Forum Machete,Modelism,Hobby: Munti,stanci... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Munti,stanci... Tehnici de realizare

#1 Useril este offline   microMillian 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 14 January 2012 - 01:06 PM

M-ar interesa cum realizati formele de relief , ce materiale folositi etc.

#2 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 09:50 AM

Salutare,

cred ca cea mai simpla metoda este folosirea polistirenului expandat sau a ziarelor acoperite cu ipsos. Gasesti pe Youtube o gramada de tutoriale.

Spor la modelit,

Aceasta postare a fost editata de dan2du: 15 January 2012 - 09:52 AM


#3 Useril este offline   LajosK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Salonta

Postat 15 January 2012 - 11:53 AM

Vezi postareadan2du, la 15 January 2012 - 09:50 AM, a spus:

Salutare,

cred ca cea mai simpla metoda este folosirea polistirenului expandat sau a ziarelor acoperite cu ipsos. Gasesti pe Youtube o gramada de tutoriale.

Spor la modelit,


Prieten dan nu e cea mai simplu metoda.
Cel mai simplu vezi ca este matrita de cauciuc cu forma de stinci si numai torni ghips in el. Cauti magazine online pentru modelism.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 January 2012 - 12:48 PM

Lajos, intreb si eu ca si necunoscator in ale dioramelor.

- In ce se reflecta simplitatea metodei tale fata de cea indicata de colegul Dan2du ? Ai lucrat tu in aceasta varianta ?
Dezvolta putin ideea aratata de tine, facand referire in primul rand pasii de urmat pentru a obtine matrita, apoi la preturile de cost ale variantei indicata de tine si binenteles la timpii necesari obtinerii rezultatului finit.

Multumesc.

#5 Useril este offline   LajosK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Salonta

Postat 15 January 2012 - 01:35 PM

Unde e Lajos, acolo si AdiP Imagine postata Ori iubeste foarte tare, ori uraste foarte tare ? Cred ca iubeste ca AdiP e simpatic Imagine postata

- Lajos nu este cunoscator de diorame, doar Lajos sta prea mult in fata la calculator, si vrea sa ajuta coleg de forum
- Daca Lajos zici ca ai lucrat asa cu matrita, AdiP o sa zici "arata poza, hai sa intilnim sa vedem neserios de Lajos ce esti Imagine postata" . Asa ca Lajos zici ca nu a lucrat , sau zici ca a vazut pe altii care a lucrat, cine stieImagine postata
- OBTINE MATRITA - dai citiva euro si obtine matrita, sau ceri la un prieten de forum care are
- PRETURI DE COST - citiva lei sa iei 500 grame ghips din magazin
- SIMPLITATE METODA - amesteci ghips cu apa si toarna in matrita
- TIMPI OBTINERI - 10 minute

Matrita din cauCiuc face mai multe firme, una din ele WOODLAND SCENICS.
http://woodlandsceni...errainFormation

Multumit AdiP? Cu placere de la Lajos

Micromillian - daca hotarasti sa faci stinca si pietre cu matrita de cauciuc, sa zici sa-ti spuna Lajos cum sa faci ghipsul ca sa iasa omogen, fara cocolosi si cit de putin aer. Ai grija Micromillian ca daca faci peisaj din ghips atunci foarte greu. Trebuie stivuitor sa ridici diorama. Ghips de modelaj mai usor decit ipsos normal.Ghips de modelaj faci la Turda la Adip . Faci numai la sac , ieftin dar greu sacu. Dar AdiP simpatic si faci rost pentru tine si la punga Imagine postata

#6 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 03:10 PM

Buna Lajos,
avantajul metodei tale este intra-devar simplitatea. Dar este valabila numai la machete mici. Pentru un munte dintr-o diorama pentru un trenulet, greutatea va fi destul de mare indiferent de tipul de gips folosit iar pe de alta parte, nu cred ca ai sanse sa gasesti o matrita din cauciuc atat de mare. Asta este si motivul pentru care marea majoritate a celor care fac diorame mari, prefera sa faca baza din ghemotoace de ziar, imbracate in panza si acoperite cu gips. Aici ai un link util http://www.youtube.c...feature=related
Spor la modelit,

#7 Useril este offline   LajosK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Salonta

Postat 15 January 2012 - 07:28 PM

Prieten Dan ai mare dreptate. Mai mult decit atita ghips poate sa crape daca e mare si praf se alege de toata diorama. Cum spui la diorama mica merge matrita.

#8 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 08:21 PM

o fi mai simpla metoda daca vrei sa faci ceva prestabilit. dar daca vrei sa schimbi peisajul, ce faci? cumperi de fiecare data alta matrita?
eu cred ca cea mai simplu e cea cu polistiren expandat. eu l-am acoperit cu servetele de hartie unse cu aracet. dupa uscare s-au facut ca piatra. daca mai vrei sa pui si u strat subtire de ipsos, nu ai decat.

#9 Useril este offline   LajosK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Salonta

Postat 16 January 2012 - 12:20 PM

Am inteles Z-mare. Nu inseamna ca daca nu imi place sa arat , nu am facut. Cred ca esti de acord. Nu atac pe nimeni doar am raspuns si am incercat sa ajut. Vorbesc numai din experienta proprie , dar nu imi place cind cineva , numai pentru ca are mai multe postari, imi pune cuvintele la indoiala, si imi cere poze, dovezi sau convoaca intilniri mai rau ca la politie. Iar cind refuz sa ma supun la astfel de "ordine" sunt facut neserios. Asta numesc eu atac la persoana sau hartuire.

On-topic:
Kit ai dreptate. Dar stincile turnate in ghips poti sa le asezi in diferite pozitii, sa le rupi sau sa le combini in asa fel incit sa nu semene una cu alta. Dar cum am mai spus merge doar la diorame de dimensiuni mici.
Pentru lucrul cu polistiren extrudat sau expandat recomand adezivul pentru polistiren la tub sau la galeata. Se lucreaza usor, se lipeste usor si repede, se vopseste si sculpteaza usor.
De exemplu:
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 January 2012 - 05:06 PM


#10 Useril este offline   brutus123 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Targoviste
  • Interests:,,Ventilatoare cu motor''

Postat 17 April 2012 - 09:29 AM

Eu folosesc doar polistiren extrudat pe care il sculptez, il modelez, apoi folosesc diferite combinatii de vopsele acrilice pentru pictura,

O alta metoda: ies la un gratar pe Valea Ialomitei, culeg cateva roci de calcar din albia raului pe care aplic apoi o combinatie de alb, ocru, negru

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG0124B.jpg
  • Imagine atasata: roca.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi