Forum Machete,Modelism,Hobby: TURK YILDIZLARI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TURK YILDIZLARI NF-5A 1/32

#1 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 01:55 PM

Ar fi cazul sa va prezint ceea ce am mai lucrat, in ultimele luni. As fi vrut sa fie gata pana la 31.12.2011, ca sa inter in concursul pentru macheta anului. N-a fost sa fie. Dar cine stie, poate ca va intra in concursul din acest an. Daca se va mai tine. Gata cu vorbaria. Faptele...

Cu o silueta fina si o forma de fotomodel, NF-5A-ul pe care zboara cei de la Turkish Star, este unul dintre avioanele dupa care intorci capul (ca dupa o femeie) si vrei sa-l revezi si a doua oara. Combinatia de alb-rosu , care face arabescuri pe cer, te lasa cu gura cascata de fiecare data, desi are 40 de ani.

Istoric; Sub comanda Comandantului Fortelor Aeriene, Halis Burhan, in data de 11 Septembrie 1992, s-a luat decizia oficiala de revitalizarea unei formatii de acrobatie aeriana (infiintata in 1971, dar care evolua sporadic, a saptea, in ordinea infiintarii lor), in cadrul KONYA (the 132nd Weapons Tactics and Standardization Squadron Command of the 3rd Main Jet Base Command), dotarea ei cu avioane NF-5A si selectarea pilotilor. In Ianuarie 1993, toate pregatirile pentru ca formatia sa poata evolua in fata publicului, sunt incheiate. Primul show are loc in Iunie 1993. Mai multe daca vreti, gasiti aici:

http://www.turkyildi...tr/index_EN.asp


Eu prima data i-am vazut in 2000, la Timisoara, cu ocazia ultimului mare miting aerian organizat in Romania si astept sa-i revad anul asta la Kecskemet, daca nu va fi anulat mitingul. Am ales sa fac avionul cu nr.13(este data mea de nastere), zburat de Cpt.Fatih Kizil, in sezonul din 2007.

Macheta: Avind in vedere ca pe piata actuala, nu se gaseste un model de NF-5A, la 1/32, am decis sa plec de la F-5E, de la Hasegawa. Diferentele foarte mari intre cele doua modele, m-au facut sa apelez la un set de rasina, de la Belcher Bits din Canada, singurii care fac asa ceva, pentru partea de fuselaj, bot si rezervoare suplimentare. La interior, am apelat la setul de la Verlinden(care fie vorba intre noi, lasa mult de dorit in privinta planurilor, mai mult trebuie sa ghicesti, sau sa-ti inchipui, unde vin cele mai multe piese) si la un scaun de catapultare de la True Details(care ii da clasa celui de la Verlinden). Probabil ca un interior de la BlackBox ar fi fost ideal, dar din pacate este iesit din productie de mult si este o adevarata raritate. Asta e, m-am descurcat cu ce am avut. Decaluri: a fost o adevarata aventura sa ajung cu ele in stadiul de decal. Prima data am apelat la un prieten, Marius(ii multumesc pe aceasta cale), care mi-a facut in Corel, o copie a inscrisurilor de pe avion, apoi am apelat la Paul Parkes, din Anglia, sa mi le faca. Dupa vreo doua luni de asteptare, am ajuns in posesia unicelor decaluri pentru Turkish Star, la aceasta scara. Ma gandeam ca pentru vulturul de pe burta avionului, sa apelez la Ian de la AdAstraMask, din Canada, dar din pacate am specificat ca am nevoie pentru F-5E Hasegawa, in loc de NF-5A. Cum intre cele doua fuselaje exista mari diferente, mastile stau in dulap. M-am decis sa le fac singur si dupa o groaza de banda de mascare de la Tamiya consumata, a iesit ceea ce am vrut.

Am inceput lucrul cu interiorul si scaunul, ca sa ajung sa unesc partea de carlinga, cu restul fuselajului, unire care a fost cam impotriva firii, sa zic asa, deoarece exista o diferenta de aproape 2 mm de jur imprejur(in circumferinta). Dupa multe operatii estetice, pana la urma am reusit sa ii dau de capat. Aripile (dupa ce le-am finisat pentru a arata ca cele de NF-5A, le-am prins cu doi pini de fuselaj). Am modificat putin motoarele ca sa semene cu GE J-85-CAN-15 folosite pe NF-5A de la Turkish Star (am folosit o tabla de Al, pe care am ondulat-o, am rulat-o si am lipit-o in interiorul efuzorului) si am adaugat conducta de ulei, pentru trena de fum, am refacut integral franele aerodinamice si capacul parasutei dintre motoare. Dupa mult chit, multa slefuiala, gravari, re-gravari, nervi, am ajuns la cea mai delicata vopsire pe care am facut-o pana acum. Alb si rosu, o vopsire foarte sensibila, din punctul de vedere al acoperirii vopselei. Am folosit Insignia White si Guard Red 65%+ Insignia Red35%, de la ModelMaster. Dupa acoperirea totala a machetei cu Insignia White, am dat un strat de lac lucios, ca sa protejez culoarea alba in cazul migrarii rosului, deoarece stiti si voi ca rosu, ei bine, e rosu si trece si prin beton. Dupa trei zile de uscare, m-am pus pe masurat si mascat. Cand am inceput sa vopsesc cu rosu, imi tremurau picioarele, de emotie si ingrijorare. Dupa ce am dat banda jos, am fost placut impresionat sa vad ca nu am avut decat cateva probleme minore, cu delimitarea culorilor, probleme pe care eu zic ca le-am rezolvat. Am avut o surpriza neplacuta, in momentul in care am pus decalurile de culoare alba, care sunt foarte transparente, din pacate. Asa ca le-am dat jos, am slefuit din nou zona derivei si a rezervoarelor, le-am vopsit albe din nou si dupa uscare, am folosit masti facute la laser-plotter, pentru semilunele de pe deriva si nr.13 de pe rezervoare. Dupa cateva straturi fine de rosu, am trecut la demascare si la admirarea rezultatului. Dupa uscare, o slefuire usoara cu 3000 la ud si un strat de lac lucios protector. Am ales sa-l fac curat(eu de obicei le cam umplu de jeg), cel putin fuselajul si aripile. Putina mizerie exista totusi in zona trenului de aterizare si la baile trenurilor.


Nu ma laud si nici nu ma plang cum a iesit. Atata pot, atata fac. Altii poate ca l-ar fi facut mai bine. Nu stiu, dar nici nu ma intereseaza. Eu l-am facut pentru mine,dar sper sa va placa si voua.

Florin aka Scorpio


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 19 January 2012 - 02:11 PM


#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 02:10 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 02:18 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 January 2012 - 02:29 PM

Excelent. Bravooo :clapping:
Exista totusi unele mici retusuri de facut,la vopsire.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 January 2012 - 02:32 PM


#5 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 02:33 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#6 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 02:36 PM

Impresionant ! Imi place mai ales detalierea interiorului, a scaunului si "maruntisurilor" din carlinga. :hi:

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 January 2012 - 02:36 PM

Frumoasa lucrare! Foarte frumos model!! Ne-ai dat inca odata o lectie de modelism! Felicitari!

#8 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 02:39 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


GATA!

#9 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2012 - 02:42 PM

Nu mai fac nici un retus. Mi-a ajuns. Asa a aterizat in vitrina. Cand o sa apara T-38 Talon, o sa-l fac pe ala tot Turkish Star si o sa aiba parte de toate retusurile din lume, dar asta nu. Este alegerea mea.

#10 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 19 January 2012 - 02:50 PM

Cuvintele sunt de prisos...


Imagine postata

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2012 - 05:23 PM

Exceptionala lucrare, frumoase poze! :hi: :hi:

#12 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 19 January 2012 - 07:20 PM

Frumoasa realizare, imi place in mod deosebit cockpitul :good:

#13 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 19 January 2012 - 08:15 PM

:hi: :hi: :hi:

#14 Useril este offline   Emil_A 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 15-March 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie / Modelism

Postat 20 January 2012 - 12:38 AM

Foarte reusit! Imi aminteste de primul meu PM Model. Numai ca asta este exceptional. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de BOOBY: 20 January 2012 - 12:40 AM


#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2012 - 01:36 PM

Excelenta lucrare, Scorpio. Felicitari!

#16 Useril este offline   dodos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 20 January 2012 - 08:13 PM

Uite asa m-am convins ca trebuie sa am si eu un F-5 in colectie. Felicitari, este un model reusit din toate punctele de vedere :clapping:

#17 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 21 January 2012 - 10:39 AM

Daca se mai incumeta cineva sa faca inca un "turc", am gasit ceva interesant de vanzare la tipul asta(exact ce aveti nevoie pentru Turkish Star):
http://forum.largesc...showtopic=38079

#18 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 21 January 2012 - 12:33 PM

nu sunt pasionat de avioane dar trebuie sa recunosc ca acest avion imi place in mod deosebit!
Poate gratie finisajului lucios cam neobisniut pentru avioanele cu vocatie militara.
Felicitari pentru vopsire!
A iesit foarte bine.
Iar fotografiile pe drapelul turciei... jos palaria!

#19 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 21 January 2012 - 10:41 PM

superb

#20 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 03:43 PM

Atat de frumos ti-a iesit avionul acesta incat am crezut ca te-ai convertit la islam (Allah akbar):dribble:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi