Forum Machete,Modelism,Hobby: Semovente L40 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Semovente L40 Italeri built

#1 Useril este offline   Ares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 03-June 11
  • Location:timisoara

Postat 27 January 2012 - 08:33 AM

Salut.
Postez aici ceea ce a rezultat din miniatura de la italeri 1/35.



O zi de vineri superba va doresc si un weekend "calduros" !

#2 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2012 - 08:55 AM

Salutare. Mie imi place. Cateva sugestii daca imi e permis. Prezentarea video este de efect, dar posteaza si cateva fotografii separat. Sau cel putin un link catre un album. Si tancul sa inteleg ca este unul DAK. Ai putea sa incerci (daca nu pe asta pe urmatorul) mai multe ciupituri pe vopsea si mai multe zgarieturi pe muchii si locurile cel mai mult utilizate de echipaj. Deasemenea esapamentul imi pare din filmulet ca are un luciu metalic. Ar trebui sa fie cel putin 80% ruginit. Zic eu.

Spor in continuare! :drinks:

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 January 2012 - 11:42 AM

Frumoasa masina. :hi:
Am de facut o observatie, ca asta sare in ochi, teava de esapament ai "uzat-o" doar in partea in care ai ajuns cu pensula. Arata nefiresc, incearca sa remediezi.

#4 Useril este offline   Ares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 03-June 11
  • Location:timisoara

Postat 30 January 2012 - 10:28 AM

Va salut si va multumesc!
@Z-Mare: daca era pensula.. era bine. in schimb e facut cu un creion grafit 8b. problema a fost ca ramasesem cu mina tocita iar in lipsa de ascutitoare m-am cam chinuit ce-i drept sa ajung dedesubturile.
@Buss: stiu la ce te referi dar e greu sa faci chipping fara un aerograf. am incercat de cateva ori sa fac asta, folosind tehnica simpla cu sare de bucatarie dar nu merge. umezesc locul, aplic sarea, las sa se ususe iar mai apoi cand revin cu vopsea - se duce toata sarea.
alta tehnica.. nu stiu. :cray:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 January 2012 - 11:33 AM

Mai e o tehnica, dar implica mai multe straturi. Prima data vopsesti muchiile sau zonele unde e "sarita" vopseaua in culoare metalica (sau maroniu inchis), stratul sa nu fie prea gros. Apoi dau cu un lac de natura opusa vopselei (adica vopsea acrilica, lac emai si invers). Dupa uscare dai cu vopseaua de baza. Apoi, cu un scoci dubla fata pus pe o scobitoare "scoti" vopseaua proaspata de pe muchii sau de unde vrei sa fie sarita. Stratul de lac trebuie sa izoleze cele doua voipsele intre ele. Fara lac nu merge.

#6 Useril este offline   Ares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 03-June 11
  • Location:timisoara

Postat 30 January 2012 - 11:40 AM

http://www.youtube.c...h?v=s3QuDuYRvew

asta ar fi un chipping usor. am comandat acum 2 saptamani humbrol maskol de la modelism.ro si nici acum nu mi-a ajuns... <_<
ceea ce zici tu pare... complicatura la prima vedere :whistle: de unde te-ai inspirat?

http://www.scalemode...alt-weathering/

acesta ar fi chippingul cu sare, care e chiar banal de simplu... daca ai aerograf, iti recomand !

Aceasta postare a fost editata de Ares: 30 January 2012 - 11:44 AM


#7 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2012 - 03:46 PM

Cea mai simpla si mai simpla metoda de a recrea ciupiturile de vopsea este cea cu buretele. Si anume :

1. iei una bucata burete (eu am din-ala de vase) si rupi o bucatica cam cat jumatate de unghie.

2. cu o penseta iei bucatica de burete si cu varful buretelului dai putin printr-o vopsea inchisa la culoare (gri inchis, cenusiu, panzer grey, etc.) apoi tamponezi pe un servetel pana raman doar cateva pete mici

3. tamponezi pe macheta pe locurile unde ar fi logic vopsea sarita

4. daca nu esti multumit (daca faci cum trebuie, ar trebui sa iasa ciupituri destul de mici) poti reveni cu o pensula cu varf ascutit si subtire (eu folosesc 5/0 deobicei) cu aceeasi culoare sa largesti ciupiturile.

5. revii cu pensula cu alta nuanta (pot fi si mai multe nuante, 2-3 nuante ar fi ideal) de rugina, cu o pensula mica, cum am zis mai mult, punctezi pe ciupiturile mai mari pe interiorul acestora, pentru ca un metal fara stratul de vopsea ce il protejeaza prinde rugina in maxim 24 ore.

Exemplu :

http://www.youtube.c...h?v=aNBeRdi_cf8

Metoda asta (dupa parerea mea) are cel mai realist efect final, plus ca ai control 100% asupra formelor, dimensiunii ciupiturilor, o poti aplica rapid, nu necesita sa stai sa se usuce sarea, sa se usuce fixativul, etc.


Spor la treaba! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Buss: 08 February 2012 - 03:49 PM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2012 - 10:30 AM

Ares, nu m-am inspirat de nicaieri, am "descoperit America" pin anii '95, incercind sa fac o vopsea sarita cit mai "realista". Initial frecam vopseaua uscata partial cu o bucata de guma, apoi am folosit scoci.
Metoda cu sare este o varianta a celei cu mascol.

Citeaza

...are cel mai realist efect final
Buss, nu prea, vopseaua sarita apare ...deasupra! :pardon:
In mod normal, la "vopseaua sarita" ar trebui sa vedem trei straturi: metalul oxidat, o margine subtire de grund si apoi restul vopselii. La scari mari acest lucru, desi laborios, se poata face.

#9 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2012 - 05:52 PM

Ai perfecta dreptate dar eu ma refeream la efectul vizual nu la ideea de zgarietura. Nu cred ca iti poti da seama cu ochiul liber de diferenta intre o zgarietura adaugata cu pensula sau facuta cu metoda sarii spre exemplu pe un tanc 1/35. Daca e sa mergem pe aceasta idee de real, atunci nici o macheta de pe acest forum nu reprezinta realitatea din n motive, corect?

Numa bine! :drinks:

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2012 - 07:22 PM

Corect, dar eu iti spun din proprie experienta ca se vede care e vopsea peste si care e vopsea sub!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi