Forum Machete,Modelism,Hobby: Spartani-Zvezda 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spartani-Zvezda 1/72 ...sau cum sa vopsesti rapid o figurina 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 October 2011 - 07:46 PM

Un set absolut superb,cu un grad de detaliere extraordinar pt scara asta.
Asa cum am promis,am sa incerc sa explic etapele[foarte putine de-altfel],vopsirii figurinelor mici,in modul meu,acelasi fast paint .
Cam asa arata o figurina nevopsita,intr-un rozaliu culoarea pielii:
Imagine postata

Datorita gradului ridicat de detaliere,m-am hotarat sa incerc ceva nou,la capitolul vopsire:
Prima data i-am spalat cu un red brown[Tamiya],diluat cu nitrodiluant[merg la pensula,in draci ,vopselele acrilice tamiyote diluate cu nitro,au o priza excelenta].Logica e ca ,curata perfect figurina,actioneaza ca primer si ,cel mai important,reliefeaza toate detaliile:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Se poate spune si ca s-au obtinut primele "umbre".

Am trecut apoi la culorile de baza,folosindu-ma de proprietatea de uscare rapida a acrilicelor,in sistem dry-brush.Folosind o pensula foarte scurta si ceva mai lata,am trecut prin frecare finuta a zonelor care urmau a fi vopsite cu:
- un brass[mi s-a parut cea mai potrivita pt perioada acea,sec.V-IV i.C] acrilic pt armuri
Imagine postata
-Rosu acrilic pe uniforme si coifuri
-alb pe unde mi s-a parut mie ca da bine ;-)
-negru la par[ca erau mai bruneti spartanii astia,dar numa' la par]
-gun-metal,"frecat" pe margini cu un silver,varfurile lancilor si sabiile

Rezultatul obtinut e asta,fara nici un fel de wash-uri,doar vopsire bazica cu acrilice,in regim dry-brush[modul pe care-l folosesc frecvent in vopsirea figurinelor 1/35]:
Imagine postata
Imagine postata

Sincer sa fiu ,nu cred ca acest mod de vopsire se preteaza la orice figurine 1/72,ci doar la seturile care au un grad de detaliere extraordinar.Pt cei care stau mai bine cu timpul si cu capitolul rabdare,pot incerca,din stadiul asta, sa aduca si alte imbunatatiri...loc ar mai fi.

Orice sugestie la acest mod de lucru e mai mult decat binevenita...Pt meseriasii in vopsirea figurinelor,astept parerile voastre... :hi:

#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 October 2011 - 08:56 PM

Dani, mie mi se par extraordinare rezultatele obtinute, asa, de tine. Felicitari maxime!
Sincer, chiar vroiam sa atac setul asta, intr-o diorama cu infanteristii persani de la Zvezda, acum mi-ai facut din plin pofta. Partea proasta e ca stau rau de tot cu timpul si probabil pana in decembrie n-apuc sa fac mare lucru.

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 October 2011 - 09:58 PM

Mersi Jangbobo!
Cu spartanii astia ar trebui sa mearga repede[eu am lucrat vreo 2 ore azi ,cu ajutorul lui fiu-meu],in schimb o sa ai de furca cu persanii,,care sunt foarte colorat echipati.O sa ma apuc si de persani cat de curand,ca m-a innebunuit fiu-meu cu diorama 300...din pacate ,la fel ca tine[si probabil marea majoritate]stau extrem de prost cu timpul liber.
Spor sa ai!

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 28 October 2011 - 10:22 PM

Asa cum obisnuiesti sa spui tu : Felicitari in faţa frontului !Imagine postata
Mi-ar place sa-mi iasa si mie marinarii de la Pearl Harbor cum ti-au iesit tie spartanii.Imagine postata
Bafta !

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 October 2011 - 01:38 PM

Mersi Anakine!
O sa-ti iasa si tie la fel de bine,mai ales cand beneficiezi de ajutoare.Eu am beneficiat din plin:
Imagine postata :-D :-D :-D
Spor sa ai!

#6 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 30 October 2011 - 10:16 AM

te invidiez pentru ajutorul pe care-l ai in acest moment . pe al meu nu o sa-l pot aduce in Anglia decat prin decembrie. asa cum deja cunosc, nu am facut decat sa ma delectez privind pozele. poti sa dezvalui daca urmeaza o diorama si ce va contine ea? abia astept restul de poze. spor!
:drinks:

Vezi postareadani, la 29 October 2011 - 01:38 PM, a spus:

Mersi Anakine!
O sa-ti iasa si tie la fel de bine,mai ales cand beneficiezi de ajutoare.Eu am beneficiat din plin:
Imagine postata :-D :-D :-D
Spor sa ai!


#7 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 30 October 2011 - 06:03 PM

Ma bucur sa vad ca generatiile tinere sa implica. Au exemple exceptionale.
Dani, am urmarit cu atentie si singurul lucru care-l pot sugera este ca inainte de a aplica prin drybrush vopseaua metalica este sa aplici un strat de vopsea neagra sau un gri foarte foarte inchis pe armura si partile metalice. In rest aplici vopseaua asa cum prezinti. Te va ajuta sa dai mai multa profunzine unor suprafete care practic nu au profunzime si, in cazul tau sa scoti in evidenta detaliile. Cele doua spirale de pe pieptul armurii aproape s-au pierdut. Daca aveau un strat negru suport cele doua ornamente ieseau foarte bine in evidenta.
O alta sugestie este: cu gold sau silver amestecat cu gold poti atinge numai muchiile care sunt in lumina maxima.
Cu cateva atingeri simple poti aduce figurinele la un nivel mai inalt.
Spor la treaba si daca ai intrebari nu ezita.

#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 30 October 2011 - 08:05 PM

Foarte misto ti-a iesit vopsirea! Armura este superb realizata dupa parerea mea, gold-ul are un look antic, care prinde foarte bine. Imi place foarte tare si modul cum lucrati in echipa tu si fiul tau, mult spor si de acum incolo.
Din cate am inteles o sa le folosesti in realizarea dioramei "300".....d-abea astept sa o vad.
Inca odata, felicitari pentru realizare! :clapping:

#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 October 2011 - 09:49 PM

Mersi Americane,si iti doresc sa-ti revezi cat mai curand "ajutorul"...stiu si eu cum e .

Zeno,thanks again,ai dreptate in privinta armurilor,de obicei asa le fac,acum am vrut doar sa vad cat de repede se pot vopsi cca 20 de figurine mici.M-am lasat pacalit si de faptul ca nu mi s-a parut necesara vopsirea armurii cu negru.Oricum,o sa le mai aplic niste wash-uri si o sa revin cu poze curand.La urmatorul set de figurine - http://www.plasticso...ew.aspx?id=2002 -am sa incerc cam tot ce am invatat pana acum...ar fi primul set de figurine napoleonice.Daca ai ceva sugestii in vederea vopsirii lor,da-mi un mail,te rog.

Silviu,mersi,echipa mea e formata din 3:eu,fiu-meu si fiica-mea-regizorul dioramelor,ne traseaza sarcini cum ar trebui sa arate diorama.Nevasta e cu critica si CTC-ul! :rofl: :devil: .Deci,made in Romanica...doua sefe si ...sclavii de pe mosie. :lol: :help: :shiftyninja: .
Diorama va fi,dar nu cred ca prea curand,deocamdata trebuie sa luam si persanii la zugravit...

Spor s-aveti

Aceasta postare a fost editata de dani: 30 October 2011 - 09:49 PM


#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 31 October 2011 - 04:28 PM

All:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cheers!

#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 31 October 2011 - 11:50 PM

Daca asa arata spartanii, cred ca o vei scoate la capat si cu persanii. Asa ca am impresia ca se va pune de o diorama f. interesanta, mai ales ca ajutoarele sunt in forma, nu? Oricum, felicitari, mie-mi place mult ceea ce vad!

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2011 - 10:58 PM

Foarte bine scosi spartanii.
Poate ar fi mers sa faci bronzul ceva mai inchis la culoare. Era purtat, oxidat superficial si culoarea curata aparea mai mult in partile expuse - reliefuri, margini..

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi