Forum Machete,Modelism,Hobby: Games Workshop - Lord Of The Rings - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Games Workshop - Lord Of The Rings Imagini finale cu figurinele GW - LOTR

#41 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 12 March 2013 - 10:20 PM

TIP-TOP Bogdane! Foarte faina gama de culori si o dinamica pe masura! :good: :wub:
Imi place foarte mult!
Abia astept sa vad lucrarea ta la 54mm. Daca imi dai voie, o sugestie. Nu incerca sa faci o figurina la 54mm perfecta. Incearca s-o faci mai faina decat cele la 28mm. :friends:
Spor la treaba.

#42 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 12 March 2013 - 10:59 PM

Multumesc mult Zeno! :)
La 54mm mi-am ales o figurina care mi se pare foarte expresiv sculptata si care are multa musculatura. Nu imi fac iluzii ca va iesi perfect, insa cu siguranta nu voi depune mai putin efort decat la 28mm. Daca voi fi multumit de progres poate incerc sa fac poze intermediare. Va tin la curent cu evolutia. :)

#43 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 12 March 2013 - 11:14 PM

Vezi postareab00gie, la 12 March 2013 - 10:59 PM, a spus:

Multumesc mult Zeno! :)
La 54mm mi-am ales o figurina care mi se pare foarte expresiv sculptata si care are multa musculatura. Nu imi fac iluzii ca va iesi perfect, insa cu siguranta nu voi depune mai putin efort decat la 28mm. Daca voi fi multumit de progres poate incerc sa fac poze intermediare. Va tin la curent cu evolutia. :)

Imi place figurina si imi place ca ai curaj. Este multa piele si cateva texturi interesante!
Ma bucur ca ai ales sa iesi din zona de confort. Va fi un progres exponential! Sunt convins de asta.
Iti tin pumnii!

#44 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 March 2013 - 06:43 PM

Foarte fain! :good: :good: :good:
Ce ma frapeaza pe mine, e trecerea de la stilul "cuminte" ,la stilul wargame[lumini si umbre foarte accentuate].Ochiometric vorbind,lasand deoparte pozele,care ti se pare mai ok?

#45 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 14 March 2013 - 10:56 PM

Multumesc Dani! Imagine postata
De fapt, nu am schimbat stilul. Regele asta este o stafie. Nu am vrut sa il pictez asa cum l-a prezentat producatorul in nuante de verde care sa sugereze stafia. Ci mai aproape de film unde se vad si culorile sub verde. Nu am reusit sa surprind si verde si culoare fara sa arate ciudat pe o suprafata asa mica. Asa ca am ales sa desaturez culorile si sa merg pe un contrast cat mai mare. Astfel am incercat sa il reprezint ca fiind ponosit de atata bantuit nemort si oarecum imaterial sau transparent. Am pastrat verdele doar pe fata si maini, dar tot cu acelasi contrast puternic.
Ce-i drept, am iesit din zona mea de confort prin ducerea contrastelor la extrem. A fost un exercitiu interesant. Insa nu as reprezenta asa o figurina care reprezinta un personaj viu.
Vizual, contrastele astea puternice ajuta in lumina normala si mai slaba. Dar ca sa se vada bine la lumina optima, trebuie sa fie puse cu mare grija pe figurina pentru a nu strica echilibrul.
Eu personal prefer un aspect cat mai natural, insa cu mici exagerari care sa ajute detaliile sa iasa in evidenta. Acele exagerari plasate cu grija, ajuta mult figurina sa iasa in evidenta in orice conditii de iluminare.
In ce priveste pozele. Ultimele seturi de imagini pe monitorul meu arata foarte apropiat de ceea ce vad eu sub lampa la care pictez. Dar, ce-i drept, cu ochiul liber se va vedea mereu diferit in functie de lumina in care este privita figurina.
Spor!
:)

#46 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 31 December 2014 - 06:51 PM

Fiindca vroiam sa fac un cadou de Craciun mai special pentru un prieten special, am decis sa fac un mic anturaj pentru un elf pictat anul trecut (prezentat intruna din in paginile anterioare).
Vedeti in pozele urmatoare ce a iesit.
(28mm Games Workshop)
La Multi Ani!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: c_DSC_0323_resize.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0325_resize.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0327_resize.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0329_resize.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0331_resize.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0333_resize.jpg


#47 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 31 December 2014 - 08:35 PM

Bogdane, e foarte reusit! Iar terenul, jos palaria.
Sunt curios daca te mai trage ata la "piticosenii" dupa ce termini cu leul de la Yedhar!

#48 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 04 January 2015 - 10:48 PM

Multam Nicule! Cu "piticosenii" mai am multe idei, dar nu se vor concretiza prea curand pentru ca inca nu m-am saturat de figurine mai mari. Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi