Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce NU trebuie facut la sectiunea "Vanzari/Cumparari/Schimburi" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Ce NU trebuie facut la sectiunea "Vanzari/Cumparari/Schimburi"

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 04:25 PM

Este absolut fascinanta sectiunea comerciala, scoate la lumina niste metehne teribile. Si vad ca desi am atras atentia nu odata ca postarile sa se inscrie in limitele regulamentului, se pare ca nu merge. Prefer sa cred ca asta este din cauza ca nu e foarte clar, desi n-as fi zis.

Asa ca o voi lua punctual, meteahna cu meteahna


"dincolo era mai ieftin" - Te duci frumos si cumperi de "dincolo". Fiecare vanzator isi stabileste un pret, e STRICT treaba lui. Discutiile de genul asta se incadreaza aici:
1.Nerespectarea regulilor thread-ului
5.Off Topic

"esti nou, n-am incredere" - O sa varsam o lacrima din simpatie pentru aceasta grava problema. Optiunea fiecaruia sa creada ce vrea si ce poate. Dar, postarile in tonul acesta se inscriu la premii in umatoarele categorii, dupa caz:
1.Nerespectarea regulilor thread-ului
5.Off Topic
7.Flame
10.Atac la persoana

"lasa ca stiu eu, tu le iei de la *** si ni le vinzi noua mai scump" - O, intr-adevar, o problema grava in contextul in care sectiunea are rol comercial, si nu e zona pentru acte caritabile. Simpatia pentru postari de genul asta (chiar daca sunt doar aluzii voalate) se manifesta in urmatoarele puncte din lista de sanctiuni, in functie de cat talent a fost depus in compunerea postarii:

1.Nerespectarea regulilor thread-ului
5.Off Topic
7.Flame
10.Atac la persoana


Ca incheiere... Discutiile pe comercial ar trebui sa se rezume la:
- postare anununt cu preturi, date de contact, conditii de livrare
- ce interesati isi manifesta interesul preferabil via PM
- toata lumea fericita

Ce NU trebuie sa se intample:
- se posteaza un anunt fara a se tine cont de regulile care sunt afisate inclusiv la crearea topicului : se sterge. Nu va mai asteptati sa primiti PM-uri sau rugaminti ca sa respectati regulile.Sunt clare, daca nu va obositi sa le cititi si sa le intelegeti de ce ar trebui sa se oboseasca cineva sa le explice DUPA ce se calca in strachini. Insistati si se ajunge la sanctiuni.
- se posteaza in topic aiurea, din varii motive (unele enumerate mai sus) : se sterge si se sanctioneaza. Ghinion, data viitoare poate se citeste mai atent si se intelege regulamentul.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi