Forum Machete,Modelism,Hobby: BR 50 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BR 50

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2011 - 09:14 AM

Salutare,
pentru a completa seria masinariilor cu abur care vor ocupa baza de expunere prezentata in alt topic, am asamblat si un kit Italeri si anume Br 50.
Fata de kiturile precedente, de la Revell, 01 si 02, exista unele diferente. Semicarcasele se imbina ceva mai bine (cele ale cazanului) iar piesele sunt mai grosier turnate. Grosimea pieselor este oricum peste cea a scarii, lucru care la final nu are asa mare importanta deoarece grosimea peretelui nu se mai vede decat in putine locuri. Repere ceva mai putine, decaluri specifice celor de la Italeri, adica mai groase. In rest totul e ok.

Cateva imagini din timpul asamblarii kitului, lucrat in paralel cu o Ludmila Revell.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Dupa asamblare am procedat la un weathering mediu, precum si la o sigilare cu lac mat.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Dupa uscare macheta si-a luat locul in vitrina de expunere pe baza cu aburoase.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2011 - 10:02 AM

Vad ca modelele din stinga sunt epoca 2. Ca si experiment poate merita incercat si un camuflaj de iarna de pe frontul rusesc.

PS. Ai aplicat un chit inainte de vopsire?

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 14 December 2011 - 02:21 PM

Salut,
macheta a necesitat chit pe alocuri, se si vede dintr-o poza, cele doua jumatati ale cazanului s-au imbinat insa ok, fara a necesita chit, doar slefuire ulterioara lipirii. Daca te referi la grund, de regula nu dau grund sau primer pe machete, cu mici exceptii (primele portavioane pe care le-am construit le-am grunduit anterior).

Referitor la camouflage, nu prea practic, masinariile care pot fi lasate in varianta civila le las asa, fiind mai pacifist in domeniul machetelor, iar peisaj de iarna inca nu am facut. Am un proiect cu o loko din carton, va iesi mare, aproape 1 m, planurile fiind initial prevazute cu camo nemtesc, insa a mea va fi vopsita standard.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi