Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce materiale se pot inlocui? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce materiale se pot inlocui? chit,grund,detergenti

#1 Useril este offline   cali 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 19-November 11

Postat 20 November 2011 - 04:59 PM

Am si eu 3 intrebari:
Chitul folosit la reparati auto se poate folosi in modelism?
Pentru grund se pot folosi si alte vopsele grund inafara de cele dedicate pentru modelism (revell,italieri etc.)?
Cu ce detergenti se spala modelele inainte de vopsire ? Cel pentru spalat vase e ok sau cum se procedeaza?
Astespt raspunsuri Va multumesc.

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2011 - 06:16 PM

Chitul poliesteric poate fi folosit, dar unele marci au contractie mare la polimerizare. Ori te interesezi riguros ori iei la noroc.
Cu asemenea chit se pot face de la adaugiri majore, la noi parti (eu am facut). Pentru umplerea de goluri mici insa nu e asa fin si dupa polimerizare e cam prea dur.

Eu dau grund folosit la auto (Welly, dupli-color) dar mai mult pe rasina sau metal. Daca dai pe plastic, incearca mai intai undeva unde iti permiti sa strici. Ai grija sa pastrezi distanta si sa dai din miscare ca sa eviti baltirea. Solventul puternic poate inmuia, topi sau chiar expanda plasticul.

Detergent de vase normal si o periuta de dinti veche.
Daca speli bine s-ar putea sa nu mai fie nevoie de grund.
Dupa slefuirea grundului (daca e cazul) este insa nevoie de o spalatura buna. Asa scrie in carti.Imagine postata

#3 Useril este offline   cali 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 19-November 11

Postat 20 November 2011 - 06:28 PM

Multumesc pentru informati.

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 November 2011 - 09:45 AM

Salut,
am spalat machetele inainte de vopsire cu apa calda si cu detergent de vase, uneori cu detergent de haine. Dupa o clatire corespunzatoare si uscare, in multe situatii am degresat si cu alcool.
Acest lucru nu m-a ferit intotdeauna de fenomenul de cojire al vopselei, care nu s-a manifestat uneori, culmea, in cazul in care am facut incercari si am vopsit fara a degresa in prealabil. Aici e de precizat ca folosesc exclusiv acrilice.

Pentru suprafete mari, adica de regula machete de nave scara mare, folosesc vopsea la spary.
Inainte de aceasta nu practic spalarea machetei cu doar o degresare cu alcool pentru a lua praful de chit daca a fost necesarea chituirea la imbinare.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 November 2011 - 07:08 PM

Citeaza

...am spalat machetele inainte de vopsire cu apa calda si cu detergent de vase,...
Acest lucru nu m-a ferit intotdeauna de fenomenul de cojire al vopselei,...
Pe urma ai manipulat macheta numai cu minusi???? :whistle:
Aderenta vopselei la plastic depinde, nu numai de degresarea lui, ci si de tipul de vopsea. Unele vopsele adera mai putin bine la plastic (ex. Vallejo). Apoi conteaza si felul cum vopsesti. O pulverizarea a vopselii, prea putin diluata si prea de departe, poate face ca aceasta sa ajunga aproape uscapa pe suprafata de plastic, lucru ce-i scade adrenta. Un plastic prea lucios scade aderenta vopselei, de aceia unii modelisti recomanda "matuirea" plasticului folosind hirtie abraziva de granulatie mica (1800 -2000).

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 22 November 2011 - 10:45 AM

Aha, am incercat uneori si cu manusi :pardon:, am zis sa vad ce se intampla in lipsa grasimii de pe maini. Cand nu folosesc manusi, de regula ma degresez bine, chiar si cu alcool. Sunt multi factori de care trebuie sa se tina seama, dilutia vopselei, tipul de vopsea, distanta si numarul de straturi, prezenta sau nu a grundului. Eu zic ca si un pic de noroc.

Adevarul este ca in multe situatii, pentru a nu cumpara multe nuante, am improvizat si am folosit si vopsele care nu erau dintre cele mai indicate probabil pe plastic.
Acum am folosit in premiera revell acrilic, aderenta este buna pe plastic, se usuca insa extrem de repede in aerograf si il colmateaza. Probabil ca ar fi indicata si niste zeama cu efect de intarziere al uscarii.

Si Tamiya adera foarte bine. La revell insa, daca se intra in contact dupa aia (dupa vopsire) cu niscaiva alcool, s-a terminat cu acoperirea impecabila a suprafetei.

#7 Useril este offline   herpa_83 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 13-January 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Camioanele si modelismul la scara 1:87

Postat 24 January 2012 - 04:12 PM

Salut,

Am si eu o intrebare cu referire la grund. Pot folosi pe plastic Mr. Resin Primer de la Gunze, chiar daca acesta e pentru rasina ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi buna,
Dimitrie

#8 Useril este offline   brutus123 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Targoviste
  • Interests:,,Ventilatoare cu motor''

Postat 17 April 2012 - 09:16 AM

pentru spalat folosesc spuma activa auto, concentratia standard pentru masini, aplicat cu un pulverizator de geamuri, apoi apa calda

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kimicar.jpg


#9 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2012 - 01:06 PM

Eu personal cred ca spalatul machetelor din plastic este cam frectie la picior de lemn. Eu personal nu am observat nici o diferenta in aderarea vopselei pe plastic spalat sau "murdar". Nici la pensula nici la aerograf. Mai folositor este un grund. :drinks:

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 September 2012 - 02:07 PM

Citeaza

...spalatul machetelor din plastic este cam frectie la picior de lemn...
Te inseli!! Pe plastic mereu ramin urme de grasime, de la manipulari repetate, iar restule de plastic si chit rezultate de la finisari, iti pot face surprize neplacute. Acuma, daca tu vrei, sau nu, sa le speli, e alta poveste!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 September 2012 - 10:41 AM


#11 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2012 - 03:19 PM

Eu am zis din experienta mea ca nu am patit nimic rau daca nu am spalat machetele. Nu am observat absolut nici o diferenta. Vopseaua se comporta exact fel si pe plastic spalat si pe plastic nespalat . Deci daca efectul final este exact acelasi de ce as mai pierde timp cu asa ceva? Plus ca exista riscul sa rupi/desfaci piese mici de pe macheta la manuire/spalare. Parerea mea. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Buss: 10 September 2012 - 03:20 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi