Forum Machete,Modelism,Hobby: TIGRUL lui radub . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TIGRUL lui radub .

#41 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 01 March 2006 - 10:58 AM

Este cel mai frumos tigru pe care l-am vazut. Sincere felicitari! :bang:

Cu aceasta ocazie tin sa multumesc foarte mult lui Dragos pentru amanuntele prezentate vis-a-vis de macheta lui Radu, mai ales 'autobuild elements'. Si ca sa fiu carcotas probabil ca asemenea observatii nu-si aveau rostul fata de inbunatatirea kitului pe care l-am facut eu. Asta am cerut de la 'experti' in topicul tigrului meu, dar in cel mai probabil caz cred ca nu merita efortul dv fiindca era oricum prea vioi colorat si tot asa ar fi aratat. :-o :-D

Toata stima pentru Dragos, ca a facut public felul in care ar trebui corectat / inbunatatit kitul de la revell si inca odata autorului! Il rog public pe Radu sa faca un articol cu tigrul lui.

PS: Interesanta este ideea cu care Dragos a deschis topicul si felul in care a fost desbatut... a fi sau a nu fi... :-D blit. Propun un topic dedicat fotografilor profesionisti care mai au legatura si tigrul.

#42 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 March 2006 - 11:36 AM

Multumesc tuturor pentru laude.

Cat despre articol, nu stiu daca as putea face mai mult decat sa va arat poze asa cum am facut deja. Macheta a fost construita in 2000. Nu am facut poze cu constructia si nici nu am pastrat notite. De atunci, Tigrul nu a mai fost fotografiat pana cand am aratat poza in discutia de acum doua zile despre aerografe, cand a fost "luat in colimator" de catre Dragos. Sincer sa va spun, numai pe masura ce faceam pozele astea mi-am amintit cum am facut unele detalii. In rest am cam uitat. :-D Am uitat pentru ca eu de regula fabric o multime de piese cand constriesc machete, si de aia astfel de imbunatatiri nu prea "lasa o amprenta" in mintea mea.
In ultimul timp am inceput sa imi fotografiez piesele autofabricate pe masura ce le fac. Prea tarziu pentru Tigrul asta totusi.

Multumesc din nou tuturor.

Radu

#43 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 02 March 2006 - 08:32 AM

Pai Radu... nu aveam cum sa nu-l iau "in colimator" !
-Pentru ca, si io cred ca este unul din cei mai frumosi Tigri, pe care i-am vazut pe net.
-Pentru ca, in obsesia mea paranoida, adaugarea detaliilor lipsa, mai ales prin mijloace proprii, reflecta sufletul si sensibilitatea... si visele COPILULUI NECRESCUT, asa-numit... modelist.

Leon, io iubesc orice fratior inamorat de acest hobby, in general, iar daca mai are si chemari perverse minitanculiste, in special .
Parerea mea despre plusurile si minusurile Tigrilor Revell, le-am insirat de la prima mea postare pe acest site, articolul cu Tigrul Tunisian. Tot acolo, mi-am dat cu presupusul despre ce se poate face prin mijloace proprii pentru a-l inbunatatii, am amintit despre ce am facut io si mi-am exprimat regretul si frustrarea pentru chestiile pe care, la acel moment... nu le-am facut.
Iar respectiva scriere, a aparut inaintea topicului tau. Si IO NU POT sa carcotesc, despre munca nimanui !

Pe de alta parte, nu ma consider "expert" in nimic ! Nici macar in ale vietii valuri. Deasemenea nici fotograf profesionist, nu sunt.

Daca ideea autoconstructiei rezoneaza si cu visele si gusturile tale, ma bucur mult !
De aceea, daca deschizi TU, un topic pe aceasta tema, voi participa la el CU MULTA BUCURIE !

#44 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 02 March 2006 - 09:29 AM

Iar pentru cine doreste sa consulte parerea unui EXPERT GENUIN, in braillescale, iata noua carte, despre Tigrii, a lu' nenea Alex Clark.

http://www.ospreypub...php/title=S9428

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S9428AL.JPG.jpeg


#45 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 02 March 2006 - 09:43 AM

Dragos nu pot decat sa iti multumesc inca o data pentru altceva : Tigrul tunisian.
Dar asta trebuia sa o fac de mult ca de-asta exista un search in dreapta sus. Inainte sa ma apuc de kit-ul meu am citit tot ce se poate citii la sectiunea forum si la articole privind urmatoarea mea desfasurare modelistica. Din pacate exista cateva diferente privind Tigrul tunisian si Late version. Oricum sunt un adept fanatic al auto-build' ului ,daca i-l pot numi asa, pentru a aduce modelul la scara respectand cu o cat mai mare acuratete realitatile tehnice, cat si modificarile aduse pe front de echipaj sau de inamic.

Si acum ca sa inchei o sa deschid un alt topic in care sa disecam un tigru.

PS: mi-a placut foarte mult felul in care se discuta / disputa tigrul lui Curec Cristian spre deosebire de alte topicuri. Nu ma refer la calitatea "fabricarii" modelului ci la calitatea topicului. :idea:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi