Forum Machete,Modelism,Hobby: Nevoie de ajutor, planuri, indrumari... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nevoie de ajutor, planuri, indrumari...

#1 Useril este offline   Laur_91 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat 04 January 2012 - 09:09 PM

Salutare la toata lumea si un nou an cu bine! Sunt incepator(si cand zic incepator inseamna ca am cunostinte ce tind la 0 in domeniu) , dar urmaresc forumul de ceva vreme si ceea ce vad aici imi incanta ochiul:) si as dori si eu sa incep sa activez in domeniu..m am documentat eu putin care cum si ce fel... Cine are posibilitatea si placerea sa ma ajute si pe mine cu ceva planuri...mai usurele pentru inceput, si cu ceva sfaturi as fi foarte recunoscator. Si inca ceva, daca sunt braileni pe aici sa-mi spuneti si mie daca exista vreun magazin ceva prin oras sau de unde va procurati materialele necesare. Astept cu nerabdare sa ma contactati cei care puteti si doriti, numai bine!

#2 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 04 January 2012 - 11:13 PM

Salutare si bun venit printre noi , in primul rind trebuie sa te hotarasti ce ai vrea sa faci si in functie de asta vei aduna materiale cit si sfaturi de la colegii de forum .Dupa cum vezi sunt din Braila si la noi in oras magazine de modelism nu sunt dar kituri vei gasi pe la Carefur si la citeva benzinarii ,dar oferta de nave este foarte limitata ,cu materialele de procurat tot asa in functie de ce vrei sa faci .Daca mai frunzaresti un pic netul pe la magazinele online de modelism cred ca vei gasi ceva sa-ti convina .Toate cele bune si multa,multa bafta iti doresc.

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 04 January 2012 - 11:15 PM


#3 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 05 January 2012 - 08:27 AM

Bine ai venit!
Daca ai posibilitatea sa ajungi la Galati, acolo e un club puternic si membrii lui activeaza si aici (Victordegalati, kamikaze, gobi71 s.a.).
Din cate stiu, se intalnesc regulat sambata. Ia legatura cu ei si n-o sa-ti para rau!
Spor!

#4 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 05 January 2012 - 12:18 PM

Salutare . Ma bucur ca inca un brailean apare in acest forum cea ce intrebi tu e cam vag dar oricum un raspuns ti-a dat colegul dj bobo . Ce te intereseaza mai exact ? Sanatate si cer senin. B-)

#5 Useril este offline   Laur_91 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat 05 January 2012 - 03:16 PM

Ma bucur ca sunt bagat in seama si scuze pentru ca nu am fost indeajuns de explicit... vreau niste planuri de nave cu vele(gen Santa Maria, Pinta, am vazut aici si pe alte forumuri si Black Pearlu' care chiar mi a placut), si indrumari cum sa construiesc barcuta respectiva... asa o idee as avea eu dar avand in vedere ca nu am mai facut ceva de genul pana acum sunt anumite lucruri pe care nu prea inteleg cum sa le fac...nu vreau un kit, vreau sa fac eu cu mana mea de la zero si sa ma dau cu capu' de pereti cand nu iese cate ceva si sa incerc pana iese:). am facut rost de niste planuri dar mi se par cam complicate..am si de la Black Pearl cate cv info si planuri.. merge sa ma apuc de asta? sau e prea complicata pentru stadiul meu? astept sugestii... si as vrea sa mai intreb de unde pot face rost de placaj, furnir...si mai ales ce dimensiuni trebuie sa aiba acestea. Numai bine!

#6 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 05 January 2012 - 03:32 PM

Pentru nina, pinta, santa -maria am eu. un mail si te rezolv!...:whistle: La club avem 2 metri cubi de planuri pe hartie. Vino si vezi daca iti place ceva. succesuri...

#7 Useril este offline   Laur_91 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat 05 January 2012 - 03:46 PM

Vezi postareagobi71, la 05 January 2012 - 03:32 PM, a spus:

Pentru nina, pinta, santa -maria am eu. un mail si te rezolv!...:whistle: La club avem 2 metri cubi de planuri pe hartie. Vino si vezi daca iti place ceva. succesuri...


sunt inca mic si se pare ca nu pot trimite pm.., mail: cursaru.laurentiu@yahoo.com. Clubul pe unde prin galati este si in ce zile e cineva pe acolo, eu sunt la facultate la galati deci am drum si pe acolo:)

#8 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 05 January 2012 - 05:07 PM

undeva pe dogariei, fix in spatele autogarii.In fiecare sambata .

#9 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 13 January 2012 - 11:16 PM

Vezi postareagobi71, la 05 January 2012 - 03:32 PM, a spus:

P :whistle: La club avem 2 metri cubi de planuri pe hartie. Vino si vezi daca iti place ceva. succesuri...



Buna seara! am o rugaminte ,daca nu iti este cu "banat" avand in vedere mentiunea de mai sus,venita in sprijinul colegului de la Galati,am si eu o rugaminte in limita posibilului{referire la cei 2metri cubi de planuri}.In nr 23 de la Sib ,mi-a atras atentia o nava usoara olandeza numita"BOTTER"care mi-a placut si as dori sa o realizez.In acest sens,as dori sprijin ,daca este si iti permite timpul si placerea de a ma ajuta cu planurile aferente sau din orice alte surse.Multumesc anticipat ,indiferent de rezultat.Stima ,Christian!

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 13 January 2012 - 11:18 PM


#10 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 January 2012 - 03:52 PM

Luni, voi cauta nr 23, sa vad despre ce nava e vorba. Vorbim dup'aia...



#11 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 January 2012 - 03:59 PM

http://www.wefalck.e...ter/botter.html Despre asta e vorba?

#12 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 14 January 2012 - 08:28 PM

Vezi postareagobi71, la 14 January 2012 - 03:59 PM, a spus:




Da ,asta este!Multumesc si astept.

#13 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 January 2012 - 10:02 PM

Din partea mea nu prea ai mare lucru de asteptat. Nu cred ca avem asa ceva in colectia noastra de planuri, si nici nu voi sta sa verific daca am dreptate.Nu a centralizat nimeni pana acum planurile, si mi-ar lua pe putin o zi, daca nu doua sa fac treaba asta.Asa cum am spus, planurile noastre sunt pe hartie.Trebuiesc luate la mana... Iti sugerez sa contactezi firma care produce kit-ul. Succesuri.

#14 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 15 January 2012 - 07:59 PM

http://www.smcars.net/forumhttp://www.smcars.net/forums/attachments/ships-boats/34310d1141271204-botter-old-dutch-fishing-ship-lijnenplan_botter_2.pngs/attachments/ships-boats/34309d1141271204-botter-old-dutch-fishing-ship-lijnenplan_botter_1.pnghttp://www.smcars.net/forums/attachments/ships-boats/34311d1141271204http://www.smcars.net/forums/attachments/ships-boats/34312d1141271205-botter-old-dutch-fishing-ship-lijnenplan_botter_3d.png-botter-old-dutch-fishing-ship-lijnenplan_botter_3.png

#15 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 15 January 2012 - 08:03 PM

vezi pe aici...

Fisiere atasate



#16 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 15 January 2012 - 11:18 PM

Vezi postareagobi71, la 15 January 2012 - 08:03 PM, a spus:

vezi pe aici...



Multumesc ptr material!acum am deschis ,si am vazut.....partial,trebuie luat la studiat.Cu stima Christian!

#17 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 22 January 2012 - 03:21 PM

Vezi postareaLaur_91, la 04 January 2012 - 09:09 PM, a spus:

Salutare la toata lumea si un nou an cu bine! Sunt incepator(si cand zic incepator inseamna ca am cunostinte ce tind la 0 in domeniu) , dar urmaresc forumul de ceva vreme si ceea ce vad aici imi incanta ochiul:) si as dori si eu sa incep sa activez in domeniu..m am documentat eu putin care cum si ce fel... Cine are posibilitatea si placerea sa ma ajute si pe mine cu ceva planuri...mai usurele pentru inceput, si cu ceva sfaturi as fi foarte recunoscator. Si inca ceva, daca sunt braileni pe aici sa-mi spuneti si mie daca exista vreun magazin ceva prin oras sau de unde va procurati materialele necesare. Astept cu nerabdare sa ma contactati cei care puteti si doriti, numai bine!


Salut Laur,

Planuri si pentru incepatori si mai complicate am postat in urma cu ceva timp pe blogul meu http://planurinavomodele.blogspot.com . Un model numa' bun pentru inceput este yachtul America. Tot aici gasesti si un mic ghid tehnic, elaborat de bine, care, desi nu este cine stie ce s-ar putea sa te ajute mult fiind la inceput.
Spor la lucru

#18 Useril este offline   Nick_of_Time 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Arad

Postat 25 January 2012 - 11:14 AM

Buna ziua,
sunt si eu un novice in ale navomodelismului si am nevoie de putin ajutor.
Vreau sa construiesc Fregata ESSEX (1799) si nu stiu cum trebuie procedat. In planurile ce le am (sunt dintr-un chit) la punte nu imi arata decat ca trebuie sa filez cu baghete de 2 x 6 mm. Din ce am mai vazut pe forum, multe machete au prinsa puntea si apoi filata.
Intrebare: merge sa o acopar cu file avand in vedere ca intre coaste este o distanta maricica si lipirea se face doar pe ele sau trebuie sa ii fac punte?
Daca ii fac punte, cum o scot (sablon) pentru taiere in placaj, tinand cont ca este putin curba?
Daca pun puntea, banuiesc ca o sa afecteze constructia in viitor prin inaltarea ei. Punte + File.
Am mai vazut intr-o poza cu o lucrare de pe un site strain ca a pus traverse peste care a filat.
Cum sa procedez?

Multumesc pentru un eventual raspuns si scuze daca am postat gresit in acest topic.

#19 Useril este offline   gogudiver 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 25 January 2012 - 11:33 PM

Vezi postareaNick_of_Time, la 25 January 2012 - 11:14 AM, a spus:

Buna ziua,
sunt si eu un novice in ale navomodelismului si am nevoie de putin ajutor.
Vreau sa construiesc Fregata ESSEX (1799) si nu stiu cum trebuie procedat. In planurile ce le am (sunt dintr-un chit) la punte nu imi arata decat ca trebuie sa filez cu baghete de 2 x 6 mm. Din ce am mai vazut pe forum, multe machete au prinsa puntea si apoi filata.
Intrebare: merge sa o acopar cu file avand in vedere ca intre coaste este o distanta maricica si lipirea se face doar pe ele sau trebuie sa ii fac punte?
Daca ii fac punte, cum o scot (sablon) pentru taiere in placaj, tinand cont ca este putin curba?
Daca pun puntea, banuiesc ca o sa afecteze constructia in viitor prin inaltarea ei. Punte + File.
Am mai vazut intr-o poza cu o lucrare de pe un site strain ca a pus traverse peste care a filat.
Cum sa procedez?

Multumesc pentru un eventual raspuns si scuze daca am postat gresit in acest topic.



Am avut si eu aceasi problema ca tine cand am facut black prince-ul dupa planurile dintrun kit. Eu am filat puntea in 2 straturi, primul strat din file de 3 mm grosime si nu extrem de finisate iar stratul final din file de 1 mm care au acoperit perfect stratul inferior. A iesit foarte bine si nu m-am chinuit sa tai o punte.

#20 Useril este offline   Nick_of_Time 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Arad

Postat 26 January 2012 - 10:01 AM

Cred ca asa am sa fac si eu.

Multumesc pentru raspuns.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi