Forum Machete,Modelism,Hobby: metalice - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

metalice vopsele metalice model master sau altele

#21 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 October 2006 - 05:38 PM

Salut,

La recomandarea unui vinzator de la un mare magazin din Paris am cumparat un set de vopsele metalice (aluminiu, stainless, metall si Gun metall) - Mr. Metall Color.
Restul de date de pe eticheta sunt scrise intr-o limba asiatica.

Oricum vopselele sunt super, se dilueaza cu benzina usoara, si am scapat de cosmarul vopselelor de la Model Master (incerdeibil de usor de deteriorat).
Interesant est ca merg si cu pensula si cu aerograful si nu se observa nici o diferenta.


Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 14 October 2006 - 05:39 PM


#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2006 - 06:59 PM

Comnean, ai dreptate, treba e valabila dar ....nu uita, multi, daca nu cei mai multi de aici, lucram la 1/72! Oricit te-ai stradui sa lipesti o folie de aluminiu pe zona amortizorului pneumatic la o jamba de Bf109, scara 1/72, obti acelasi lucru : catastrofan :-) Ce te faci apoi cu tunurile, mitralierele.... :-?
Christian, am uzit de aceste vopsele, din pacate nu le-am vazut.
Humbrol face si el un set de vopsele metalice, cele din seria 2700, de o calitate foarte buna!

In alta ordine de idei, Comnean, bun venit printre noi. Dupa explicatiile tale pertinete inteleg ca ai ceva experienta in spate!

#23 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 16 October 2006 - 08:34 AM

In cazul amortizoarelor cred ca solutia este mai simpla. Folosesc tuburi inox (la scara) pentru verine iar pentru cilindri tuburi (tot din inox) dar pe care le vopsesc astfel incat sa obtin efectul de telescop. In general pe la toti constructorii cilindrii sunt vopsiti deci este OK. Lucrand la 1:72 ma feresc in general (chiar daca-mi plac foarte mult) de machetele in culoare aluminiu integral pentru ca nu am fost foarte multumit de ce iese la vopsirea cu aerograful. Cele mai proaste mi s-au parut Testors, pe la mijlocul clasamentului pun Humbrol iar in top Tamya. Din nefericire Tamya am gasit foarte demult in Franta si s-a si dus demult.

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 October 2006 - 12:28 PM

Da, in cazul tuburilor Pitot, a verinelor ce actioneaza diferite trape, clape si voleti folosesc ace de seringa. La pistoanele amortizoarelor oleopneumatice ale jambelor este mai dificil, avind in vedre lipiturile ce trebuie exectuate intr-o zona cu destul stres mecanic.
Eu folosesc cu succes Model Master 1546 silver sau 1790 crom silver . Avind in vedere zona mica unde trebuie pusa vopseaua, utilizez pensula si pun nitel mai multa vopsea, nediluata, care dupa uscare arata chiar bine.
Avioane vopsite metalic nu fac, nu pentru greutatile intimpinate la vopsire ci, pentru ca ...nu-mi plac. :-D Cind a fost totusi nevoie, am folosit MM 1781 sau Humbrol 27002-3, cu rezultate foarte bune. Cea mai proasta vopsea metalica mi s-a parut MM 1401. Aceasta se ia si dupa o saptamina de la vopsire. :-)
Tamya inca nu am folosit, dar am vazut niste rezultate. Cartula si Sril au venit la o intinire cu niste vopsele metalice Alcad (sper ca am retinut bine numele) ce au in finis intr-adevar ...metalic :-D

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi