Forum Machete,Modelism,Hobby: Black Pearl - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Black Pearl Jack's Ship From Scratch

#1 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 11 January 2012 - 07:58 PM

Salutare la toti din nou, in acest topic va voi prezenta constructia faimoasei deja " Black Pearl" In varianta mea , adica dinmateriale adunate de peste tot in special preferatele mele ladite de fructe. De aceasta data voi incerca sa ma tin de plan cat mai mult posibil fata de Golden hind-ul pe care l-am prezentat in alt topic tot aici pe forum. Deci toata chila si coastele este confectionata din placaj de 6 mdf { capacele de la paletii de parchet } , partile laterale si puntea sunt din fundurile de la ladite de fructe din piata iar puntea este realizata din betisoare de lemn de cafea din selgros. Scopul acestei corabii este de a o realiza din materiale "pe care altii le arunca" , si sa iasa ceva placut ochiului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SANY0104.jpg
  • Imagine atasata: SANY0107.jpg
  • Imagine atasata: SANY0108.jpg
  • Imagine atasata: SANY0112.jpg
  • Imagine atasata: SANY0114.jpg
  • Imagine atasata: SANY0115.jpg
  • Imagine atasata: SANY0117.jpg
  • Imagine atasata: SANY0119.jpg
  • Imagine atasata: SANY0120.jpg
  • Imagine atasata: SANY0121.jpg


#2 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 11 January 2012 - 08:16 PM

Vezi postareaaxxel_d, la 11 January 2012 - 07:58 PM, a spus:

Salutare la toti din nou, in acest topic va voi prezenta constructia faimoasei deja " Black Pearl" In varianta mea , adica dinmateriale adunate de peste tot in special preferatele mele ladite de fructe. De aceasta data voi incerca sa ma tin de plan cat mai mult posibil fata de Golden hind-ul pe care l-am prezentat in alt topic tot aici pe forum. Deci toata chila si coastele este confectionata din placaj de 6 mdf { capacele de la paletii de parchet } , partile laterale si puntea sunt din fundurile de la ladite de fructe din piata iar puntea este realizata din betisoare de lemn de cafea din selgros. Scopul acestei corabii este de a o realiza din materiale "pe care altii le arunca" , si sa iasa ceva placut ochiului





Spor la lucru ,si am o intrebare.Cu ce ai taiat mdf?din cate stiu eu, este destul de dificil ca material de prelucrat,daca nu ai scule adecvate.,in rest numai de bine !{buna ideea de a folosi laditele de fructe}

#3 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 11 January 2012 - 10:27 PM

Este mare lucru sa faci din nimic ,ceva si ceva care sa placa ochiului !Imagine postata
Tine-o tot asa !Imagine postata
Am o singura intrebare :
Ceea ce am incercuit = betisoare de inghetata ?
Imagine atasata: black pearl.jpg

De unde le-ai procurat si la ce pret ?
Toata stima si respectul , Alin

#4 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 12 January 2012 - 10:44 AM

De la selgros pantelimon si m-au costat vreo 30 de lei daca imi aduc eu bine aminte, si cred ca sunt cam 500 de buc , eu pt punti nu cred ca am folosit mai mult de 50-60, si mai au ramas o gramada, "palete de lemn pt cafea scrie pe punga", mdf-ul nu a fost usor de taiat si cred ca am rupt cam vreo 10 panze de traforaj, unele din graba iar altele din prostia mea, trebuie sa ai rabdare cand le tai

Aceasta postare a fost editata de axxel_d: 12 January 2012 - 10:48 AM


#5 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 12 January 2012 - 12:04 PM

Am mai mesterit ceva aseara la barcuta, filarea parapetilor este tot din betisoare de cafea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SANY0122.jpg
  • Imagine atasata: SANY0123.jpg
  • Imagine atasata: SANY0124.jpg
  • Imagine atasata: SANY0126.jpg
  • Imagine atasata: SANY0127.jpg
  • Imagine atasata: SANY0129.jpg
  • Imagine atasata: SANY0131.jpg
  • Imagine atasata: SANY0133.jpg
  • Imagine atasata: SANY0135.jpg
  • Imagine atasata: SANY0136.jpg


#6 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 12 January 2012 - 06:52 PM

Foarte frumos ce faci. Pentru un neavenit in modelismul (a nu se confunda cu machetismul!) naval, poate mai dai si ceva detalii pe aici, pe acolo. Sa ai spor!

#7 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 13 January 2012 - 04:21 PM

Mersi frumos Degrelle, detalii nu prea am ce sa dau pt ca eu ceea ce fac "fur" de la ceilalti mai experimentati de pe forum. Mai degraba as vrea sa primesc indicatii decat sa dau pt ca mai am multe de invatat, eu vreau sa le construiesc din nimicuri si sa iasa ca cele "de cumparat" poate chiar mai dine de ce nu. Am terminat de imbracat o parte de corabie, materialele folosite sunt tot funduri de ladite,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SANY0141_renamed_23880.jpg
  • Imagine atasata: SANY0142_renamed_9049.jpg


#8 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 13 January 2012 - 05:16 PM

Vezi postareaaxxel_d, la 13 January 2012 - 04:21 PM, a spus:

Mersi frumos Degrelle, detalii nu prea am ce sa dau pt ca eu ceea ce fac "fur" de la ceilalti mai experimentati de pe forum. Mai degraba as vrea sa primesc indicatii decat sa dau pt ca mai am multe de invatat, eu vreau sa le construiesc din nimicuri si sa iasa ca cele "de cumparat" poate chiar mai dine de ce nu. Am terminat de imbracat o parte de corabie, materialele folosite sunt tot funduri de ladite,



Buna! nu am suficienta experienta in a da sfaturi privind o sau anumite tehnici de imbracare a navei ,dar ce ai facut tu acolo ,mi se pare o ofensa la tot ce ai lucrat pana'n acesta etapa.Te rog sa nu te superi de mentiunea de mai sus,si sa privesti obiectiv problema ,cel putin din punct de vedere estetic chiar si practic.Cred ca ar fi fost mai indicat sa tai fasii din acele ladite, dispuse pe verticala,sau orizontala.Spor in continuare :pardon: :PS aproape ca vrei sa aplici intrutotul subtitlul topicului

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 13 January 2012 - 05:20 PM


#9 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 13 January 2012 - 07:39 PM

Ceea ce ai zis tu cu filele taiate ai dreptate, dar ele vor veni in al doilea strat de bordaj si exact cum ai zis tu vor fi taiate, asteapta si ai sa vezi in saptamana viitoare ce va urma, si nu ma supar orice parere pe care o primens este binevenita

#10 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 13 January 2012 - 09:17 PM

salut.....

Stii ca rezonez la ideea de a folosi orice fel de materiale si din orice sursa , desi mi-am dat seama si eu ca materialele refolosite sau a caror destinatie initiala a fost alta au limitele lor necesitand mult mai multa munca la punerea in opera pentru a obtine un rezultat mediu . In concluzie imi place ideea insa cred ca materialele ar trebui imbinate si folosite rational astfel incat rezultatul sa fie ''placut ochiului '' in toate etapele .

P.S.
dupa parerea mea cred ca ar trebui sa desfaci partea de sub parapeti si sa o refaci intr-un stil mai clasic nu asa ''avangardist'' .
spor in continuare....


cu stima...

#11 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 13 January 2012 - 10:55 PM

Vezi postareaaxxel_d, la 13 January 2012 - 07:39 PM, a spus:

Ceea ce ai zis tu cu filele taiate ai dreptate, dar ele vor veni in al doilea strat de bordaj si exact cum ai zis tu vor fi taiate, asteapta si ai sa vezi in saptamana viitoare ce va urma, si nu ma supar orice parere pe care o primens este binevenita



Ma bucur ca nu ai primit "observatia "cu dispret,dar ,revin,insistand la cele mentionate mai sus,prin simplu fapt ca te vor ajuta foarte mult in urmatoarea etapa de filare{fac referire la conturul coastelor implicit la linia generala a navei.Inca o data spor la modelit si idei bune.Stima, Christian!

#12 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 14 January 2012 - 03:03 PM

De suparat nu ma supar. Zi-mi daca ai alta parere despre ea acum chituita si un pic finisata?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SANY0143.jpg
  • Imagine atasata: SANY0144.jpg
  • Imagine atasata: SANY0145.jpg
  • Imagine atasata: SANY0146.jpg
  • Imagine atasata: SANY0147.jpg
  • Imagine atasata: SANY0148.jpg
  • Imagine atasata: SANY0149.jpg
  • Imagine atasata: SANY0150.jpg


#13 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 14 January 2012 - 03:35 PM

Vezi postareaaxxel_d, la 14 January 2012 - 03:03 PM, a spus:

De suparat nu ma supar. Zi-mi daca ai alta parere despre ea acum chituita si un pic finisata?


In principiu ma asteptam sa-i dai cu chit+slefuiala la greu.Stiu si eu ce sa zic?e ok :drinks: Spor!

#14 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 16 January 2012 - 04:06 PM

Cam asa arata cu filele pe ea, filele sunt tot din fundurile de la ladite,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SANY0157.jpg
  • Imagine atasata: SANY0156.jpg
  • Imagine atasata: SANY0155.jpg
  • Imagine atasata: SANY0154.jpg
  • Imagine atasata: SANY0153.jpg
  • Imagine atasata: SANY0152.jpg

Aceasta postare a fost editata de axxel_d: 16 January 2012 - 04:07 PM


#15 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 16 January 2012 - 07:23 PM

salut...


e slefuita? daca da atunci nu e suficient
vezi ca ai si ceva defecte de forma , de asta zic sa slefuiesti .... sa nu zici ca sunt malitios eu doar vreau sa te ajut , sa impartasesc din putina mea experienta.
in pozele de mai jos e prima mea corabie ,facuta tot din funduri de ladite , la prima filare , si care a ramas de fapt definitiva , ca sa ai un termen de comparatie asa ca intre incepatori

cu stima....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1215.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1216.JPG


#16 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 16 January 2012 - 09:28 PM

Mihai barca nu este finisata de tot , dar mie nu imi place sa fie prea slefuita vreau sa aiba aspectul acela de vechi"uzat", nu vreau sa para prea nou, si mai am si partea cealalta de filat



#17 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 17 January 2012 - 04:07 PM

Mi se pare reusit. Tot ca o parere personala si mie imi place stilul "vechi". Laditele astea sunt grozave. De unde se pot lua?

#18 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 17 January 2012 - 09:12 PM

Laditele se pot lua din orice piata "moca", sunt foarte multe care sunt aruncate in piete, sunt unele ladite care au fundurile subtiri de 1-2 mm si lateralele de 3-4 mm, deci poti folosi cam aproape tot din ele depinde de plan si cotele din el. Alte materiale asa ce mai poti folosi dupa parerea mea sunt: Betele de frigarui, palete de cafea si de inghetata, cele de inghetata sunt mai greu de gasit si sunt si mai groase, late decat cele de cafea, scobitori, si betele de la vata de zahar fiind de 5x5 mm (astea cumparate de la diferite magazine gen selgros,metro,etc). Asta este doar parerea mea personala. In principiu tot ceea ce poti folosi si gasi moca sunt binevenite.



#19 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 17 January 2012 - 09:28 PM

... sa nu uitam de placajul de tei de 3-4mm pe care il au unele la capat (cel putin la unele e chiar de calitate )

cat despre efectele de imbatranire este un topic cu aceasta tema absolut fenomenal in sectiunea mari corabii

cu stima...

Aceasta postare a fost editata de mihai8888: 17 January 2012 - 09:31 PM


#20 Useril este offline   axxel_d 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 31-May 11
  • Location:pantelimon ilfov
  • Interests:galioane vechi

Postat 17 January 2012 - 09:41 PM

Ai dreptate mihai maine voi pune ceva poze cu cateva noduri pe care am reusit sa le pun in bordaj si pe punte

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi