Forum Machete,Modelism,Hobby: Chit Plasto ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chit Plasto ?

#1 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:56 PM

Cu ce se poate inlocui cu succes chitul Plasto de la Revell (am auzit ca nu se mai gaseste) ?

Multumesc!

BOB

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 February 2006 - 04:46 PM

Plasto se fabrica de peste 15 ani.
Faptul ca pentru moment nu este pe stoc la Clip Trade nu inseamna ca nu va mai fi.
Ai rabdare pana isi refac stocul.

Un chit destul de eficient poti optine si din lac pe baza de tiner in care se amesteca pudra de talc pana acesta devine de consistenta pastei de dinti.

Bafta!

#3 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 04:51 PM

Ca de obicei , Crios mare domn!
Multumesc ! Am ceva in lucru si ma cam mananca degetele, dar cred ca decat sa stric mai bine mai astept.


Mii de multumiri!

BOB

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 February 2006 - 04:57 PM

Cu:
- Model filler de la Humbrol; pare mai bun decit Revell
- Putty de la Tamiya; prefer pe cel de la Revell
- Nitrosolv in care s-a dizolvat plastic de la culee
- chit din doua componente (aici poate vine cu precizari Cartula)
- vopsea email in care se amesteca pudra de talc. Se usuca in 10 ore, se slefuieste bine dar, din pacate, nu se poata regrava.
-chit acrilic de timplarie; granulatie cam mare, se slefuieste foarte bine, dificil de gravat

#5 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 20 February 2006 - 05:46 PM

Salut,

Stiu cum e sa vrei si sa nu ia cu ce :lol:
Ia incercat la Revell.ro?
Uite linkul. http://www.revell.ro/store/index.php?actio...Groups&grp=1403
Spor la munca
mykyb.............

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 February 2006 - 05:55 PM

mykyb, la Feb 20 2006, 05:46 PM, a spus:


Din pacate, dupa cum am spus, la Clip Trade (adica revell.ro/store), nu mai este pe stoc.
Cu siguranta va mai fi.
Bafta!

#7 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2007 - 07:38 AM

Chitul Plasto se poate dilua? Daca "Da", cu ce?

Multumesc

BOB

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 April 2007 - 11:00 AM

bob, la Apr 22 2007, 07:38 AM, a spus:

Chitul Plasto se poate dilua?

Da, dar cu conditia sa nu sa se fi intarit.

bob, la Apr 22 2007, 07:38 AM, a spus:

cu ce?


Cu "lipiciul" de la Revell, cu diluant nitro, cloroform, dicloretan, tiner ... chestii din astea.

Acum depinde si pana la ce nivel vrei sa-l diluezi.
N-am incercat sa fac sptitchit din el ca sa-l dau cu aerograful, dar poate fi "suptiat" amestecandul cu ce am scris mai sus sau netezit cu pensula inmuiata in ceea ce am scris mai sus.
Bafta!

#9 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2007 - 11:18 AM

Multumesc

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2007 - 02:07 PM

Producatorul zice sa-l diluezi cu toluen. Atentie insa, cit il diluezi, cum si la ce il utilizezi! Daca e prea moale spre pishwaser ataca stirenul!!!!!

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 April 2007 - 02:51 PM

Stiu ca e putin Off topic .Scuze pentru asta . M-am gindit sa nu mai deschid inca un topic . Am o intrebare : -Daca pui niste plastic in putin Nitrosolv doar cit sa se inmoie , poti modela apoi cu acel plastic forme ( are aspectul unei brinze topite - din cele ambalate in staniol,) ,sau plasticul devine clicos (cu multe atze) ,iar formele nu se pot definitiva .?

#12 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 22 April 2007 - 03:10 PM

chitu` auto e perfect ! (poliester)

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2007 - 03:55 PM

Dany, unii spun ca poti lucra cu o pasta groasa facuta din Nitrosolv si resturi de stiren. Mie nu-mi place cum se lucreaza cu ea: face bule de aer la uscare, ramine moale extrem de mult timp iar dupa uscarea complecta, in locul respectiv ramine o mica adincitura. Si da, se cam "trag ate"!
Parerea mea :lol:

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 April 2007 - 04:12 PM

Z-mare, la Apr 22 2007, 03:55 PM, a spus:

Dany, unii spun ca poti lucra cu o pasta groasa facuta din Nitrosolv si resturi de stiren. Mie nu-mi place cum se lucreaza cu ea: face bule de aer la uscare, ramine moale extrem de mult timp iar dupa uscarea complecta, in locul respectiv ramine o mica adincitura. Si da, se cam "trag ate"!
Parerea mea :lol:

Si a mea!
Bafta!

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 April 2007 - 04:57 PM

Hmm.Problema (mea) ,e ca prin anii 93-96 , se mai gaseau pe piata 2 produse din gama "toluenilor"(unul cred ca se numea Solvoxol D2005-asemanator cu denumirea de azi dar nu era chiar acelas produs). Eu mai primeam cadou de la o tanti (care lucra cu diluanti pe la servici)in sticle fara eticheta .----------------------(-1)Primul (Solvoxolul) avea un miros fin ,culorile isi pastrau culoarea vie (nu se prafuiau deloc) si nu era gras (aproape ca un soi de benzina de aviatie -daca puneai pe deget si suflai, se evapora imediat ,fara sa lase urma de grasime - ).Asta era extraordinar de bun pentru vopsit (ceea ce se gaseste acum pe piata e mai "puternic" cam de 2 ori).M-am gindit la un moment dat ,daca diluantul acela nu era cumva expirat si de aici "finetea" respectiva.------------------(2)Acum al doilea diluant ,avea un miros foarte puternic (a petrol).Era mai gras , asemanator Solvoxolului de azi. Odata (pentru a da jos culoarea),am scufundat un avion (era un FW190 -Italeri :lol: ) ,si cind l-am luat in mina dupa cca o ora , pur si simplu s-a "blegit" (scuzati expresia), atirnind in toate directiile (semana cu plasticul inmuiat la caldura si era foarte maneabil,fara a lasa atze -decit daca il intindeai tare).Avea aspectul unei brinze topite (asa cum am scris inprima mea postare).Plasticul era foarte neted (culoarea s-a desprins in fisii foarte largi ). Dintr-o aripa am facut un cocolos (se putea face bila ,dar nu se prindea perfect -cam cum faci un cocolos de paine usor intarita).---------------------De ce toata "polologhia"? - Intrucit mi-am dat seama mai tirziu (deja intrasera alte produse pe piata), ca acel diluant (2)era foarte bun pentru a modela piese sau chiar modele intregi.-------------------Aceste 2 produse erau cumva la extremele Solvoxolului de azi .------- Intrebarea mea este : ---------------Cunoaste-ti cumva produse care sa se "comporte" asemanator cu cele 2 expuse mai sus ? .Ma gindeam ca poate ele mai exista ,dar si-au schimbat denumirea .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi