Forum Machete,Modelism,Hobby: Mr Surfacer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mr Surfacer

#1 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 November 2011 - 10:36 AM

Apelez la sprijinul colegilor care au testat deja produsele: imi poate explica si mie cineva care ar fi diferenta intre Mr Surfacer la spray si cel al sticluta (ma intereseaya mai ales varianta 1000)? Se lucreaza mai bine cu spray-ul sau exista posibilitatea neacoperirii unor locuri si e preferat sa mergi la pensula. Precizez ca merg mai mult pe machete de avioane la scara 1/72, dar as fi curios sa stiu cum se comporta si pe 1/48 sau tancuri 1/35. Stiu ca au mai aparut informatii in topicurile diversilor colegi, imi cer scuze daca pun intrebari pe marginea unor lucruri cunoscute. Calde multumiri anticipat!

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2011 - 11:44 AM

Mr.Surfacer este un grund si este disponibil in mai multe granulatii. Se poate da cu pensula, aerograful sau direct din spray. Nu conteaza cum il aplici, el isi face treaba. Singura problema e ca, pe suprafete mari, pot aparea dire daca este dat cu pensula, asta din cauza uscarii destul de rapide. Recomand aerograful, control mai bun si consum mic de material. Se poate slefui, daca este cazul, cu hirtie abraziva cu granulatie mica (1000 -2000). Se dilueaza, daca este nevoie, cu diluantul lui sau cu alcool izopropilic (nerecomandat)
Nu conteaza scara la care lucrezi.
Ca observatie: stratul de grund depus trebuie sa fie foarte subtire pentru a nu ineca detaliile fine, avind in vedere ca peste el mai vin si straturi de vopsea.

http://www.cartula.r...68-mr-surfacer/

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 November 2011 - 12:05 PM

Mersi mult Z-mare! Din pacate, nu cred ca o sa trec prea curand la aerograf, ma voi multumi sa mai pensulez.

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 November 2011 - 12:17 PM

Mr. Surfacer aplicat din spray poate fi problematic! Ai grija cit de mult aplici la fiecare trecere altfel risti sa iti ineci detaliile! Sfatul meu este sa treci odata si te opresti pina vezi ca suprafata nu mai este uda (30 sec - 1 minut!) . Acelasi lucru se intimpla si la Grundul Tamiya (care este in principiu acelasi produs doar cu eticheta diferita).
Merge si aplicarea cu pensula, problema este cea cu direle de care ti-a scris Z-mare. acestea se mai pot corecta prin slefuire la ud cu smirghel de 2000 .

Daca crezi ca iti place acest hobby si vrei sa mai faci machete, ai sa realizezi ca aerograful ramane investitia cea mai buna pe care o vei face! Investesti in "Hardware" si economisesti in "Software" ! :-)

#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 22 November 2011 - 12:46 PM

Multumesc mult tibi 22. Imi cer scuze, am citit recent postarea ta, n-am apucat sa raspund la timp. Da, iti dau dreptate la capitolul aerograf, doar ca datorita unui astm problematic, a spatiului impropriu si a lui fiu-meu f. curios, evit inca sa fac pasul asta.
Oricum, inca lucrez la scara mica, 1/72 de regula, asa ca zic ca ma descurc inca fara aerograf.

Vezi postareatibi22, la 10 November 2011 - 12:17 PM, a spus:

Mr. Surfacer aplicat din spray poate fi problematic! Ai grija cit de mult aplici la fiecare trecere altfel risti sa iti ineci detaliile! Sfatul meu este sa treci odata si te opresti pina vezi ca suprafata nu mai este uda (30 sec - 1 minut!) . Acelasi lucru se intimpla si la Grundul Tamiya (care este in principiu acelasi produs doar cu eticheta diferita).
Merge si aplicarea cu pensula, problema este cea cu direle de care ti-a scris Z-mare. acestea se mai pot corecta prin slefuire la ud cu smirghel de 2000 .

Daca crezi ca iti place acest hobby si vrei sa mai faci machete, ai sa realizezi ca aerograful ramane investitia cea mai buna pe care o vei face! Investesti in "Hardware" si economisesti in "Software" ! :-)


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi