Forum Machete,Modelism,Hobby: SOLUTII...? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SOLUTII...?

#1 Useril este offline   HAVOC 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16-February 06

Postat 17 February 2006 - 09:57 AM

Cea mai buna solutie pentru obtinerea unei sponsorizari este pe o ASOCIATIE NON-PROFIT.Bani se pot utiliza ulterior cum vrei deoarece se pot obtine deconturi pentru justificarea lor.
Dupa discutiile de ieri pe care le-am avut cu cei de la Lugoj(care erau si ei interesati de o eventuala participare),vreau sa va intreb cum s-ar putea rezolva macar cazarea pentru 4-6 persoane pe perioada expozitiei?De obicei acest capitol este cel mai costisitor.
In ceea ce priveste o eventuala expo la Deva ,inca stau in cumpana daca ma mai inham anul acesta sa o organizez.Poate doar daca gasesc ceva sponsori.Oricum ,problema ramane in studiu.

#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 February 2006 - 11:44 AM

Eu am mers la multe expozitii prin mai multe parti, fie ca expozant ori ca vizitator. Nu am auzit niciodata de sponsorizari pentru asa ceva. Mi-ar place si mie sa gasesc o sponsorizare... ehei ce bine ar fi! Sponsorizarile se acorda celor care pot face reclama firmei - de exemplu Revell te sponsorizeaza pentru ca adaugi la renumele firmei cand iei o medalie de aur. Dar inca nu am auzit de vreun modelist, chiar si medaliat cu aur, care sa fi primit asa ceva (si eu stiu un mutiplu medaliat :lol: )
Se poate evita cheltuiala cu ceva planificare. Chestia e ca de obicei imi cumpar biletele de avion sau imi tocmesc cazarea cu cu 7-8 luni inainte. De exemplu, pentru Telford in noiembrie, deja am biletele de avion si cazarea la Telford Moat Hotel. Cazarea e cu 10% mai ieftina daca e obtinuta prin IPMS (Adica organizatia aia pe care o uraste lumea, "ca mie ce imi iese de aici?", "ce ne trebuie noua...", "nu e momentul...") care are intelegeri cu acest hotel. Totul m-a costat 80 de euro. Daca pun 1.2 euro de o parte pe saptama de-a lungul unui an, mi-am acoperit cheltuiala. Daca mi-as cumpara biletele in Septembrie, m-ar costa de trei ori mai mult. La fel am facut si pentru Southern Expo peste cateva saptamani sau Duxford la vara. Avantajul e ca cu Ryanair, Eazy Jet, Aer Arann si multe alte "budget airlines", daca iei biletele devreme, se pot lua un bilete de avion pana si cu un 1 cent, da "un cent", (vezi Ryanair pe internet - astia dau si bilete gratuite) trebuie doar sa platesti taxele de aeroport - singurul secret e sa iei biletele cu luni inainte. La fel si cazarea e foarte ieftina daca o iei cu luni inainte. Daca apari la usa fara rezervare in ziua respectiva, bineinteles ca te jupoaie.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 17 February 2006 - 11:54 AM


#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 03:16 PM

Pai singura solutie pe care eu personal o vad, e daca se ofera cineva sa va gazduiasca... Sau, varianta 2, sa vad daca se poate gasi ceva la un pret decent... Altfel...

Chiar pe o asociatie, n-ai avea cum sa rezolvi asta. Pentru ca nu vei avea bani pentru toti, si atunci cum ii alegi? :-D Si as mai putea sa iti spun destule probleme pe tema asta, dar avand in vedere situatia, si faptul ca vorbim discutii, nu cred ca e cazul. Cum s-a spus si mai sus, eu nu stiu unde ai vazut tu asa ceva... Mai ales avand in vedere cu ce ne ocupam :lol:
Faza cu sponsorizarile e potrivita ca sa platesti pentru o sala, premii, organizare, chestii d-astea...

PS: Radu, nu incepe iarasi cu "lumea uraste IPMS"-ul, ca nu-i general valabil :-)

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2006 - 05:59 PM

Dupa cum am mai spus:

Citeaza

O sponsorizare ar putea rezolva partial sau total problema doar ca nu stiu pe nimeni care sa sponsorizeze o persoana fizica.

Cand ma refeream la persoana fizica nu ma refeream la unul de pe strada ci la cineva care a dovedit cu medalii si diplome. Poate fi el Zmeul Zmeilor ca sponsorizare nu pupa.
Pentru ca Radu a adus vorba de Revell, Revell a sponsorizat, dar nu persoane ci cluburi.
Macheta asta Revell este optinuta in urma unei astbel de sponsorizari
Imagine postata
Imagine postata

Ca sa nu mai bat campii - problema cazarii celor din provincie este in continuare o problema si acelasi lucru se va intampla cu bucurestenii care vor dori sa participe la expozitii in alte orase.
Sa vedem! Mai este o luna pana atunci si intalnirea de maine.

Citeaza

PS: Radu, nu incepe iarasi cu "lumea uraste IPMS"-ul, ca nu-i general valabil  :lol:

Foarte adevarat! :-D

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi