Forum Machete,Modelism,Hobby: planuri si sfaturi pt incepatori - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

planuri si sfaturi pt incepatori

#1 Useril este offline   vik_arad 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 12-January 12
  • Location:Pecica Arad

Postat 14 January 2012 - 06:52 PM

Salutare tuturor sint incepator si am nevoie de sfaturi si de planuri, dar ceva usor si sa pot face corabia de la zero undeva macheta sa fie pana in 30-45 cm lungime. si de unde se poate cumpara furnir ca placaj am .

Astept ecouri si mersi

#2 Useril este offline   raduadip 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 13-November 11

Postat 15 January 2012 - 09:02 PM

Vezi postareavik_arad, la 14 January 2012 - 06:52 PM, a spus:

Salutare tuturor sint incepator si am nevoie de sfaturi si de planuri, dar ceva usor si sa pot face corabia de la zero undeva macheta sa fie pana in 30-45 cm lungime. si de unde se poate cumpara furnir ca placaj am .

Astept ecouri si mersi



Salutare Vik am ceva planuri dar sunt doar pt cuirasate, daca te intereseaza te pot ajuta.Sfaturi nu prea pot sa-ti dau pt ca sunt si eu incepator ,acum ma rodez si eu cu Bismarcku' de la Hachette .Furnir cred ca pot sa fac rost dar e pt mobilier. Nu stiu daca e bun ca grosime, cel primit de la hachette e mai gros .Magazine de furnir este unul in Vladimirescu combinatul chimic :Adior il gasesti pe net ,mai e unul in Livada :Da-Veneer.Si eu sunt din Arad asa ca putem colabora mai usor.

#3 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 January 2012 - 10:55 PM

In primul rand iti salut intentia de a intra in randul modelistilor.
Cu planuri nu e o problema nerezolvabila si e cea mai usoara, doar sa fii ceva mai hotarat pentru un anume model pentru care consideri ca ai face fata. Restul e putin mai complicat si cuprinde o multime de aspecte legat de dotari, spatiu de lucru, posibilitatile de procurare a materialelor si capacitatea de a le lucra.
In materie de sfaturi se gasesc o multime pe forum, doar sa ai rabdare sa parcurgi paginile. In momentul in care te hotarasti pentru ceva si soliciti sunt sigur ca o sa primesti si sfaturi pe subiectul respectiv. Tot pe forum gasesti si modelisti mai norocosi in privinta aprovizionarii cu materiale si solocitati te servesc in cazul in care nu gasesti alta sursa. Ca prim sfat, furnirul nu e esential in modelism si doar cu placaj si furnir nu faci prea mare lucru mai ales la un model de 30-40 cm cum vrei. Un magazin la care poti gasi materiale diverse cat si kituri e Sierra, poti da un ochi dar consider ca preturile sunt ceva cam piperate.

#4 Useril este offline   vik_arad 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 12-January 12
  • Location:Pecica Arad

Postat 17 January 2012 - 11:34 AM

Vezi postarearaduadip, la 15 January 2012 - 09:02 PM, a spus:

Salutare Vik am ceva planuri dar sunt doar pt cuirasate, daca te intereseaza te pot ajuta.Sfaturi nu prea pot sa-ti dau pt ca sunt si eu incepator ,acum ma rodez si eu cu Bismarcku' de la Hachette .Furnir cred ca pot sa fac rost dar e pt mobilier. Nu stiu daca e bun ca grosime, cel primit de la hachette e mai gros .Magazine de furnir este unul in Vladimirescu combinatul chimic :Adior il gasesti pe net ,mai e unul in Livada :Da-Veneer.Si eu sunt din Arad asa ca putem colabora mai usor.


Salutare
Mersi baieti ca ma bagati in seama asta e id de mes vik0206 daca te rog poti sa imi dai ce planuri ai pt cuirasate si vom vedea

#5 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 18 January 2012 - 10:02 AM

Vezi postarearaduadip, la 15 January 2012 - 09:02 PM, a spus:

Salutare Vik am ceva planuri dar sunt doar pt cuirasate, daca te intereseaza te pot ajuta.Sfaturi nu prea pot sa-ti dau pt ca sunt si eu incepator ,acum ma rodez si eu cu Bismarcku' de la Hachette .Furnir cred ca pot sa fac rost dar e pt mobilier. Nu stiu daca e bun ca grosime, cel primit de la hachette e mai gros .Magazine de furnir este unul in Vladimirescu combinatul chimic :Adior il gasesti pe net ,mai e unul in Livada :Da-Veneer.Si eu sunt din Arad asa ca putem colabora mai usor.


Buna Radu. Firmele respective comercializeaza si cantitati mai mici de furnir, sau doar en gros? Te intreb pentru ca le-am trimis acum ceva timp mail-uri si nu mi-au raspuns. La noi in Bucuresti nu am gasit inca un magazin, depozit sau alta forma de comercializare, iar unde am gasit, la o tamplarie, pretul era urias. Eu aveam nevoie pentru inceput, fiind mai mult decat incepator in modelism, de cateva placi ( cca 1-2 m patrati ), asa ca nu am cumparat de acolo. Pana nu strang ceva materiale de la care sa pot incepe un proiect mai simplu, nu ma apuc de treaba. Si ceea ce imi lipseste la ora actuala, este tocmai furnirul.

#6 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 18 January 2012 - 09:02 PM

Vezi postareakelly, la 18 January 2012 - 10:02 AM, a spus:

Buna Radu. Firmele respective comercializeaza si cantitati mai mici de furnir, sau doar en gros? Te intreb pentru ca le-am trimis acum ceva timp mail-uri si nu mi-au raspuns. La noi in Bucuresti nu am gasit inca un magazin, depozit sau alta forma de comercializare, iar unde am gasit, la o tamplarie, pretul era urias. Eu aveam nevoie pentru inceput, fiind mai mult decat incepator in modelism, de cateva placi ( cca 1-2 m patrati ), asa ca nu am cumparat de acolo. Pana nu strang ceva materiale de la care sa pot incepe un proiect mai simplu, nu ma apuc de treaba. Si ceea ce imi lipseste la ora actuala, este tocmai furnirul.

daca ai drum prin brasov,pot sa te ajut cu furnir;nu te costa nimic.cat despre planuri iti recomand o barcuta 'simpatica' daca ai impresia ca este prea simpla .....
pt. aceasta barcuta pot sa-ti ofer planuri complecte si explicite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: batteau.jpg

Aceasta postare a fost editata de florinx: 18 January 2012 - 09:07 PM


#7 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 18 January 2012 - 09:24 PM

Vezi postareaflorinx, la 18 January 2012 - 09:02 PM, a spus:

daca ai drum prin brasov,pot sa te ajut cu furnir;nu te costa nimic.cat despre planuri iti recomand o barcuta 'simpatica' daca ai impresia ca este prea simpla .....
pt. aceasta barcuta pot sa-ti ofer planuri complecte si explicite.



Buna Florinx! te deranjaza daca iti solicit si eu aceste planuri ?Multumesc!

#8 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 19 January 2012 - 08:10 AM

@Florinx...multumesc pentru oferta ! Este foarte generos din partea ta si crede-ma, ca o apreciez ca atare. Tot Transilvania ajuta regatul :) ! In ceea ce priveste barcuta, te rog. Este un proiec frumos, de incepator crud cum sunt eu. Pana acum am lucrat in carton si vroiam sa incep un proiect in genul polonezilor : coaste carton, spatiile umplute cu spuma, apoi chit si coastele din lemn. Mie mi so parut interesanta metoda de abordare, mai ales la preturile placajului de la noi. Multumesc.

#9 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 19 January 2012 - 10:24 AM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 18 January 2012 - 09:24 PM, a spus:

Buna Florinx! te deranjaza daca iti solicit si eu aceste planuri ?Multumesc!

pt. a nu pune acest site in dificultate in ce priveste drepturile de autor,te rog contacteza-ma pe mess. id; bobocflor

#10 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 19 January 2012 - 10:31 AM

Vezi postareaflorinx, la 19 January 2012 - 10:24 AM, a spus:

pt. a nu pune acest site in dificultate in ce priveste drepturile de autor,te rog contacteza-ma pe mess. id; bobocflor

intra pe mess,merci1

#11 Useril este offline   raduadip 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 13-November 11

Postat 21 January 2012 - 11:49 AM

Vezi postareakelly, la 18 January 2012 - 10:02 AM, a spus:

Buna Radu. Firmele respective comercializeaza si cantitati mai mici de furnir, sau doar en gros? Te intreb pentru ca le-am trimis acum ceva timp mail-uri si nu mi-au raspuns. La noi in Bucuresti nu am gasit inca un magazin, depozit sau alta forma de comercializare, iar unde am gasit, la o tamplarie, pretul era urias. Eu aveam nevoie pentru inceput, fiind mai mult decat incepator in modelism, de cateva placi ( cca 1-2 m patrati ), asa ca nu am cumparat de acolo. Pana nu strang ceva materiale de la care sa pot incepe un proiect mai simplu, nu ma apuc de treaba. Si ceea ce imi lipseste la ora actuala, este tocmai furnirul.



Salut Kelly nu am cumparat nici o data furnir dar am vazut ca se vinde la pachet de un m.p.??? nu cred ca o sa vanda o foaie sau doua.Am o cunostinta care lucreaza in domeniu si o sa aflu m multe amanunte dar trebuie sa spui ce esenta de furnir si ce grosime pt ca difera destul de mult ca pret.

#12 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 22 January 2012 - 09:25 AM

Vezi postarearaduadip, la 21 January 2012 - 11:49 AM, a spus:

Salut Kelly nu am cumparat nici o data furnir dar am vazut ca se vinde la pachet de un m.p.??? nu cred ca o sa vanda o foaie sau doua.Am o cunostinta care lucreaza in domeniu si o sa aflu m multe amanunte dar trebuie sa spui ce esenta de furnir si ce grosime pt ca difera destul de mult ca pret.


Sunt interesat de mai multi m2 ( 2-3-4 ), bineinteles daca pretul este convenabil : nuc, cires, stejar, par...0.5, 0.6, 0.8, 1mm. Multumesc pentru raspuns si mult spor.

#13 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 22 January 2012 - 03:17 PM

Vezi postareavik_arad, la 14 January 2012 - 06:52 PM, a spus:

Salutare tuturor sint incepator si am nevoie de sfaturi si de planuri, dar ceva usor si sa pot face corabia de la zero undeva macheta sa fie pana in 30-45 cm lungime. si de unde se poate cumpara furnir ca placaj am .

Astept ecouri si mersi


Salut vik,

S-ar putea sa fi gasit ceea ce te interesa dar s-ar putea sa-ti fie de folos. Planuri si pentru incepatori si mai complicate am postat in urma cu ceva timp pe blogul meu http://planurinavomodele.blogspot.com . Tot aici gasesti si un mic ghid tehnic, elaborat de mine, care, desi nu este cine stie ce s-ar putea sa te ajute mult fiind la inceput. Spor la lucru




Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi