Forum Machete,Modelism,Hobby: Jagdpanther Late Version - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jagdpanther Late Version 1:48 Tamiya

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2011 - 05:35 PM

Salutare

Va mai prezint inca o lucrare, un Jagdpanther versiune tarzie, scara 1:48, kit Tamyia. Un kit foarte bun, imbinari aproape perfecte, bavuri minime, o placere de construit. Inmatriculat dupa schema de camuflaj din instructiuni. Va fi postat intr-o mica diorama surprinsa la liziera unei paduri franceze, intr-o linie de aparare alaturi de alte cateva figurine Tamyia.

Vopsit integral cu pensula, acrilice Vallejo, pigmenti Vallejo si crete pastel, washuri si alte efecte cu vopsea ulei. Kitul nu a avut parte de alte accesorii in afara de plasele de la motor si ventilatoare care sunt facute din plasa de tantari. Noroiul este facut din chit de corectat peretii (tencuiala) + creta + apa. Intentionez sa-i prind pe laterale si la mantaua tunului cateva crengi dar inca nu am gasit foliaj cu o culoare potrivita.

Cele mai mari greseli : silvering insuportabil al decalurilor (am uitat ca am dat cu lac mat si le-am lipit asa) ; am pierdut urechile de tractare pe spate

Si sper sa mai nimeriti voi cateva. Astept sugestii si critici, posibil sa mai modific sau sa adaug lucruri minore la macheta.

Poze :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 31.jpg
  • Imagine atasata: 32.jpg
  • Imagine atasata: 33.jpg
  • Imagine atasata: 34.jpg
  • Imagine atasata: 35.jpg
  • Imagine atasata: 36.jpg


#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 October 2011 - 04:55 PM

Arata bine,dar ii lipseste ceva ...o vigneta,sa dea cum trebuie. :-D
Cateva carcoteli,[inca se mai poate face]:
-"dintii"rotii tractoare[dintata] si senilelor,pinii exteriori,de pe senile,ar trebui dati cu metal,findca intrau in contact,fier pe fier
-chepengul comandantului e prea uzat[partea interioara,alba]...poti sa-i mai aplici un dry-brush cu alb si sa-i lasi doar efecte de paint-chipping
-o mai mare atentie la vopsirea figurinei...mai poti sa-i faci un dry-brush cu culoarea pielii pe fata

Spor in continuare!

#3 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 05:01 PM

S-au corectat : dintii rotii tractoare, si chepengul comandantului. Figurina mie imi place cum arata. In poze pare cam "rusinata" pt ca am corectat eu pozele si am mai adaugat culoare. Revin cand e gata vigneta.

Dintii aia chiar nici nu am bagat de seama :whistle: si chepengul dupa ce mi-ai zis incepuse sa-mi para si mie prea zgariat :rolleyes:

#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 November 2011 - 06:32 PM

O poza face cat o mie de cuvinte,deci ...hai cu pozele. :lol: :lol: :lol:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi