este afirmatia "la maxim pt. mine". Lucrarile tale spun altceva. Eu cred ca esti prea cantonat in fast painting sau easy way, cum spui tu. Disciplina de lucru este; atentie la detalii este; tehnica este; talent este.
Curaj sa schimi sau sa combini noi tehnici este????
Abia astept tutorialul.

#9 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 26 October 2011 - 02:38 AM

Multumesc frumos pentru detalierea procesului. Ma alatur celorlalti colegi interesati de un tutorial, evident cand ai timp, e clar ca ai ce ne arata si doritori de invatatura suntem. Mult succes si spor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi